پنجره دو جداره

پنجره دو جداره چیست؟

پنجره دو جداره

پنجره دو جداره از شیشه دو جداره و فریم آلومینیوم ترمال-بریک یا UPVC که به میزان قابل ملاحظه ای مصرف سوخت و هزینه های ناشی از آن را کاهش می دهد، تشکیل شده است.

جام های شیشه درپنجره دو جداره به کمک نوار اسپیسر (10-12-14) از یک دیگر جدا شده و در فضای ایجاد شده هوا و یا گاز تزریق می شود سپس شیشه در داخل پنجره دو جداره کاملاً ثابت می شود که معمولاً چند میلی متر بزرگتر از ابعاد شیشه ساخته شده و درداخل فریم توسط تاکوز (چهار طرف شیشه قرار میگیرد )و زهوار کاملاً جا داده می شود.

مزایای پنجره دو جداره چیست؟

پنجره دو جداره انتخابی کاملاً ایده آل جهت استفاده بهینه انرژی است. هوای محبوس شده در بین دو جام شیشه در پنجره دو جداره، و همچنین فضای خالی داخل پروفیل های upvc  ولایه پلی آمید در پروفیل های آلومینیوم ترمال بریک، نقش عایق را در پنجره دو جداره ایفا کرده و علاوه بر اینکه به میزان قابل ملاحظه ای آلودگی صوتی می کاهد و از ورود گرد و غبار فضای خارجی به داخل نیز می کاهد. تمام خصوصیات ذکر شده باعث می شود که پنجره دو جداره در مقابل خروج گرما مقاومت بالایی از خود نشان داده، در زمستان ها منزل شما را گرم و راحت نگه دارد. پنجره دو جداره در تابستان دقیقاً عکس فرآیند بالا را داشته و از ورود درجه حرارت بالای خارج به داخل جلوگیری می کند. در نهایت این خاصیت عایق بندی موجب می گردد که سیستم تهویه مطبوع پشتیبانی شده و برای نگه داشتن دمای مطلوب محیط، نیاز به مصرف انرژی کمتری داشته باشد و در نتیجه سوخت و هزینه کمتری مصرف نمایند.

همیشه در نزدیکی پنجره راحتی شما به دمای مناسب شیشه بستگی دارد و در صورت تماس با پنجره ای که تفاوت زیادی با دمای اتاق دارد، حس ناخوشایندی در شما به وجود خواهد آورد.

پنجره دو جداره انتقال دما از جدار بیرونی شیشه به جدار داخلی را بسیار کند کرده و موجب فراهم آمدن راحتی بیشتری می گردد. ضمناً به دلیل عدم تفاوت زیاد بین شیشه با فضای داخلی از به وجود آمدن ترک های مویی که در اثر انبساط و انقباض به وجود آمده و در دراز مدت باعث ایجاد شکست در شیشه می شود جلوگیری می نماید.

پنجره دوجداره درصورت عایق بند و کارآمد بودن تا حد زیادی از آلودگی صوتی و ورود گرد و غبار نیز می کاهد، میزان کاهش صدا با توجه به قطر جداره های شیشه دوجداره یا سه جداره بودن متفاوت خواهد بود.

یکی از مزایای پنجره دو جداره در مقایسه با پنجره های معمولی امنیت بالاتر است. مسلماً امکان شکستن دو جدار شیشه به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد، ضمن اینکه در صورت استفاده از شیشه های سکوریت و ضد گلوله می توان این ضریب امنیت را باز هم افزایش داد.

سوالات متداول در رابطه با پنجره دوجداره

1-اندازه مناسب فضای بین دو جدار شیشه در پنجره دو جداره چقدر است؟

قطر جدار شیشه بین 6 الی4 میلیمتر متغیر است و قطر اسپیسر بین 10 الی 14 میلیمتیکی از انواع پروفیل بوده که وظیفه نگه داشتن شیشه درمحل نصب استر

اما برای داشتن یک شیشه دو جداره عایق مناسب که آلودگی صوتی از قبیل صدای ترافیک و ساخت و سازهای محلی را به بهترین نحو کاهش می دهد، قطر مطلوب شیشه 6و 4 با اسپیسر 14 میلیمتر و در نتیجه قطر لازم و مناسب شیشه دو جداره 18الی 32 میلیمترخواهد بود.

*نکته : بهترین فاصله دو جدار شیشه برای عایق بندی مناسب شیشه دو جداره 22 الی 18 میلیمتر است.

2-فضای داخلی بین دو جدار شیشه در پنجره دو جداره حاوی چه ماده ای است ؟ به دلیل اینکه فضای خالی بین دو جدار کاملاً بسته است و نقش عایق را ایفا می کند، می توان با جایگزین کردن گازبه جای هوای محبوس خاصیت عایق پذیری آن را افزایش داد. رایج ترین گازی که جایگزین هوای بین دو جدار شیشه در پنجره دوجداره می شود، گاز آرگون است.

*نکته :تزریق گاز با قدرت انتقال کمتر خاصیت عایق پذیری را افزایش می دهد.

3-جنس اسپیسر از چیست؟ شیشه دو جداره متشکل است از دو جدار شیشه و نوار اسپیسر از فلز یا فیبر ساخته می‌شود اما چون اسپیسرهای فلزی رسانای حرارتی هستند. (مگر اینکه فلز از لحاظ حرارتی اصلاح شده باشد)، قابلیت پنجره عایق را برای کاهش جریان حرارتی کم می‌کنند و ممکن است به تشکیل آب یا یخ در انتهای درز آن بعلت اختلاف شدید حرارتی بین پنجره و هوای محیط منجر شود. برای کم کردن انتقال گرمااز طریق اسپیسر و افزایش عملکرد کلی گرمایی، سازندگان ممکن است اسپیسر را از مواد کمتر رسانا مثل فوم ساختمانی بسازند. یک اسپیسر که از آلومنیوم ساخته شده است و محتوی یک مانع گرمایی می‌باشد چگالش را در سطح شیشه‌ای کاهش می‌دهد و همانطور که بوسیله فاکتور u کلی اندازه‌گیری می‌شود خاصیت عایق پذیری را بهبود می‌بخشد و دو جدار را با فاصله ای مشخص نگه می‌دارد.

4- چه نوع شیشه‌ای در پنجره دو جداره استفاده می‌شود؟ انواع مختلفی از شیشه بسته به نیاز می توان در پنجره دو جداره استفاده کرد ، از شیشه لمینت گرفته تا شیشه ضد گلوله ، شیشه ضد حریق ، رنگی، رفلکس، ساده و ….

به صورت کلی هرچه در هنگام تولید به نیاز مصرف کننده توجه بیشتری شود و شیشه مناسب انتخاب گردد نتیجه کار نیز بهتر خواهد بود.

*مشکلات رایج: پنجره نیاز به نگهداری و توجه دارد به صورتی که قبل  از تولید و ساخت باید به نوع پروفیل انتخابی، استاندارد بودن آن ،گالوانیزه (رین فورس )مورد استفاده و یراق آلات مورد استفاده کاملاً توجه شود و پس از نصب نیز عدم وارد کردن فشار فیزیکی، ضربه و استفاده صحیح از بازشو ها بی شک نقش موثری در سلامت و عمر مفید پنجره دوجداره خواهد داشت.

باید توجه داشت که علاوه بر شیشه ها پروفیل مناسب نیز نقش بسیار مهمی در عایق بودن پنجره دو جداره دارد و استفاده از پروفیل نامناسب و غیر استاندارد می تواند باعث هدر رفتن کلیه مزایای پنجره دوجداره شده و تنها باعث تحمیل شدن هزینه های تولید و نصب پنجره گردد.

در و پنجره سه جداره

آشنایی با بعضی از اصطلاحات در صنعت در و پنجره دوجداره

قاب یا فریم(Frem)
پروفیلی که به عنوان قاب پنجره استفاده می‌شود.
 باز شو(Sash)
قسمتی از پنجره که با یراق آلات مرتبط با فریم وصل می‌شود و به حالت‌های مختلف باز و بسته می‌شود.
مولیون (Mullion)
پروفیلی است که توسط آن می‌توان پنجره را به صورت عمودی و افقی تقسیم کرد و به صورت ثابت است.
 ولیون متحرک (Overhung)
پروفیلی با شکل خاص بوده که به جای مولیون ثابت به کار می‌رود و کاربرد آن در ساخت در و پنجره‌های فرانسوی است.
زهوار (Glazing)
یکی از انواع پروفیل بوده که وظیفه نگه داشتن شیشه درمحل نصب را دارد.
پنل (Peanel)
برای محل‌هایی استفاده می‌شود که نیاز به شیشه ندارد مانند پارتیشن، در سرویس و …..

اینستاگرام ما را دنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره تلفنی پنجره دوجداره

برای مشاوره رایگان پروژه های نوساز و تعویضی و اطلاع از قیمت در و پنجره دو جداره از ساعت 8-17 با شماره 43082-021 تماس حاصل فرمایید.

یا شماره خود را در فرم تماس با ما سایت ثبت فرمایید تا با شما تماس گرفته شود.

قالب وردپرس نوین وب ساز دوربین مداربسته