هنر پنجره: راه‌حل‌هایی برای پوشش انواع و اشکال مختلف پنجره

چگونه پوششی برای یک پنجره غیراستاندارد انتخاب کنید؟ این نکات را برای آراستن 8 سبک پنجره بررسی کنید

انسان‌ها مدت‌ها است که پنجره‌های خود را صرفاً برای حفظ حریم خصوصی، کنترل جریان نور و دکوراسیون پوشانده‌اند اما به گزینه‌های بیشتر برای پوشش انواع پنجره و نمایش خلاقیت روی پنجره‌هایی که اجرای پرده و تزیینات آن‌ها سخت است مانند پنجره‌های قوس‌دار، شاه‌نشین و پنجره‌های تورفته توجه نکرده‌اند. در اینجا راه‌حل‌های ساده و عملی برای 8 نوع پنجره ارائه شده است. ​

دیوارهای پنجره‌­ای

چالش: هرکسی آرزوی بیدارشدن روبروی منظره‌ای با چشم‌انداز سرسبز را در سر می‌پروراند. چگونه می‌توان پنجره‌ای بدون کم‌کردن از چشم‌انداز نصب کرد؟

راه‌حل: در اینجا طراح، بدون استفاده از فضای اضافه برای نصب پرده پنجره‌ها که برای جلوگیری از سیل نور صبحگاهی ضروری است، یک مسیر ریلی روی خود سقف را انتخاب را کرده است که حداکثر کارایی را دارد. درعین‌حال با زیبایی‌شناسی ساده اتاق ترکیب می‌شود. با چنین وسعت شیشه‌ای برای آویزان کردن پرده‌ها، یک سیستم موتوردار می‌تواند عملکرد را افزایش دهد و به صاحب‌خانه اجازه دهد تا به‌راحتی پرده‌های بسته را با لمس یک دکمه بکشد.

پنجره شاه‌نشین (خلیجی)

چالش: با وجود سه وجه، پنجره‌های شاه‌نشین را نمی‌توان با یک میله پرده پوشاند و سه میله جداگانه هم جالب به نظر نمی‌رسند.

راه‌حل: پوشاندن پنجره شاه‌نشین به کار با فلزات بستگی دارد. یک میله خمیده یا زاویه‌دار، کلید شما برای یک طراحی عملی است. میله‌های زاویه‌دار منظم‌تر هستند و در گوشه‌ها با لولاهای ارزان‌قیمت به یکدیگر متصل می‌شوند. شما باید اندازه‌گیری حرفه‌ای برای این موارد انجام دهید چون این کارهای سفارشی اغلب قابل‌برگشت نیستند. میله‌هایی مانند اینها را می‌توان در صورت وجود جا روی دیوار بالای پنجره نصب کرد یا روی سقف با براکت‌هایی که میله را در هوا معلق نگه می‌دارند. این کار باید طوری انجام شود که قاب‌بندی دقیق تمام فضای موجود دیوار را پوشش ‌دهد.

پنجره‌های بلند

چالش: وقتی صحبت از پنجره بلند به میان می‌آید، بلندی آن چقدر است؟

راه‌حل: بسیاری از پنجره‌های بلند، حائلی دارند که کرانه بالایی پنجره‌ها را از پایینی جدا می‌کند و فضایی کاملاً متفاوت به اتاق می‌دهد. اینجا این اتاق ناهارخوری با یک فضای دنج‌تر و صمیمی‌تر آمیخته می­‌شود.

پنجره‌های شیب‌دار

چالش: چگونه پرده را روی یک پنجره زاویه‌دار تنظیم ‌کنید؟​ ​​​​​​

راه‌حل: پنجره‌های باریک در دو طرف یک بخاری دیواری بزرگ، گرما و راحتی یک کلبه مخصوص اسکی‌بازی با مناظر کوه‌های پوشیده از برف را متصور می‌سازند اما اگر می‌خواهید جلوی تابش نور خورشید را بگیرید، پرده‌های آویزان شده با مدالیون‌ها گزینه بسیار خوبی هستند. برای پنجره‌های قوسی یا شیب‌دار مانند این پنجره، پرده‌های سنتی میله‌دار نه ضروری هستند و نه امکان‌پذیر زیرا سنگینی پرده باعث افتادگی آن می‌شود. و ارتفاع پنجره، باز و بسته‌کردن پرده را دشوار می‌کند. ​

پنجره‌های فرورفته (توکار)

چالش: اگر شما به‌اندازه کافی خوش‌شانس باشید که در یک گوشه، پنجره خاصی در خانه خود داشته باشید، گوشه دنج پر از نور راحت شما ممکن است فقط یک بالش کوچک نیاز داشته باشد. اما اگر می‌خواهید پرده به پنجره اضافه کنید، آن را کجا نصب می‌کنید؟

راه‌حل: پرده‌ها را درست در داخل گوشه‌­ها نصب کنید تا هر رهگذری را به این پناهگاه خصوصی بکشانید. این مکان اوقات احساسی را ایجاد می‌کند و فضا را به‌عنوان پناهگاهی برای مطالعه، چرت زدن یا نوشیدن چای آماده می­‌کند.

پنجره‌های خم (منحنی)

چالش: در ابتدا ممکن است یک پنجره خم (پنجره منحنی) مانعی در طراحی نظر برسد. سوال اینجاست که آیا میل پرده‌ها نیز خم می‌شوند؟

راه‌حل: خوشبختانه، بسیاری از انواع میل‌پرده‌ها می‌توانند قوسی باشند تا با هر پنجره‌ای مطابقت داشته باشند.اگر اندازه‌گیری دقیق و حرفه‌ای برای میل‌پرده زاویه‌دار مهم است، اهمیت این اندازه‌گیری برای طرح‌های خم که مطابق با ویژگی‌های پنجره شما ساخته‌ و خم شده‌اند، دوبرابر می‌شود. ​ ​​​​​​

نکته طراحی: هنگام سفارش میل‌پرده خم، براکت‌ها و حلقه‌های مخصوص C شکل را انتخاب کنید که به پنل‌های شما اجازه می‌دهد به طور منظم در کل سطح کشیده شوند. اگر از چندین پنل در فواصل مساوی استفاده می‌کنید، مانند آنچه در اینجا نشان‌ داده‌ شده است، براکت‌های معمولی به‌خوبی کار می‌کنند.

پنجره‌های قوسی

چالش: چطور باید یک پوشش برای پنجره قوسی اضافه کنید که قوس را پنهان نکند؟​ ​

راه‌حل: گاهی اوقات بهترین راه برای پوشش پنجره قوس‌­دار نادیده‌گرفتن آن است. درحالی‌که یک آفتاب‌گیر سفارشی یا سایه‌بان لانه‌زنبوری بادبزنی در اینجا کار را راحت می‌کند. در اینجا صاحبخانه ترجیح داده معماری پنجره قوسی را با خالی گذاشتن آن و نصب سایه‌بان کوچک کافه‌ای روی شیشه‌های پایین‌تر و به شکل سنتی به نمایش بگذارد. این گزینه نه‌تنها اقتصادی‌تر از داشتن یک نصاب حرفه‌ای است بلکه نصب آن بسیار ساده‌تر است و مد سبک‌تری برای این پنجره خاص ایجاد می‌کند. ​

درهای فرانسوی قوسی

چالش: برخلاف پنجره‌های قوسی، میل‌پرده‌ای که در زیر طاق درهای فرانسوی نصب می‌شود، بازکردن آن درها را غیرممکن می‌کند. چه باید کرد؟

راه‌حل: میل پرده‌های خم فقط برای پنجره‌های شاه‌نشین نیستند. اضافه‌کردن یک پنجره قوسی فرانسوی به شما این امکان را می‌دهد که معماری پنجره را برجسته کنید بدون این که مانعی برای استفاده از در شود. همان‌طور که در اینجا دیده می‌شود، با بند پرده می‌توان مشکل باز و بسته‌شدن درها را حل کرد. ​