ممکن است موضوع نورپردازی داخلی در حوزه طراحی موضوعی کلیشه‌ای باشد، اما نورپردازی خوب واقعاً همه چیز یک خانه است. نور بر محیط و حال و هوای فضا تأثیر می‌گذارد. البته اگر آن را به درستی انجام دهید، نمای کلی فضای داخلی خانه شما بهبود می‌یابد. اینجا هفت نکته برای ایجاد یک خانه با نور مناسب آمده است. این موارد را هنگام انتخاب محل، سبک و عملکرد نورپردازی خانه خود هنگام طراحی داخلی خانه در نظر بگیرید.

1- ارتفاع سقف را در نظر بگیرید.

دانستن ارتفاع سقف هنگام انتخاب چراغ‌های آویخته از سقف مهم است. برخی از چراغ‌ها دارای کابل یا میله قابل تنظیم هستند، اما برخی دیگر این‌طور نیستند. به عنوان یک قاعده کلی، پایین یک چراغ باید حدود 30 تا 50 سانتی‌متر زیر یک سقف استاندارد با ارتفاع 240 سانتی‌متری آویزان شود. به ازای هر 30 سانتی‌متر اضافه شدن به ارتفاع سقف، 8 سانتی‌متر کابل یا میله متصل به چراغ را افزایش دهید.

2- فاصله تا میز

هنگامی که چراغی را بالای میز یا جزیره آشپزخانه آویزان می‌کنید، 71 تا 86 سانتی‌متر فاصله توصیه شده از پایین نور تا سطح میز یا جزیره است. به طور کلی بهتر است چراغ کوچک‌تر را پایین‌تر و چراغ بزرگ‌تر را بالاتر برد.

3- برنامه‌ریزی کنید.

اولویت‌های نورپردازی خود را در مرحله طراحی اولیه یک ساختمان جدید یا بازسازی در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر می خواهید به جای یک یا دو چراغ، سه چراغ آویز روی میز ناهارخوری خود داشته باشید، باید قبل از شروع ساخت یا بازسازی به آن توجه کنید.

4- سیم‌کشی را خودتان در دست بگیرید.

اگر چراغ آویز جدیدی اضافه می‌کنید اما نمی‌خواهید درگیر هزینه یا دردسر تغییر تنظیمات برق خانه خود شوید، سیم‌کشی می‌تواند راه‌حلی شیک باشد. همان‌طور که در این آشپزخانه دیده می‌شود، می‌توانید سیم‌های آن‌ها را روی یک میله یا قلاب بچرخانید، یا کابل را به سقف محکم کنید تا ظاهری موجه داشته باشد.

5- انواع لامپ‌ها را بشناسید.

فقط نباید به نصب چراغ‌ها توجه کنید، نوع لامپ نیز به همان اندازه مهم است. لامپ‌های هالوژن، فلورسنت و LED در طیفی از رنگ‌های گرم یا سرد در دسترس هستند. دقیقاً مانند رنگ دیوارها، نوع درخشندگی لامپ‌ی هم که می‌خواهید، بیشتر یک تصمیم شخصی است. اگر دیوارهای شما با رنگ‌های سردتر پوشیده شده‌اند، ممکن است بخواهید به آن‌ها نور گرم یک لامپ بتابانید که روشنایی گرمی ایجاد می‌کند. برعکس، ممکن است بخواهید تابش نور سردی را برای روشن‌تر کردن فضای تاریک‌تر داشته باشید.

6- نورپردازی مخفی

فکر نکنید که اضافه کردن نور مخفی تصمیمی بیهوده و صرفاً زیبایی شناسی است. نورپردازی نواری در قسمت زیرین کابینت‌ها روشی عالی برای ایجاد نور در شب است.  نورپردازی مخفی منظره‌ای شگفت‌انگیز ایجاد می‌کند.

7- به لامپ‌های تزئینی هم فکر کنید.

افزودن چراغ به عنوان عنصر تزئینی به ایجاد حال و هوا در فضای خانه کمک می‌کند. باید توجه داشت که چراغ‌های اصلی اتاق‌ها از قبل نصب شده باشند. استفاده از چراغ ها به جای یک اثر هنری دیواری هم می‌تواند راه‌حلی تزئینی برای تأمین نور محیط باشد.