ده ایده‌ برای پنجره کمانی (Arched Windows)

کمان‌ها در معماری سنتی و استفاده برای در و پنجره های کمانی بسیار محبوب بودند. آنها چنان محبوب هستند که تنوع‌شان به بیش از سی مدل می‌رسد. گرچه اغلب پیمانکاران از ده تا دوازده‌تای آن بیشتر استفاده نمی‌کنند، اما هر طور که از آنها استفاده کنید، به پروژه ساخت و ساز شما زیبایی و استحکام می‌بخشند. پنجره های کمانی زیبا و کاربردی هستند

یک کمان از یک سطح صاف پایدارتر است. سنگِ تاج  (Keystone) در تاج کمان قرار می‌گیرد، بیشتر وزن را نگه می‌دارد. سپس این بار پخش می‌شود و به طور مساوی در دو طرف کمان تقسیم می شود. وجود سنگِ‌تاج باعث استحکام سازه می‌شود یا تنها نقش تزیینی دارد. سنگِ‌تاج برای اتاق زیر شیروانی، سقف‌های کمانی، سقف‌های گرد یا گوشه های مثلثی، پنجره های کمانی می‌تواند ابزار مفیدی باشد.

پنجره های کمانی

  1. جایگزین درب و پنجره فرانسوی

درب فرانسوی استاندارد یا پنجره فرانسوی لولاهای عمودی دارد. اگر از کف تا سقف شیشه می‌خواهید اما لولا نمی‌خواهید، می‌توانید پنجره‌های کمانی را انتخاب کنید. این خانه یک ردیف چهارتایی پنجره دارد که دیوار را پر می کند. بالا و پایین پنجره ها قاب تصویر (picture pane) هستند، اما بخش مرکزی به سمت بیرون باز می شود، درست مانند پنجره های معمولی.

پنجره های کمانی

  1. شگفتی‌های چوب

پنجره های چوبی سنتی‌تر هستند. درهای رویی این نوع پنجره چوبی این امکان را می‌داد که هنگام شب پنجره را ببندید. هر چند که این پنجره با چوب جنگلی حس لمس یک پنجره مدرن را دارد. قاب پنجره دارای دو کمان تزیینی است و رنگ قرمز پررنگ آن جذابیت دارد.

پنجره های کمانی

  1. فضاهای صنعتی

فضاهای صنعتی به طور مرتب تغییر کاربری داده می شوند. این روزها، انبارهای متروکه، طبقات اضافی کارخانه ها و سوله‌های بدون استفاده می‌توانند به رستوران، استودیو فیلمبرداری و … تبدیل شوند. این ساختمان نمونه خوبی است. تیرهای سقف، پوشش های بتنی و دیوارهای آجری محو شده این ویژگی صنعتی را منعکس می‌کنند. پنجره های کمانی بزرگ فضا را روشن‌تر  جلوه می‌دهند.

پنجره های کمانی

  1. فضای صنعتی مدرن

شما می توانید همان فضا را بگیرید و به آن جلوه صنعتی دهید. در این حالت تیرهای سقف همچنان نمایان هستند و دیوارها هنوز خاکستری هستند. اما رنگ دیوار به آن ظاهری صاف‌تر، تمیزتر و دارای ساییدگی کمتری می‌بخشد. تیرهای سقف به رنگ سفید رنگ آمیزی شده اند بنابراین احساس مدرن‌تر بودن بیشتر است. پنجره‌های بزرگ کمان‌های قطعه‌ای دارند، بنابراین فضای کلی مدرن به نظر می‌آید.

پنجره های کمانی

  1. پنجره کمانی گوشه اتاق

نصب پنجره های کمانی روش خوبی برای صاف‌تر نشان دادن گوشه اتاق است. در این خانه، دیوارها سفید و قاب پنجره ها نیز سفید است. این حالت می‌تواند اتاق را کمی خشن‌تر و شبیه بیمارستان نشان دهد. منحنی‌های بالای پنجره به اتاق احساس ملایم‌تری می دهد. کف مشکی براق، نور اضافی را منعکس می‌کند و به طور دلپذیری با دیوارهای سفید و قاب پنجره ها تضاد دارد.

پنجره های کمانی

  1. پنجره کمانی سنگی بدون شیشه

بسیاری از آثار باستانی مخروبه پنجره های بدون شیشه دارند. شما هم می‌توانید فضای معماری باستانی را حتی در یک ساختمان معاصر ایجاد کنید. سنگ‌های اطراف این پنجره قدیمی به نظر می‌رسند، اما اگر دقت کنید، ملات اطراف سنگ‌ها حکایت از ساخت‌وساز جدید دارد. پنجره از پشت مسدود شده است. این به ظاهر «قدیمی» آن می‌افزاید و تمی اسرارآمیز به خانه می‌دهد.

پنجره های کمانی

  1. زیبایی بالکن

رنگ در تزئینات پنجره تفاوت زیادی ایجاد می کند. این بالکن دارای سه درب فرانسوی است که به داخل باز می‌شوند. آن‌ها درهایی با دسگیره اهرمی و پنجره های کمانی ساده هستند اما هر چهارچوب با رنگ متفاوتی رنگ آمیزی شده است. این پنجره ها به زیبایی در مقابل دیوار سفید خودنمایی می‌کنند و بالکن را بزرگ‌تر نشان می دهند.

پنجره های کمانی

  1. پنجره کمانی در راه‌پله

راه‌پله‌ها در خیلی مواقع کم نور هستند. آن هم به دلیل اینکه بسیاری از سازندگان فقط یک پنجره کوچک در راهرو قرار می دهند. در این خانه با نصب یک پنجره کمانی از کف تا سقف که هر دو طبقه را پوشش می‌دهد، این مورد برطرف شده است. طبقه بالاتر منتهی به راه‌پله دارای قطعه کمانی است که انحنای آن شبیه پنجره ای است که رو به آن قرار دارد.

پنجره های کمانی

  1. رنگ و زمان

هنگامی که به دنبال ایده برای پنجره های کمانی خود هستید، به دقت در مورد تأثیر مکان، رنگ دیوار، کیفیت نور و حتی زمان روز فکر کنید. ما قبلاً به دیوارهای خاکستری یک فضای صنعتی نگاه کردیم. همین دیوار هنگام طلوع آفتاب، صورتی‌های پررنگ و آرامش دلنشینی ارائه می‌کند. برای خانه خود، دیوارهای کنار پنجره را با رنگ‌های نارنجی و هلویی رنگ کنید. اتاق را گرم جلوه می‌دهد.

پنجره های کمانی

  1. پنجره کمانی، نعمتی برای حمام

خیلی از مردم عاشق یک حمام  و وان رو به منظره هستند. در این خانه، وان روی سکویی از سنگ مرمر سفید قرار دارد. پشت وان، سه پنجره کمانی شکل از کف شروع می‌شوند و تقریباً تا تیرهای روی سقف می‌آیند. نقوش چوبی در سرتاسر حمام گسترش یافته‌اند و چراغ های چدنی آن را تکمیل می‌کنند.

پنجره های کمانی

منبع: ویکمانت و ویکی‌پدیا

پست‌های اینستاگرام گروه عایق کویر یزد را هم دنبال کنید.