با نفوذ هوا و دم کردن آن در فضای خانه خداحافظی کنید و با تعویض با در و پنجره‌ جدید و کارآمد، به کاهش قبوض آب و برق سلام کنید.

تا زمانی که پنجره‌های شما نور طبیعی را فراهم می‌کنند و نمای ظاهری خوبی دارند، لازم نیست به ارتقاء و تعویض آن‌ها فکر کنید. از طرفی پنجره‌ها در کل به راحتی و آسایش شما در منزل کمک می‌کنند ولی اگر برای توصیف هوای داخل خانه از کلمات «گرفته» و یا «خفه» استفاده می‌کنید، احتمالاً پنجره‌ها مقصر هستند.

علاوه بر این، پنجره‌های قدیمی، با عملکرد ضعیف یا نصب و عایق‌بندی نامناسب می‌توانند هزینه‌های برق شما را افزایش دهند. اگر هنگامی که پنجره‌ها محکم بسته شده‌اند ولی پرده‌ها تکان می‌خورند، بدانید پنجره‌های شما کاملاً عایق‌بندی نیستند.

تعویض در و پنجره

خوشبختانه قوانین ساختمانی و پیشرفت فن‌آوری‌های شیشه‌سازی باعث شده تا تعویض پنجره‌ها به سرعت باعث افزایش راحتی خانه شما شود و هزینه‌هایتان را کاهش دهید. این چیزی است که باید بدانید. ​

چگونه پنجره‌های خانه را تبدیل به پنجره‌های کارآمد (energy-efficient) کنیم؟

پنجره‌هایی که خوب عایق شده‌اند این معنی را می‌دهند که خانه شما برای حفظ دمای مناسب، با هوای بیرون دردسری نخواهد داشت. این کار می‌تواند هزینه‌های انرژی در منزل شما را به شدت کاهش دهد. آن‌ها همچنین می‌توانند نور خورشید را فیلتر کنند و نگذارند رنگ مبلمان، اثاث یا لوازم داخلی، کف چوبی و آثار هنری شما در برابر تابش نور خورشید کم‌رنگ شود.

در و پنجره‌هایی که نشتی هوا دارند، راحتی ما را در داخل خانه کم می‌کنند. عایق‌بندی ضعیف اطراف شیشه باعث ورود رطوبت هوای بیرون می‌شود و همین دلیل احساس خفگی هوا و دریافت بوی نم می‌تواند باشد، حتی در زمانی که بیرون یک روز خوب با هوای خوب است. می‌توان گفت بزرگ‌ترین چیزی که مردم از جایگزینی پنجره‌های قدیمی تجربه خواهند کرد، افزایش راحتی محض در داخل خانه است.

تعویض در و پنجره

چیزهایی که باید در نظر بگیرید:

اگر می‌خواهید پنجره‌های خود را عوض کنید، زمان خوبی برای فکر کردن در مورد تغییر عملکرد آن‌ها، اضافه کردن یک پنجره ثابت یا درهای کشویی باشد. ​البته تغییر اندازه پنجره به فکر و کار بیشتری نیاز دارد و این مثل عوض کردن پرده‌ها نیست. ​

به عنوان مثال، تغییر اندازه و کادربندی پنجره به این معنی است که نیاز به تخریب داخلی یا خارجی دارید. همچنین از نصاب خود بپرسید که پنجره چگونه عایق‌بندی خواهد شد. چیزهای زیادی در مورد کار آیی شیشه گفته می‌شود، اما اگر به درستی عایق‌بندی نشده باشد، چه فایده‌ای دارد؟ ​

در مورد اینکه می‌خواهید پنجره‌ها چقدر کارآمد باشند، نکات زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

تعویض در و پنجره

عوامل مختلفی در کار آیی پنجره نقش دارند. فاکتور U عایق‌بندی آن را اندازه‌گیری می‌کند. اساساً، هرچه فاکتور U کم‌تر باشد، میزان عایق بودن بیشتر می‌شود. ضریب ورودی گرمای خورشیدی (‏Solar Heat Gain Coefficient-SHGC)‏ میزان عبور اشعه خورشید از پنجره را اندازه‌گیری می‌کند. ​

فاکتور U باید در مناطقی که نیاز به حفاظت بیشتری در برابر نفوذ آب، رطوبت و هوای شرجی بیرونی دارند، بالاتر باشد. با توجه به متغیرهای مرتبط با هر منطقه و عوامل بهره‌وری مختلف، مشاوره با یک متخصص پنجره می‌تواند منطقی باشد. یک حرفه‌ای می‌تواند بهترین چیزها را برای منطقه شما و حتی موقعیت منزل شما ارزیابی کند. ​

از نظر تاریخی، شیشه یکی از سخت‌ترین مواد برای کارآمد کردن انرژی بوده است. با این حال، مقررات و پیشرفت‌های فناوری به این معنی است که پنجره‌ها در حال بهتر شدن هستند. پوشش‌های جدید حتی می‌توانند تا ۹۹ درصد از اشعه UV را کاهش دهند.

چرا این موضوع مهم است؟ اشعه UV می‌تواند باعث از بین رفتن فرش‌ها، لوازم داخلی و کارهای هنری در طول زمان شود. شیشه کارآمد بهترین شیشه است و شما با جلوگیری از آسیب رساندن به لوازم داخلی به خودتان لطف می‌کنید.

پنجره‌های کارآمد اثر جانبی دیگری نیز دارند: عایق صدا. هرچه شیشه ضخیم‌تر باشد، صدای بیشتری را مسدود می کند. این ویژگی برای خانه‌هایی نزدیک به یک بزرگراه یا فرودگاه خوب است. ​

چه کسی را به کار بگیرید:

اگر با کار در این سطح راحت هستید، تعویض پنجره­‌های شما می‌تواند یک پروژه DIY باشد. اگر شما در حال تعویض پنجره‌های خود هستید، اما همچنین به دنبال تغییر عملکرد، اضافه کردن پنجره‌های بیشتر، استفاده از پنجره بزرگ‌تر و غیره هستید، می‌توانید با یک متخصص در و پنجره مشورت کنید تا برآورد هزینه و کار را به دست آورید. ​

تعویض در و پنجره

اگر شما در حال تعویض یا اضافه کردن پنجره‌ها به عنوان بخشی از یک پروژه بازسازی بزرگ‌تر یا یک ساختمان جدید هستید، احتمال دارد که معمار یا طراح شما با یک متخصص در و پنجره حرفه‌ای نیز برای رسیدن به بهترین راه‌حل همکاری کند. ​پنجره‌ها نیز از ویژگی‌های مهم معماری هستند، بنابراین شما نمی‌خواهید آن‌ها را ساده در نظر بگیرید. علاوه بر این، جنبه روان‌شناختی نیز وجود دارد. متخصصان می‌گویند: «ما بیشتر و بیشتر مزیت آوردن نور طبیعی به خانه‌ها را می‌بینیم. افسردگی را کاهش می‌دهد و از نظر ذهنی و روانی برای معماری مهم است.»

چقدر طول می‌کشد:

تولید پنجره‌های سفارشی به طور کلی چند هفته‌ای طول می‌کشد تا تولید و حمل شوند. سپس باید برای نصب برنامه‌ریزی کنید. ​

هزینه:

عوامل زیادی وجود دارند که بر هزینه تعویض پنجره‌ها تأثیرگذارند، مانند: ابعاد و اندازه پنجره، نوع و مدل پنجره، پروفیل مصرفی، یراق‌آلات، تعداد بازشوهای پنجره و قیمت ارز. همچنین باید برای محاسبه دقیق قیمت، هزینه‌های ساخت، حمل‌ونقل و نصب پنجره دوجداره را هم در نظر بگیرید.

اگر کار سفارشی انجام می‌دهید، اندازه پنجره‌ها را تغییر می‌دهید یا در و پنجره‌ اضافه می‌کنید، متغیرهای زیادی وجود دارند که بر هزینه تأثیر می‌گذارند؛ ​ توصیه می‌شود که یک متخصص حرفه‌ای، درب و پنجره را بررسی کند و به شما پیشنهاد دهد.

صرفه‌جویی:

شما می‌توانید با پنجره‌ها، درها و نورگیرهای رتبه‌بندی شده تا 15 درصد در هزینه‌های انرژی خود صرفه‌جویی کنید.

تعویض در و پنجره

ترکیب برندها و بازده انرژی بر اساس موقعیت خانه و مسیر خورشید نیز می‌تواند به شما در صرفه‌جویی در هزینه کمک کند. همچنین گاهی اوقات منطقی به نظر می‌رسد که برای یک نمونه خاص مانند دیوار پنجره­ای ولخرجی کنید و در جای دیگر پنجره‌های ارزان قیمت به کار برید.

بهترین زمان برای انجام این پروژه:

بهترین زمان برای انجام پروژه تعویض در و پنجره می‌تواند به ارائه تخفیف از طرف سازنده در و پنجره هم مربوط شود. در غیر این صورت، هر زمان که آب‌وهوا مناسب باشد، بهترین زمان برای انجام این پروژه است.

تعویض در و پنجره

گام‌ اول: اگر می‌خواهید در و پنجره‌ها را عوض کنید، اندازه‌ها را بگیرید و سپس با یک کارشناس متخصص ارتباط برقرار کنید.

آیا اخیراً در و پنجره‌های خانه خود را عوض کرده‌اید؟ لطفاً در مورد پروژه خود در قسمت نظرات برای ما بگویید!

همواره مطالب جدید را در اینستاگرام گروه عایق کویر یزد دنبال کنید.

منبع: Houzz.com