رنج بی کیفیت ها در صنعت در و پنجره

رنج بی کیفیت ها در صنعت در و پنجره

ماهنامه دنیای نما و پنجره

شماره 1 – سال یکم – بهمن 1395 

یکی از ضرورتهای جدی و انتظارات فعالان صنعت در و پنجره یوپی وی سی ایران، اتخاذ تدابیری برای رعایت استانداردهای ساخت و نصب و استفاده از در و پنجره‌های با کیفیت و استاندارد است و توقع جدی ما از دولت، شهرداری ها و سازمان نظام مهندسی و البته شرکتهای فعال در صنعت ساختمان این است که به طور جدی و عملی بر کیفیت پنجره‌های مورد استفاده در ساختمان ها نظارت کنند. واقعیت این است که از یک سو شاهد این هستیم که هیچ گونه کنترل و نظارتی سازمان یافته و فراگیر بر روند واردات محصولات ساختمانی که مشابه داخلی آن با کیفیت و استاندارد داریم، صورت نمیگیرد به نحوی که یکی از بزرگترین مشکلات صنعت در و پنجره یوپی وی سی ایران این است که علی رغم اینکه پروفیل‌های یوپی وی سی با کیفیت بالا در داخل کشور تولید می شود، اما متاسفانه شاهد این هستیم که به پروفیل های بی کیفیت مجوز واردات داده میشود و استانداردهای ملی در خصوص این دست از پروفیل ها هم از سوی دستگاههای مسئول و متولی نظارت بر واردات کالاهای ساختمانی مطالبه نمی شود. مشکل دیگر هم به عدم نظارت جامع و فراگیر بر فرایند ساخت و نصب در و پنجرههای یوپی، وی سی در سراسر کشور برمیگردد به نحوی که پنجرههای یوپی وی، سی به عنوان نسل جدید پنجره های مورد استفاده در صنعت ساختمان باید طبق استانداردهای فنی خاصی تولید شود ولیکن در چند سال اخیر به وضوح مشاهده شده که برخی از کارگاه‌های تولید در و پنجره یو پی وی سی اقدام به تولید و مونتاز در شرایط نامناسب کرده و استانداردهای فنی را رعایت نمی‌کنند. انتظار تولیدکنندگان شناسنامه دار صنعت در و پنجره یو پی وی سی ایران از نهادها و متولیان دارای مسئولیت قانونی این است که دستکم در شرایط رکود اقتصادی نظارت جدی تری هم بر واردات پروفیل و یراق‌آلات یو پی وی سی داشته باشند و هم اینکه سازوکاری بیاندیشند که استفاده از پنجره‌های فاقد استاندارد لازم در ساختمان ها جلوگیری شود و ضرورتی ندارد دز شرایطی که صنعت ساخت و ساز دچار رکود سنگین شده و تولیدکنندگان داخلی اقدام به تولید محصولات باکیفیت بالا و استاندارد کافی میکنند، بازار در اختیار محصولات مشابه خارجی آنهم با کیفیت پایین قرار گیرد. یکی از نیازهای جدی و مورد مطالبه فعالان صنعت در و پنجره یو.پی.وی.سی ایران از دولت و نهادهای مسئول این است که دستکم تدابیری را اتخاذ و اجرا کنند که شاهد اجرای استانداردهای مصوب شده مربوط به صنعت در و پنجره باشیم نه اینکه بسیاری از این استانداردها که حاصل ماه ها و سالها تلاش کارشناسان و خبرگان و البته فعالان صنعت درو پنجره بوده، تنها روی کاغذ ابلاغ شود و در اجرا جنبه توصیه ای داشته باشد تا اجباری. امروزه در دنیا به سبب اهمیت نقش پنجره‌ها در بهبود مصرف انرژی در ساختمان ها و امنیت و آرامش شهروندان نظارت بر ساخت و نصب پنجره ها و مواد اولیه به کار رفته در آن یک نظارت فراگیر و جامع بوده و اجازه تولید و نصب در و پنجره‌های ضعیف، فاقد کارایی لازم و استانداردهای تدوین و تصویب شده را نمی دهند و از آنجا که بسیاری از عیوب پنجره ها پنهان است، سازوکارهای دقیق و عملیاتی بر ساخت و نصب پنجره ها پیشبینی شده و مسئولیت تولیدکنندگان، نصابان، مهندسان ناظر و طراح، سازندگان ساختمان و … به درستی تعریف شده و در صورت بروز هرگونه ایراد و یا نمایان شدن معایب در پنجره ها، برابر با قانون با تخلفات احتمالی برخورد می شود.

آقای دستمالچی رییس انجمن صنعت در و پنجره

(انتظار تولیدکنندگان شناسنامه دار صنعت در و پنجره یو.پی. وی، سی ایران از نهادها و متولیان دارای مسئولیت قانونی این است که دست کم در شرایط رکود اقتصادی نظارت جدیدتری هم بر واردات پروفیل و یراق آلات یو پی وی سی داشته باشند)

از سوی دیگر در سالهای اخیر به دلیل رکود کمسابقه در صنعت ساختمان، بسیاری از فرصت‌های شغلی در این صنعت از بین رفته و شاهد افت ظرفیت واقعی تولید صنایع درگیر با صنعت ساختمان و ریزش شرکت ها و بنگاه های فعالی هستیم که صنعت درو پنجره ایران هم از این قاعده کلی مستثنی نیست و شرکتها و تولیدکنندگان در و پنجره یو، پی وی، سی دارای شناسنامه و دارای هویت و کارنامه درخشان همواره تلاش کردهاند کیفیت و استانداردها را فدای قیمت پایین تر حتی در شرایط رکود سنگین صنعت ساختمان نکنند. با این حال در شرایط فعلی انجمن ایران به عنوان یک تشکل تخصصی و قانونی آمادگی دارد تا در زمینه تدوین استانداردها و حتی تدوین قوانین و مقررات جدید و سازوکارهای اجرایی نظارت و دستگاههای مسئول مشورت بدهد تا از بروز چالش های بزرگتر در این صنعت جلوگیری شود.

سخن آخر اینکه هم تولیدکنندگان پروفیل یو.پی. وی، سی ایران و هم تولید کنندگان در و پنجرههای یو.پی.وی.سی به واسطه رکود عمیق و طولانی صنعت ساختمان و البته شرایط ناشی از سالهای تحریم، آسیبهای زیادی را متحمل شدهاند و قوانین زیادی برای حل مشکلات صنعت وضع شده ولی تاکنون مشکلی از این صنعت حل نشده است. به نظرم دولت باید کار گروههایی برای رفع این موانع تشکیل دهد و اجازه ندهد تا سرمایههای مادی و معنوی بخش خصوصی در صنعت در و پنجره یو.پی وی، سی بیش از این ضربه بیند و قطعا فعالان این صنعت آمادگی دارند تا به دولت هم در زمینه جلوگیری از رقابتهای ناسالم، استفاده نشدن از پنجره های فاقد کیفیت و استاندارد از یک سو و حمایت از تولیدکنندگان برتر و واقعی و بهبود شرایط کسب و کار کمک کنند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره تلفنی پنجره دوجداره

برای مشاوره رایگان پروژه های نوساز و تعویضی و اطلاع از قیمت در و پنجره دو جداره از ساعت 8-17 با شماره 43082-021 تماس حاصل فرمایید.

یا شماره خود را در فرم تماس با ما سایت ثبت فرمایید تا با شما تماس گرفته شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه عایق کویر یزد می باشد. طراحی و بهینه سازی سایت: شرکت پارسا - Enfold Theme by Kriesi