کاغذ دیواری

کاغذ دیواری برای جلوگیری از ریزش ساختمان در برابر زلزله

زمانی که زلزله رخ می هد در اکثر موارد ریزش دیوار و سقف ساختمان ها باعث تلفات انسانی می شود ، اما یک کاغذ دیواری مخصوص که توسط پژوهشگران دانشگاه کارلسروهه آلمان اختراع شده، قادر به جلوگیری ازریزش ساختمان است . دانشمندان موسسه فناوری کارلسروهه (KIT) کاغذ دیواری ای اختراع کرده اند که نیروی حاصل از زمین لرزه را به تمام دیوار یک ساختمان منتقل کرده و از این طریق مانع از ریزش دیوار دیوار می شود.راز اصلی این کاعذ دیواری آن است که هم باید سفت و محکم و هم انعطاف پذیر باشد . به گفته ی موریتس اوربان ، پژوهشگر موسسه فناوری کارلسروهه ، این کاغذ حاوی دو عنصر مهم است ، یکی الیاف و رشته های سفت و محکم شیشه و دیگری ماده مصنوعی پلی پروپیلن . الیاف شیشه در چهار جهت مختلف بافته می شوند تا اینکه بتواند نیروهای حاصل از زمین لرزه را بر تمامی دیوار تقسیم کنند.

اوربان می گوید : (چنین ویژگی ای از ایجاد درز و شکاف در دیوار جلوگیری می کند ، زیرا نیروهای ناشی از زلزله برسطح بزرگی تقسیم می شوند و دیگر نمی توانند بخش های ضعیف دیوار را متاثر کنند ) اگر شدت زلزله زیاد باشد ، دیوار شکاف بر می دارد ، اما این الیاف شیشه یی هستند که از فروپاشی دیوار جلوگیری می کنند . ماده مصنوعی پلی پروپیلن که در داخل این کاغذ دیواری وجود دارد ، دو طرف درز دیوار را به هم نگه می دارد و از این طریق از ریزش سنگ و آجر جلوگیری می کند.

کاغذ دیواری ضد زلزله همانند کاغذ دیواری های معمولی دیگر بر روی سطح داخلی دیوار ساختمان کشیده می شود . این کاغذ ویژه را نیز می توان رنگ کرد یا برروی آن یک کاغذ دیواری معمولی کشید . به گفته طراحان ، این کاغذ دیواری به دلیل داشتن روزنه های مختلف از شکل گیری کپک نیز جلوگیری می کند . اما برای چسباندن این کاغذ دیواری بر روی دیوار استفاده از چسب معمولی کافی نیست . همانند خود کاغذ دیواری این چسب هم باید در عین حال سفت و انعطاف پذیر باشد . این چسب مخصوص که توسط شرکت بایر (Bayer Material Science) تولید می شود ، دارای پلیمر ( پلی یورتان ) است . با این ماده ، چسب مخصوص به هنگام تکان های زمین قابلیت خاصی از خود بروز می دهد . در چنین وضعیتی ترکیبات هیدروژنی این چسب از هم جدا شده و در جای دیگر دوباره به هم می پیوندند . این امر سبب می شود که از گسیختگی سنگ ها و آجر های ساختمان جلوگیری شود .

منبع : پنجره ایرانیان

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره تلفنی پنجره دوجداره

برای مشاوره رایگان پروژه های نوساز و تعویضی و اطلاع از قیمت در و پنجره دو جداره از ساعت 8-17 با شماره 43082-021 تماس حاصل فرمایید.

یا شماره خود را در فرم تماس با ما سایت ثبت فرمایید تا با شما تماس گرفته شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه عایق کویر یزد می باشد. طراحی و بهینه سازی سایت: شرکت پارسا - Enfold Theme by Kriesi