هدر رفت سرمایه ملی

سالانه 40 هزار میلیارد ریال هدر رفت سرمایه ملی در ساخت وساز ساختمان ها داریم

هدر رفت سرمایه ملی

حسن قربانخانی رئیس سازمان نظام مهندسی تهران در مصاحبه با خبرنگاران افزود: در سال 1392 نزدیک به 100 میلیون مترمربع در تهران ساخت و ساز انجام شده و اگر هزینه یک مترمربع از این ساخت وساز ها را بر 30 سال تقسیم کنیم در این صورت مشاهده خواهیم کرد که در ازای هر سال مبلغی معادل 40 هزار میلیارد ریال به دست خواهد آمد؛ ینی در همین سال، 1200 میلیارد ریال هدر رفت سرمایه ملی را شاهد بودیم.

 وی با اشاره به عمر مفید 30 ساله ساختمان های کشور به بانک ها هشدار داد، از ارایه تسهیلات به سازندگان غیرحرفه‌ای خودداری کنند.همچنین وی بر افزایش عمر مفید ساختمان ها تاکید و بر نقش مجریان با صلاحیت در بالابردن کیفیت ساخت و ساز ساختمان ها و افزایش عمر آن ها اشاره کرد. او در ادامه با بیان به این موضوع که 31 مورد از 40 مورد بلایای طبیعی جهان در ایران رخ می دهد،تاکید کرد رعایت مقررات ملی ساختمان برای نظام مهندسی کشور باید از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

هدر رفت سرمایه ملی
نقش همکاری با شهرداری در جلوگیری از هدر رفت سرمایه ملی

جناب قربانخانی با بیان این موضوع که، مرجع صدور مجوز پروانه های ساختمانی شهرداری‌ها هستند و درباره ساخت و ساز مسئولیت مستقیم دارند.از این رو تعامل سازمان نظام مهندسی با شهرداری تهران را مهم خوانده و گفت:به علت اهمیت موضوع ساخت وساز در کلان شهر تهران نشست های هفتگی برای حل مشکلات ساخت وساز و جلوگیری از هدر رفت سرمایه ملی کشور در بخش ساختمان با شهرداری برگزار می شود.همچنین وی در پاسخ به سوال تخلف 400 میلیارد ریالی مربوط به این سازمان گفت: ما در حال پیگیری این تخلف هستیم. زیرا بانک شهر بدون اجازه نظام مهندسی منابع مالی این سازمان را وثیقه تسهیلات یک شرکت قرار داد،که این موضوع بدون رضایت سازمان نظام مهندسی نباید انجام می شد.و در ادامه بیان کرد شکایت سازمان مهندسی در محاکم قضایی و شورای انتظامی در دست بررسی می باشد.

بررسی موضوع تخلفات

همچنین رئیس اسبق سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور درباره اختلاس 400 میلیارد ریالی در نظام مهندسی ساختمان استان تهران در چهاردهم تیرماه امسال نیز بیان کرد: ما پرونده این اختلاس را به مراجع قضایی و شورای انتظامی ارسال نموده ایم و آنها باید جزییات این موضوع را بررسی کنند. در این اختلاس 400 میلیارد ریال از منابع مالی نظان مهندسی ساختمان استان تهران در یکی از بانک ها سپرده گذاری و به پشتوانه آن تسهیلاتی برای یک شرکت پرداخت شده که این موضوع ربطی به نظام مهندسی ساختمان استان تهران ندارد.

نقش این تخلفات در هدر رفت سرمایه ملی

همچنین وی در ادامه گفت: در این پرونده از «مال غیر» استفاده شده در حالی که مالکان آن از این مساله خبر نداشتند. ترکان به این موضوع اشاره کرد که: در دوره پیش، هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بدون اخذ مجوز از هیات مدیره، 400 میلیارد ریال را در سه مرحله در بانک سپرده گذاری کرد و از طریق آن به شرکتی تسهیلات ارائه داده است.ولی سود حاصل از این سپرده گذاری به حساب سازمان نظام مهندسی استان تهران منظور شده است. که در واقع این تخلفات باعث هدر رفت سرمایه ملی کشور در ساخت وساز ساختمان ها می شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره تلفنی پنجره دوجداره

برای مشاوره رایگان پروژه های نوساز و تعویضی و اطلاع از قیمت در و پنجره دو جداره از ساعت 8-17 با شماره 43082-021 تماس حاصل فرمایید.

یا شماره خود را در فرم تماس با ما سایت ثبت فرمایید تا با شما تماس گرفته شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه عایق کویر یزد می باشد. طراحی و بهینه سازی سایت: شرکت پارسا - Enfold Theme by Kriesi