پنجره ها چشم ساختمان هستند

پنجره ها چشم ساختمان هستند

اگر نور روز به عنوان عامل بسیار مهمی به شمار آید که باید به داخل اتاق اضافه شود ، پنجره ها نیز به عنوان وسایل ضروری در نظر گرفته خواهند شد .

پنجره ها از دریچه های آسان و ساده برای نور روز ، به یک شکل و سبک خاص و نیم دایره های قوسی رومانسک تا پنجره های باروک که به وسیله تزئینات بسیاری پوشیده شده ، توسعه یافته اند . در کشورهای اروپایی که در شمال آلپ قرار گرفته اند ، پنجره ها به فرم هایی با شکل و شمایل قدرتمندی طراحی و ساخته می شوند . بر خلاف آن ، در مناطقی که درنواحی مدیترانه ای هستند، زندگی روزمره به معنی گذراندن روز در فضای داخلی است . بنابراین ، مردم به نور وابسته هستند ، زیرا نور مصنوعی گران بوده و نور پردازی خوب یک اتاق در مدت ساعات تاریکی ،دور از دسترس جمعیت محلی است . از سوی دیگر ، هر فضای کار ، نیازمند پنجره ای است که به محیط بیرون مشرف باشد. فضای پنجره که نور را عبور می دهد ، باید حداقل یک بیستم از مساحت کف را در فضای کار داشته باشد . پهنای کلی تمام پنجره ها باید حداقل به یک دهم پهنای تمام دیوارها برسد و برای اتاق های کاری که 3.5 متر یا بیشتر ارتفاع دارند ، نور انتقالی از سطح پنجره ها باید حداقل 30درصد از سطح دیواره های بیرونی باشد . برای اتاق کار با ابعاد مشابه اتاق نشیمن ، قوانین زیر باید به کار برده شوند:

  • حداقل ارتفاع برای سطوح شیشه ای باید 1.3 متر باشند.
  • ارتفاع پنجره هایی که از سطح زمین شروع می شوند ، باید بیشتر از 0.9متر باشند.
  • ارتفاع کلی پنجره باید 50درصد پهنای اتاق کار باشد .

پوشش بیرونی پنجره ها

اندازه های حفاظتی باید از درخشش جلوگیری ، و ورود حرارت خورشیدی را تنظیم کنند . در آب و هوای معتدل ،بازشوهای بزرگ پنجره ها ، مقدار زیاد اما ، کنترل شده نور را ترجیح می دهند ، اما در آب و هوای گرم ، پنجره های کوچک با ورود نورهای کافی را به کار می برند . پنجره های کرکره ای ( صفحات تخت چوبی ، آلومینیومی و یا پلاستیکی  ) پشت پنجره های رولی و کرکره ای زاویه دار خورشیدی همه مفید هستند و می توانند در مکان مناسب قرار گیرند . ابزارهای ثابت خارجی همه به طور مشخص برای انعطاف پذیری کمتری از بخش های راست گوشه ( مستطیل شکل) و بخش های الحاقی می باشند. پانل های عمودی کرکره ای ( خواه به صورت ثابت ، خواه به صورت دوار روی تکیه گاه بخش تخته ای ) همه برای صفحات شیشه ای بلند و یا زاویه دار مناسب هستند . گرمایی که در نما تا بالای ساختمان حرکت می کند ، باید بتواند از جایی خارج شده و در واقع توسط نورگیرهای خارجی محبوس نشده ، و دوباره از نورگیرهای باز سقفی به داخل هدایت شود . سایه بان درونی برای کاهش گرمایی خورشید ، کمتر از سایه بان های خارجی کارایی دارند، زیرا گرمایی که جذب می نمایند در اتاق رها می شود.

ادامه دارد….

منبع :http://rtdgroup.ir

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره تلفنی پنجره دوجداره

برای مشاوره رایگان پروژه های نوساز و تعویضی و اطلاع از قیمت در و پنجره دو جداره از ساعت 8-17 با شماره 43082-021 تماس حاصل فرمایید.

یا شماره خود را در فرم تماس با ما سایت ثبت فرمایید تا با شما تماس گرفته شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه عایق کویر یزد می باشد. طراحی و بهینه سازی سایت: شرکت پارسا - Enfold Theme by Kriesi