سامانه مجازی معاملات ملک رونمایی شد

رییس اتحادیه مشاوران املاک اعلام کرد : بعد از دو سال کارشناسی در خصوص استفاده از فضای مجازی در بحث خرید و فروش املاک از امروز سامانه (فست ملک  )زیر نظر اتحادیه املاک شروع به کار کرده است .

حسام عقبایی در نشست خبری اعلام کرد که این  سامانه ملی زیر نظر مجموعه املاک و مستغلات در جهت خدمات فضای مجازی به مردم به نام (فست ملک ) رو نمایی شده است .

وی افزود سامانه فست ملک به سامانه اطلاعات املاک و مستغلات اضافه شده است و با توجه به رشد فضای مجازی و اپیلیکیشنها و نرم افزارهایی که در این مشاغل  است و با توجه  به رشد روز افزون تکنولوژی ما در نظر داریم که از این تکنولوژی  به نحو احسن استفاده کنیم

رونمایی از سامانه پیامکی کد رهگیری

عقبایی خدمات دیگری که امروز در کمیسیون تخصصی املاک رونمایی می شود را سرویس پیامکی دانست و گفت: همه کسانی که معاملات مسکن را انجام می دهند کد رهگیری دریافت می کنند ولی متاسفانه بعضی افراد کد رهگیری جعلی دریافت می کنند. لذا برای جلوگیری از این موضوع سامانه شماره ۱۱۰۲۰۳۰۰۰ را راه اندازی کردیم. مردم عدد ۱ را به این شماره می فرستند که استعلام کد رهگیری برای آنها ارسال می شود.

وجود ۶۵۰ هزار مسکن خالی در استان تهران

وی در پاسخ به این سوال که آیا مالیات می تواند ۵۰۰ هزار خانه خالی تهران را وارد بخش عرضه کند، گفت: بر اساس آمار ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی در کل کشور و در استان تهران ۶۵۰ هزار واحد خالی داریم. این تعداد که در استان تهران وجود دارد واحدهای معمولی نیست و عموم این واحدها در حاشیه تهران است که بخشی از آن مسکن مهر در پرند و پردیس است. بخش دیگر واحدهای سوپرلوکس و بزرگ در مناطق مرفه نشین است که به دلیل رکود اقتصادی قابلیت خرید و فروش آن وجود ندارد و مالکین هم تمایلی به اجاره آن ندارند.

با مالیات موافقم اما مسکن فعلا شرایطش را را ندارد

عقبایی ادامه داد: امیدوارم با سیاستهای مالیاتی بتوان برخورد با خانه های خالی پیش برود. اما معتقدم در زمان رکود باید در فرضیه اول، سیاستهای تشویقی باشد و اگر جواب نداد سراغ سیاستهای تنبیهی و تعزیراتی برویم. لذا تا الان بحث مالیات خانه های خالی تاثیر چندانی نداشته است. بعضی دوستان دولتی دنبال درآمد از این راه هستند، در حالی که این مالیات نمی تواند برای دولت درآمد آنچنانی داشته باشد و به همین خاطر عملا اجرا نشده است. لذا باید در زمان رکود در بازارهای موثر مثل بازار مسکن که ۴۰ درصد از اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده، سیاستهای مالیاتی را به صورت معلق اجرا کنیم که با توجه به شرایط اقتصادی تغییر کند.

رییس اتحادیه املاک با بیان اینکه در کل با بحث مالیات موافقم گفت: با این حال نحوه اجرای مالیات باید به سمت و سویی برود که  به برقراری توازن بین عرضه و تقاضا کمک کند، نه اینکه منجر به تشدید رکود در بخش پیشرو مسکن باشد .

منبع : بنا نیوز – ایسنا

مسکن-مجازی