واقعیت ناخوشایند مسکن برای سازندگان مسکن

برخی تولیدکنندگان با اعلام اینکه ساخت و ساز در شرایط کنونی رونق ندارد ، اخذ مالیات مسکن  بر اساس مدل جدید را توجیه پذیر نمی دانند .

ابلاغ آیین نامه اجرایی ماده 77 قانون مالیات های مستقیم و تغییر پایه محاسبه مالیات ساخت و ساز مسکن از (ارزش منطقه ای املاک ) به (سود سازنده ) موجب نگرانی تولید کنندگان مسکن شده است .

واقعیتی که شاید به مذاق سازندگان مسکن خوش نیاید این است که بخش مسکن کمتر از سهمش در اقتصاد ، مالیات می پردازسازندگان مسکن تا کنون عادت به پرداخت مبلغ ناچیزی بابت مالیات ساخت و ساز داشته اند از این به بعد باید عادت کنند تا یک چهارم از سود خود را به مالیات اختصاص دهند .البته که این تغییر عادت سخت است .

در این شرایط سازندگان مسکن نگران هستند که با اجرایی شدن مدل جدید مالیاتی ، سود ناچیزشان توسط مالیات از بلعیده شود و فعالیتهایشان به تعطیلی کشیده شود

سازندگان مسکن ، شرایط زمانی اجرای ماده 77 قانون مالیات های مستقیم را مناسب نمی دانند و معتقدند اعمال این مالیتها موجب شوک منفی به بخش مسکن میشود.

این نگرانی تا حدی به فعالان بازار مسکن ( خریداران ، تولیدکنندگان مصالح ساختمانی ،واسطه ها و ….) نیز سرایت کرده است .

علی ایحال باید توجه داشت که حداکثر تاثیرپذیری قیمت مسکن از مدل جدید مالیاتی ، 4درصد خواهد بود.ضمن اینکه کل بار مالیاتی مزبور به دوش سازندگان مسکن نخواهد بود

خوشبختانه طی سالهای اخیر، فعالان بازار مسکن ، انتظارات خود از سود در این بازار را تعدیل نموده اند .

اکثر فعالان بازار مسکن به این امر واقف شده اند که این بازار ، پیش نیازهای رشد نجومی همچون سالهای 86/91 را ندارد و این بازار روند رو به رشدی راطی خواهد کرد .

در مجموع به نظر نمی رسد مدل جدید ماده 77قانون مالیات های مستقیم ، توان متوقف کردن روند ملایم رو به بهبود بخش مسکن را داشته باشد.

مسکن