ساخت و ساز

واقعیت ناخوشایند مسکن برای سازندگان مسکن

برخی تولیدکنندگان با اعلام اینکه ساخت و ساز در شرایط کنونی رونق ندارد ، اخذ مالیات مسکن  بر اساس مدل جدید را توجیه پذیر نمی دانند .

ابلاغ آیین نامه اجرایی ماده 77 قانون مالیات های مستقیم و تغییر پایه محاسبه مالیات ساخت و ساز مسکن از (ارزش منطقه ای املاک ) به (سود سازنده ) موجب نگرانی تولید کنندگان مسکن شده است .

واقعیتی که شاید به مذاق سازندگان مسکن خوش نیاید این است که بخش مسکن کمتر از سهمش در اقتصاد ، مالیات می پردازسازندگان مسکن تا کنون عادت به پرداخت مبلغ ناچیزی بابت مالیات ساخت و ساز داشته اند از این به بعد باید عادت کنند تا یک چهارم از سود خود را به مالیات اختصاص دهند .البته که این تغییر عادت سخت است .

در این شرایط سازندگان مسکن نگران هستند که با اجرایی شدن مدل جدید مالیاتی ، سود ناچیزشان توسط مالیات از بلعیده شود و فعالیتهایشان به تعطیلی کشیده شود

سازندگان مسکن ، شرایط زمانی اجرای ماده 77 قانون مالیات های مستقیم را مناسب نمی دانند و معتقدند اعمال این مالیتها موجب شوک منفی به بخش مسکن میشود.

این نگرانی تا حدی به فعالان بازار مسکن ( خریداران ، تولیدکنندگان مصالح ساختمانی ،واسطه ها و ….) نیز سرایت کرده است .

علی ایحال باید توجه داشت که حداکثر تاثیرپذیری قیمت مسکن از مدل جدید مالیاتی ، 4درصد خواهد بود.ضمن اینکه کل بار مالیاتی مزبور به دوش سازندگان مسکن نخواهد بود

خوشبختانه طی سالهای اخیر، فعالان بازار مسکن ، انتظارات خود از سود در این بازار را تعدیل نموده اند .

اکثر فعالان بازار مسکن به این امر واقف شده اند که این بازار ، پیش نیازهای رشد نجومی همچون سالهای 86/91 را ندارد و این بازار روند رو به رشدی راطی خواهد کرد .

در مجموع به نظر نمی رسد مدل جدید ماده 77قانون مالیات های مستقیم ، توان متوقف کردن روند ملایم رو به بهبود بخش مسکن را داشته باشد.

مسکن

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره تلفنی پنجره دوجداره

برای مشاوره رایگان پروژه های نوساز و تعویضی و اطلاع از قیمت در و پنجره دو جداره از ساعت 8-17 با شماره 43082-021 تماس حاصل فرمایید.

یا شماره خود را در فرم تماس با ما سایت ثبت فرمایید تا با شما تماس گرفته شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه عایق کویر یزد می باشد. طراحی و بهینه سازی سایت: شرکت پارسا - Enfold Theme by Kriesi