رونق گرفتن بازار مسکن بدون داشتن جهش قیمت در سال جاری

رونق بازار مسکن

رونق بازار مسکن

مهندس فردین یزدانی مدیر علمی طرح جامع مسکن بیان کرد: در پایتخت 490 هزار آپارتمان وجود دارد که نیاز واقعی شهروندان به مسکن را برطرف نمی کند. به همین خاطر در نیمه دوم امسال رونق بازار مسکن بدون داشتن جهش در قیمت را شاهد خواهیم بود. ایشان بیان کردند وجود 2.5 میلیون مسکن خالی در کل کشور فراتر از اقتصاد بازار مسکن بوده و یک بحث کلان ملی می باشد. ایشان در ادامه گفتند: در کلان شهری همانند تهران توزیع ساخت وجود ندارد ولی در رابطه با این موضوع آسیب شناسی صورت گرفته است.

دسته بندی واحدهای خالی مسکونی

ایشان بیان نمودند: ساخته شدن واحد های گران قیمت و لوکس در شمال شهر تهران در یک دوره زمانی انجام گرفته است به همین خاطر این واحد ها دارای حباب قیمتی می باشند. که سرمایه کشور را در خود منجمد کرده اند. ایشان در ادامه بیان کردند: این واحد های خالی از سکنه را می توان به دو بخش تقسیم نمود: دسته اول واحدهای شمال شهر تهران با قیمت های نجومی متری 20 میلیون تومان و دسته دوم واحد های فله ای ساخته شده در منطقه 22 تهران که امکانات و زیر ساخت های اولیه ای همانند آب برق و گاز را در اختیار ندارند. البته این آمار، کل استان تهران از جمله ویلاهای لواسان و دماوند و … را در بر میگیرد.

استفاده از راهکار اخذ مالیات برای رونق بازار مسکن

مهندس یزدانی شاخص آمارگیری درباره تعداد واحد های خالی از سکنه را دقیق نمیداند به طوری که ایشان بیان نموده اند خیلی از این واحد ها برای مدتی از سال خالی هستند و تعدادی دیگر خانه دومی محسوب میشوند.  به همین خاطر ایشان استفاده از ابزاری همانند مالیات و اخذ آن از واحد های خالی برای کاهش آمار این خانه ها را سیاستی درست خوانده اما گفتند: نباید انتظار داشت که با استفاده از این روش تمامی واحد های خالی از سکنه وارد چرخه بازار مسکن شوند و رونق بازار مسکن به طور ناگهانی را مشاهده کنیم. زیرا تعداد قابل ملاحظه ای از این واحد های خالی در اطراف شهر هستند و تعدادی هم واحد لوکس به حساب می آیند به همین خاطر فاصله زیادی با نیاز واقعی مسکن دارند.

آمار نرخ تورم در سال جاری

مدیرعلمی طرح جامع مسکن درباره وضعیت بازار مسکن در سال آینده اظهار داشت: طبق پیش بینی های انجام شده توسط کارشناسان در نیمه اول امسال شاهد رونق بازار مسکن بدون جهش در قیمت آن هستیم. ایشان با بیان این موضوع که سقف تورم مسکن در سال پیش رو حداکثر به 20 درصد خواهد رسید گفت: قسمت اعظم آمار داده شده مربوط به واحد های خالی نیمه کاره و فاقد زیر ساخت در منطقه 22 تهران می باشد.

مقایسه نرخ تورم با سال های گذشته

ایشان در پایان صحبت ها خود به کنترل نرخ تورم اشاره و بیان نمودند: با نرخ تورم در سال های گذشته فاصله بسیار زیادی داریم به نحوی که نرخ تورم مسکن در دوره رونق در سال 91 در حدود 60 درصد در سال 86 نزدیک به 45 در رونق سال 82 بیشتر از 35 درصد و در سال 76 تورم 40 درصدی را شاهد بودیم. به کنترل نرخ تورم اشاره و حداکثر افزایش این نرخ را در سال جاری 20 درصد بیان نمودند که از کاهش چشمگیری نسبت به سال های قبل برخوردار می باشد.