پنجره‌ها را بشناسیم: سبک پنجره‌ها و انواع پنجره‌ها

هنگام ساخت خانه جدید یا تغییر مدل و دکوراسیون خانه، انتخاب پنجره‌ها می‌تواند کار دشواری باشد. با پیشرفت های جدید در فناوری ساخت پنجره گزینه‌های بیشتری از نظر سبک و انواع  پنجره نسبت به قبل برای انتخاب وجود دارد. از آنجا که انتخاب پنجره از نظر زیبایی و کارکرد، تأثیر زیادی بر فضای داخلی و خارجی خانه دارد مهم است بدانیم چه گزینه‌هایی از نظر سبک و نوع پنجره موجود است.

سبک‌ پنجره‌ها

وقتی از سبک‌های پنجره صحبت می‌شود، به سبک کارکردی پنجره اشاره می‎شود، درست نقطه مقابل سبک زیبایی. سبک کارکردی پنجره هیچ تأثیری بر سبک معماری آن ندارد و بیشتر مربوط به کارکرد پنجره است و اجزایی که متحرک یا ثابت هستند. سبک پنجره مطلوب برای هر فضا را می توان با عوامل مختلفی تعیین کرد ، از جمله تهویه طبیعی هوا، نور روز و بهره‌وری انرژی.

سبک و انواع پنجره بازشو چرخشی

پنجره‌های بازشوی چرخشی کلنگی بهترین کارکرد و ظرفیت را برای نمایش یک قاب فراهم می‌کنند. این سبک پنجره، زیبا و دارای عملکرد دوگانه است. هم می‌تواند از قسمت بالای پنجره به داخل اتاق «باز» شود و هم از لولاهای کناری «بچرخد» تا کاملاً در یک جهت باز شود. این بدان معناست که کاربر کنترل کامل میزان جریان هوای وارد شده به فضا را در دست دارد و همچنین تمیز کردن قسمت بیرونی پنجره به سهولت انجام می‌‌شود.

سبک و انواع پنجره سایبانی

پنجره‌های سایبانی در اصل همان عملکرد «بازشو» در پنجره‌های بازشوی چرخشی را دارند. این مدل از پنجره یکی از مدل‌هایی است که بیشتر در مکان‌هایی استفاده می‌شود که می‌خواهند فضای داخلی جلوی پنجره گرفته نشود و به صورت بازشو از بالا و پایین است و به داخل اتاق متمایل می‌شود. این نوع پنجره برای تهویه راه حل مناسبی است و نیازی به باز کردن کامل آن نیست.

سبک و انواع پنجره ثابت

پنجره های ثابت، پنجره‌های غیرعملیاتی هستند. به پنجره‌های ثابت با اندازه بزرگ معمولاً «پنجره‌های تصویری» گفته می‌شود زیرا توانایی آنها ثابت کردن و قاب گرفتن یک منظره است.  امکان تولید انواع گسترده‌ای از اشکال و اندازه‌ها برای این سبک پنجره به این معناست که می‌تواند در طیف وسیعی از طراحی‌ها و معماری استفاده شود.

سبک‌های دیگر پنجره شامل پنجره های لولایی، یک‌لنگه یا دولنگه و کشویی است که بیشتر استفاده می‌شوند.

انواع پنجره

نوع پنجره به مواد استفاده شده برای تولید قاب پنجره اشاره دارد. نوع پنجره می‌تواند تأثیرات زیادی بر عملکرد و زیبایی پنجره بگذارد. مواد استفاده شده، از آلومینیوم گرفته تا چوب یا وینیل مزایا و معایب خود را دارند.

پنجره های آلومینیوم بیشتر به خاطر زیبایی‌شناسی مدرن و تمیز بودن معروف شده‌اند. پیشرفت‌های جدید در فن‌آوری پنجره‌های آلومینیومی باعث شکست حرارت در برابر انتقال حرارت بین داخل و خارج می‌شوند. استفاده از عایق پلاستیکی پلی‌آمید منجر به این عملکرد می‌شود. از دیگر مزایای پنجره آلومینیومی می‌توان به نیاز آن به تعمیر و نگهداری کم و استفده از طیف گسترده رنگ در آن اشاره کرد.

سبک و انواع پنجره چوبی آلومینیومی

پنجره های چوبی زیبایی زیبایی کلاسیکی دارند و به دلیل خاصیت عایق بودن ذاتی خود می‌توانند انتخاب خوبی باشند. متأسفانه ویژگی طبیعی چوب امکان پوسیدگی است و باعث می‌شود پنجره های چوبی در مدت طولانی گزینه‌ای ایده‌آل برای آب و هوای مرطوب یا بارانی نباشند.

پنجره های چوبی روکش آلومینیومی بهترین ویژگی‌های هر دو پنجره چوبی و آلومینیومی را به شما ارائه می‌دهند: ویژگی‌های استثنایی عایق بودن چوب که با دوام قابل توجه و نیازهای نگهداری کم آلومینیوم همراه است. پنجره‌های چوبی روکش‌دار آلومینیومی که به طور صحیح نصب شده‌اند، مانع نفوذ آب می‌شوند. به علاوه، این نوع پنجره فضای کاملاً متفاوتی را در فضای داخلی (سنتی و کلاسیک) نسبت به فضای بیرونی (مجلل و مدرن) فراهم می‌کند و ترکیبی از سبک‌های مختلف طراحی معماری را امکان‌پذیر می‌سازد.

انواع پنجره های دیگر شامل پنجره‌های وینیل، فایبرگلاس، استیل و کامپوزیت است. همه این گزینه‌ها سطوح مختلفی از عملکرد حرارتی، مقاومت، ویژگی‌های انبساط، نیازهای نگهداری و مقرون به صرفه بودن را ارائه می‌دهند.

از بهبود عملکرد و استراتژی های طراحی منفعل گرفته تا انبوهی از سبک های معماری و گزینه های طراحی ، موارد زیادی وجود دارد که باید در هنگام تصمیم گیری در مورد سبک ها و انواع مناسب پنجره برای یک ساختمان در نظر گرفت.

شما می‌توانید با تماس با متخصصین ما در انتخاب بهترین گزینه مشورت بگیرید.

منبع: glowindows