آلومینیوم یا upvc

آلومینیوم یا upvc

آلومینیوم یا upvc

پنجره آلومینیومی بهتر است یا upvc ؟ کدام یک کیفیت و کارایی بهتری دارد؟ این پرسشی است که شاید ذهن بسیاری از مصرف کنندگان را درگیر کرده باشدکه آلومینیوم یاupvc کدام بهتر است ، با این حال پاسخ به این سوال به دل مشغولی برخی از فعالان صنعت پنجره سازی تبدیل شده است . به گونه ای که این سوال امروز به یکی از مسائل چالش زا در صنعت تبدیل شده که مصرف کننده upvc -aluminium کدام را خریداری کند و هر دو طرف تلاش دارند تا با ارائه دلایل و مستندات ثابت کنند محصول تولیدی آنها بهتر است .

برای پاسخ به این سوال قدری به عقب بازگردیم  به چندین دهه قبل که آلومینیوم به تدریج در حال باز کردن جای خود در صنعت ساختمان و به ویژه در حوزه درو پنجره سازی بود. به تدریج آلومینیوم بخش عمده بازار را از آهن و سایر مصالح موجود گرفت و از آن خود کرد و در دهه 1360و 1370 تقریبا به یکی پرطرفدارترین مواد اولیه مورد استفاده در این بخش تبدیل شد .

با آغاز دهه 1380 اتفاق دیگیری رقم خورد و محصول جدیدی که دستاورد تکنولوژی و دغدغه های روز بود وارد بازار شد . upvc ویژگی های خاصی داشت که سبب شد خیلی زود جای خود را در دل سازندگان باز کند . پنجره های upvc دو جداره و عایق حرارتی و صوتی بودند . از سوی دیگر سیاست های کلان دولتی برای جلوگیری از اتلاف انرژی ، تکیه گاه و پشتوانه دیگری برای upvc شد تا در صدر توجهات قرار گیرد و از رونق پیش آمده در بخش صنعت ساختمان نهایت استفاده را ببرد و مراحل رشد و ترقی را به سرعت پشت سر گذارد و به رقیب بسیار جدی آلومینیوم تبدیل گردد و در مقاطعی نیز از حریف پرسابقه خود پیشی گیرد.

در ابتدای کار روشن بود که آلومینیوم نسبت به upvc ضعف هایی دارد. پنجره آلومینیومی دو جداره نبود و خود نیز فلزی بود رسانا که در امر عایق بندی حرارتی و صوتی کارایی چندانی نداشت . در مقطعی که شاید عده ای چیرگی کامل upvc را در بازار شیرین درو پنجره  پیش بینی می کردند ، محصولی جدید از صنعت آلومینیوم ظهور کرد و بسیاری از محاسبات رو برهم زد : آلومینیوم ترمال بریک که هم دو جداره بود و هم عایق . به عبارت دیگر دو ویژگی برتر upvc از میان رفته بود. از این به بعد هر دو محصول از مشخصات فنی روز دنیا برخوردار بودند، و از ایند جهت هیچکدام بر دیگری برتری نداشته است و حتی ماشین آلاتی که وارد بازار شدند از توان مونتاژ هر دو محصول برخوردار بودند.

اما با توجه به اینکه دوران رونق بازار مسکن چندان نپایید و سراشیبی رکود در این صنعت بازار را در نوردید . طبیعتا رقابت این دو نیز بالا گرفت و در مواردی این رقابت به تخریب طرف مقابل منجر شد ودر گروههای مختلف بحث بر سر این موضوع بود که upvc بهتر است یا آلومینیوم ……..

ادامه دارد….

منبع : پنجره ایرانیان

نویسنده : آقای امیر شیری

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره تلفنی پنجره دوجداره

برای مشاوره رایگان پروژه های نوساز و تعویضی و اطلاع از قیمت در و پنجره دو جداره از ساعت 8-17 با شماره 43082-021 تماس حاصل فرمایید.

یا شماره خود را در فرم تماس با ما سایت ثبت فرمایید تا با شما تماس گرفته شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه عایق کویر یزد می باشد. طراحی و بهینه سازی سایت: شرکت پارسا - Enfold Theme by Kriesi