ساختمان پلاسکو چرا فرو ریخت؟

ساختمان پلاسکو چرا فرو ریخت؟

ساختمان پلاسکو

ساختمان پلاسکو و دلایل کارشناسی ریزش آن

رئیس اسبق سازمان نظام مهندسی تهران جناب سعید غفرانی بیان نمود دلیل اصلی حادثه ریزش ساختمان پلاسکو را باید کارشناسان دادگستری از سوی مراجع رسمی مشخص کنند؛ اما با توجه فلزی بودن سازه این ساختمان پیش بینی میشود که تنش های حرارتی حاصل از وقوع آتش سوزی، دلیل ریزش بوده است.

وی در ادامه بیان نمود:

با توجه به قدمت پنجاه ساله ساختمان پلاسکو، این ساختمان فاقد مسائل  ایمنی لازم در برابر آتش سوزی بوده است. غفرانی بیان کرد، علت اصلی و کارشناسی بروز حادثه باید توسط محاکم قضایی مشخص شود؛ اما عمر بالای ساختمان پلاسکو، عدم رعایت نکات فنی و ایمنی در بروز  حادثه یکی از دلایل اصلی به حساب میرود. همچنین وی در بیانات خود اضافه کرد: بر اثر وقوع آتش سوزی، ساختار فولادی ساختمان تغییر کرد و این موضوع باعث  ریزش ساختمان پلاسکو شده است.
کاظمی نیز اظهار کرد: در سازه های بتنی، به علت وجود داشتن پوشش سیمانی امکان انتقال حرارت به تاسیسات و سیم کشی برق کمتر است.

وی در ادامه گفت: سازه های بتنی در مقایسه با سازه های فلزی در برابر تنش های آتش سوزی و حرارتی، مقاوم تر هستند؛ اما در مقابل  زلزله، هر دوی این سازها در صورت رعایت کردن نکات ایمنی و فنی، مقاوم  هستند.

همچنین  جناب سعید غفرانی بیان نمود، رعایت کردن اصول ایمنی در ساختمان در کاهش خسارت های ناشی از حوادث ناگهانی موثر است و گفت: با رعایت مقررات ملی ساختمان، در ساخت و ساز و استفاده از کپسول های آتش نشانی در همه طبقات ساختمان و به طور مخصوص در برج های تجاری، حوادث ناشی از ساختمان به طرز چشمگیری کاهش می یابد.

منبع: مشرق

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره تلفنی پنجره دوجداره

برای مشاوره رایگان پروژه های نوساز و تعویضی و اطلاع از قیمت در و پنجره دو جداره از ساعت 8-17 با شماره 43082-021 تماس حاصل فرمایید.

یا شماره خود را در فرم تماس با ما سایت ثبت فرمایید تا با شما تماس گرفته شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه عایق کویر یزد می باشد. طراحی و بهینه سازی سایت: شرکت پارسا - Enfold Theme by Kriesi