چالش نفت عربستان در برابر کرونا و رقیبان ارزان

چالش نفت عربستان در برابر کرونا و رقیبان ارزان

اقدام عربستان سعودی در افزایش قیمت فروش نفت به آسیا ممکن است نتیجه نامطلوبی به همراه داشته باشد زیرا شیوع کرونای دلتا به تقاضای چین آسیب زده و همزمان آمریکا و روسیه با قیمت رقابتی تری نفت به این منطقه عرضه می کنند.

به گزارش ایسنا، آرامکوی سعودی قیمت فروش گریدهای نفتی مدیوم و سنگین به آسیا برای سپتامبر را به میزان ۲۰ تا ۳۰ سنت در هر بشکه افزایش داد و به بالاترین میزان در چهار ماه گذشته رساند. اگرچه این قیمت اختلاف چندانی با قیمت پایه دوبی که مبنای قیمت گذاری آرامکوست، ندارد اما تقاضا برای گریدهای نفتی مدیوم و سنگین ترش ممکن است ضعیف شود زیرا چین با شیوع نوع شدیدا مسری کرونای دلتا دست و پنجه نرم می کند.

از سوی دیگر گریدهای نفتی آمریکایی مانند مارس که کیفیت مدیوم مشابهی دارند، ماه گذشته با نرخ پایینتری عرضه شدند. همزمان معامله گران می گویند نفت اورال روسیه ارزانتر شده است. قیمت پریمیوم نفت برنت نسبت به نفت دوبی روز جمعه سه دلار و ۵۱ سنت در مقایسه با چهار دلار و ۳۶ سنت در ماه پیش بود.

این وضعیت ممکن است پالایشگاههای آسیایی را ترغیب کند میزان کمتری نفت از آرامکو خریداری کنند. همچنین بازار محموله های تک که وضعیت چندان پرفروغی در ژوییه نداشت، ممکن است راکد بماند. محموله های بعضی از گریدهای نفتی مدیوم و سنگین ترش خاورمیانه ای نسبت به قیمت فروش رسمی آنها تخفیف پیدا کرده اند.

بازار همچنان با عرضه محموله های فوری در پی تصویب برنامه افزایش تولید اوپک و متحدانش روبرو شده است. گروه اوپک پلاس که در راس آن عربستان سعودی و روسیه قرار دارند ماه میلادی گذشته با افزایش تولید ماهانه تا پایان سال ۲۰۲۱ موافقت کردند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت ملی نفت چین پیش بینی می کند که جدیدترین موج شیوع کرونا ممکن است پنج درصد از تقاضای چین برای نفت در کوتاه مدت کم کند. دولتهای محلی بعضی از شهرها را قرنطینه کرده اند و ترافیک در نقاط آلوده کاهش پیدا کرده است.

منبع: ایسنا

چالش نفت عربستان در برابر کرونا و رقیبان ارزان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره تلفنی پنجره دوجداره

برای مشاوره رایگان پروژه های نوساز و تعویضی و اطلاع از قیمت در و پنجره دو جداره از ساعت 8-17 با شماره 43082-021 تماس حاصل فرمایید.

یا شماره خود را در فرم تماس با ما سایت ثبت فرمایید تا با شما تماس گرفته شود.

قالب وردپرس نوین وب ساز دوربین مداربسته