افزایش قیمت طلای جهانی و سایر فلزات ارزشمند

افزایش قیمت طلای جهانی

قیمت طلای جهانی امروز سه‌شنبه پس از رسیدن به پایین‌ترین سطح یک ماهه در جلسه قبل، افزایش یافت که کاهش اندک دلار به آن کمک کرد، اگر چه نگرانی‌ها در مورد افزایش شدید بیشتر نرخ بهره آمریکا باعث شد که رشد قیمت‌ها کنترل شود.

به گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا تا ساعت ۶ و ۳۸ دقیقه صبح به وقت شرقی با ۲.۵ درصد افزایش به ۱۷۳۹ دلار و ۴۰ سنت رسید و این پس از آن بود که در روز دوشنبه به کمترین میزان خود از ۲۷ جولای(۱۷۲۷ دلار و ۱۰ سنت) رسید. قیمت طلای جهانی در بازار معاملات آتی آمریکا  نیز با ۰.۱۴ درصد افزایش به ۱۷۴۰ دلار و ۴۰ سنت رسید.

دلار پس از اینکه یک شبه به بالاترین حد یک ماهه رسید، ۰.۱ درصد در برابر رقبا کاهش یافت و طلا را برای خریدارانی که ارزهای دیگر دارند، ارزان کرد.

توماس بارکین، رئیس فدرال رزرو ریچموند، هفته گذشته گفت که مقامات بانک مرکزی ایالات‌متحده هنوز زمان زیادی برای تصمیم‌گیری در مورد افزایش نرخ بهره در نشست سیاستگذاری ۲۰ تا ۲۱ سپتامبر خود داشته باشند.

اظهارنظرهای جنگ‌طلبانه اخیر مقامات فدرال رزرو جذابیت پناهگاه امن شمش را کاهش داده است. تمرکز اکنون به سمپوزیوم جکسون هول، وایومینگ، فدرال رزرو که اواخر این هفته برگزار می‌شود، معطوف شده است.

قراردادهای آتی صندوق‌های فدرال رزرو اکنون با احتمال ۵۶.۵ درصدی افزایش ۷۵ واحدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه سپتامبر قیمت گذاری می‌شوند.

یواخیم ناگل، رئیس بوندس‌بانک در آخر هفته گفت: بانک مرکزی اروپا باید به افزایش نرخ‌های بهره ادامه دهد، حتی اگر احتمال رکود در آلمان به طور فزاینده‌ای وجود داشته باشد زیرا تورم در تمام سال ۲۰۲۳ بالا خواهد ماند.

اس پی دی آر گلد تراست، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان، اعلام کرد که دارایی‌های آن ۰.۱۵ درصد کاهش یافت و از ۹۸۹.۰۱ تن در روز جمعه به ۹۸۷.۵۶ تن در روز دوشنبه رسید.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با ۰.۲ درصد افزایش به ۱۹.۰۴ دلار، پلاتین ۰.۳ درصد افزایش یافت و به ۸۷۷ دلار و ۷۰ سنت رسید و پالادیوم با ۱.۵ درصد افزایش به ۲۰۲۳ دلار و ۱۰ سنت رسید.

منبع: ایسنا