پرواز دلار؛ فرود طلا

قیمت طلا امروز دوشنبه کاهش یافت زیرا افزایش ارزش دلار آمریکا به تقاضا برای شمش با قیمت دلار لطمه زد و همچنین بر حمایت از تضعیف بازدهی خزانه‌داری غلبه کرد.

به گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا تا ساعت ۷ و ۳۵ دقیقه صبح به وقت شرقی با ۳.۱ درصد کاهش به ۱۸۰۹ دلار و ۹۰ سنت رسید و این در حالی بود که در روز جمعه و پیش از تعطیلی بازار به پایین‌ترین سطح ۵ ماهه خود یعنی ۱۷۸۳ دلار و ۵۰ سنت رسید. طلای آمریکا نیز با ۰.۱۷ درصد کاهش به ۱۸۱۰ دلار و ۹۰ سنت رسید.

دلار نزدیک به بالاترین سطح دو دهه اخیر در نوسان بود و طلا را برای خریدارانی که سایر ارزها را در اختیار دارند، جذاب‌تر کرد. بازدهی اوراق بهادار ۱۰ ساله خزانه‌داری ایالات‌متحده در روز جمعه به پایین‌ترین سطح خود در یک ماه گذشته رسید و قیمت شمش بدون بازده را افزایش داد.

بازارهای سهام آسیایی روز دوشنبه با احتیاط شروع کردند زیرا مجموعه داده‌های ضعیف ایالات‌متحده خطرات نزولی را برای گزارش حقوق و دستمزد این هفته ژوئن نشان می‌داد، در حالی که آشفتگی ناشی از رکود احتمالی همچنان باعث افزایش تسهیل در اوراق قرضه دولتی می‌شد.

دولت هند روز جمعه اعلام کرد، در حالی که دومین مصرف‌کننده بزرگ فلز گرانبها در جهان تلاش می‌کند تقاضا را کاهش دهد و کسری تجاری را کاهش دهد، تعرفه اولیه واردات طلا را از ۷.۵ درصد به ۱۲.۵ درصد افزایش داده است.

بر اساس گزارش رویترز، اس‌پی‌دی‌آر گلد تراست، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان، اعلام کرد که دارایی‌های آن ۰.۸ درصد کاهش یافت و از ۱۰۵۰.۳۱ تن در روز پنج‌شنبه به ۱۰۴۱.۹ تن در روز جمعه رسید. دفاتر دولت فدرال ایالات‌متحده، بازارهای سهام و اوراق قرضه و فدرال رزرو امروز دوشنبه تعطیل خواهند بود.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با ۰.۲ درصد کاهش به ۱۹.۸۲ دلار رسید، پلاتین با ۰.۵ درصد کاهش به ۸۸۴ دلار و ۳۹ سنت و پالادیوم با ۰.۶ درصد کاهش به ۱۹۴۸ دلار و ۵۰ سنت رسید.

منبع: ایسنا

پرواز دلار؛ فرود طلا