وال استریت قرمز شد

بیشتر شاخص های مهم بورسی ریزش شاخص بورسی وال‌استریت ریزش کردند.

ریزش شاخص بورس وال‌استریت

گزینه تصدی‌گری وزارت بازرگانی آمریکا در دولت بایدن در مصاحبه با نشریه وال‌استریت ژورنال از آغاز مذاکرات تجاری با چین حمایت کرده و افزوده است: تعرفه‌ها به شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان آمریکایی خسارت زده است اما این تعرفه‌ها مزایایی نیز داشته‌اند. این وکیل سابق در امور تجارت که خود دارای پدر و مادری چینی است، برداشته شدن ناگهانی تعرفه‌ها را به ضرر اقتصاد آمریکا دانسته است. وی گفته: پیش از این کار باید اصلاحاتی در نظام گمرکی فعلی انجام گیرد. لازم به ذکر است که در ژانویه سال ۲۰۲۰ دولت ترامپ با دولت چین فاز تخست توافق تجاری را امضا کردند.

اگرچه نگرانی ها از افزایش تورم در نتیجه ادامه سیاست های حمایتی دولت ها و بانک های مرکزی جهان به صورت جدی درآمده است اما با توجه به آن که انتظار می رود جهان در سال جاری از رکود کرونایی سال قبل خارج شود، شاخص های مهم بورسی جهان کماکان در نزدیکی قله های تاریخی خود حرکت می‌کنند. از طرف دیگر تاکید چندباره بایدن و مقامات دولت وی بر احیای چندجانبه گرایی و حمایت از روند جهانی شدن، باعث دلگرمی معامله گران نسبت به افزایش تجارت خارجی در میان مدت شده است.

  • رشد اقتصادی اقتصادهای بزرگ

با گذشت سه ماه از سال ۲۰۲۱ حالا به نظر می رسد که رشد اقتصادی بسیاری از اقتصادهای بزرگ به میزانی که پیشتر تصور می شد نیرومند نخواهد بود. موسسه مطالعات اقتصادی آلمان در گزارش جدید خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی بزرگ ترین اقتصاد اروپا در سال جاری به ۳.۷ درصد برسد که این رقم ۰.۵ درصد کمتر از چیزی است که پیشتر تصور می شد. همچنین شاخص مدیران خرید در سطح منطقه یورو در ماه مارس به ۵۲.۵ واحدرسید که ۳.۷ واحد بالاتر از رقم ثبت شده در ماه قبلی بوده است. اکنون سرعت افزایش تولید کارخانه ها در اروپا به بالاترین سطح ۲۶ سال اخیر رسیده است.

  • رکود مسکن

به دنبال بازگشایی تدریجی کسب و کارها در آمریکا و کم شدن انگیزه های احتیاطی، میزان فروش خانه های جدید در امریکا در دوازده ماه منتهی به فوریه با کاهش قابل توجه ۱۸.۲ درصدی نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به ۷۷۵ هزار واحد رسیده است که این رقم، کمترین رقم ثبت شده در هشت ماه اخیر محسوب می شود. بیشترین رکود مسکن در بخش غرب میانه اتفاق افتاده که فروش خانه ها ۳۷.۵ درصد کمتر از فوریه سال قبل شده است. متوسط قیمت مسکن نیز به ۳۴۸ هزار دلار افزایش یافت.

دریک هالپینی – تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در بانک میتسوبیشی – گفت: به طور کلی هنوز ریسک زیادی در بازارهای مالی وجود دارند که روند معاملات را دست کم تا نیمه نخست امسال تحت تاثیر خود قرار می دهند. وضعیت کرونا هنوز مایه نگرانی بزرگی است به ویژه آن که هنوز نمی توانیم با قاطعیت بگوییم که واکسنهای موجود در برابر گونه های جهش یافته کارایی بالای خود را حفظ کرده اند. اینکه تنش های ژئوپلتیکی تا چه حد مناسبات تجاری را تحت تاثیر قرار دهند هم مهم است.

  • شاخص بورس آمریکا

در وال‌استریت بیشتر شاخص های بورسی ریزش داشتند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی وال‌استریت در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند و ریزش داشتند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۳ هزار و ۱۲۸.۰۸ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۳ درصد ریزش تا سطح ۳۹۶۹.۵۰ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۶۷ درصد کاهش در سطح ۱۳ هزار و ۵۰.۰۹ واحدی بسته شد.

  • بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۰.۰۷ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۷۳۶.۱۷ واحد بسته شد. شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۴۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۴ هزار و ۸۱۷.۷۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با پیشروی ۰.۴۵ درصدی در سطح ۶۰۱۵.۵۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۰.۰۸ درصد پایین رفت و به ۸۴۹۲.۱۰ واحد رسید.

  • شاخص بورس‌ آسیا

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۷۱ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۳۸۴.۵۲ واحدی بالا رفت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ‌کنگ ۰.۰۱ درصد بالا رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۳۳۸.۳۰ واحد بسته شد. در چین شاخص “شانگهای کامپوزیت” صعود ۰.۱۸ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۵۰۴۶.۸۸ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۰.۳۶ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۷۹۹.۴۹ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)

  • نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۰.۹۸ درصد افزایش به ۶۱.۵۷ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۶۷ درصدی به ازای ۶۵.۰۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.

  • طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۱.۲۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۱۰.۳۳ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۸۱ درصدی به ازای ۲۴.۶۶ دلار مبادله شد.

منبع: ایسنا