یک فرصت برای نفت و گاز ایران

یک فرصت برای نفت و گاز ایران

نماینده سابق ایران در اوپک گفت: در شرایط فعلی که اروپا درگیر بحران انرژی شده، یک فرصت مثبت برای خودنمایی ایران ایجاد شده است که می تواند نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد.

محمد خطیبی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه چنانچه موانع برداشته شود، ایران به راحتی و در فرصتی کوتاه می‌تواند بخشی از نیازهای اروپا را تامین کند، اظهار کرد: پیش از تحریم‌ها به اروپا صادرات نفت داشتیم و درصورت رفع تحریم‌ها می‌توانیم با مشتریان قدیمی و یا حتی مشتریان جدید تعامل داشته باشیم، بنابراین در مورد نفت مشکلی وجود ندارد و در زمانی کوتاه می‌توانیم نیازهای اروپا را برطرف کنیم.

وی افزود: درباره گاز نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم و در کوتاه مدت نمی‌توان نسبت به این مساله امیدوار بود و باید نگاه بلندمدت به این موضوع داشت؛ اگر اروپایی‌ها مایل باشند که نیاز گازی خود را از ایران تامین کنند، باید در این کشور سرمایه‌گذاری و به شکل خط لوله و یا  LNG نیاز خود را تامین کنند و در مجموع باید گفت که صادرات گاز به اروپا در کوتاه مدت عملی نیست اما در بلندمدت می توان این کار را پیش برد.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به پتانسیل‌های بالای ایران در حوزه صنعت گاز، گفت: ایران ظرفیت بالایی در منابع گازی دارد و می‌تواند بخشی از نیازهای اروپا را تامین کند و این دو فرصت برای ما وجود دارد و می‌توانیم از آن استفاده کنیم؛ البته برای اروپا نیز یک فرصت خوب به حساب می‌آید و می‌توان این مساله را یک بازی برد-برد برای ایران و اروپا دانست.

خطیبی با اشاره به وضعیت بازار با توجه به بحران اروپا، تاکید کرد: در شرایط فعلی بازار تحت تاثیر دو نیروست، باتوجه به اینکه به سمت فصل پاییز و زمستان پیش می‌رویم، تقاضای فصلی افزایش می‌یابد و این یک عامل تقویت کننده بوده، اما از طرفی بالا بودن تورم و احتمال وقوع رکود اقتصادی به ویژه در کشورهای صنعتی موجب کاهش قیمت‌ها شده است تا جایی که اخیرا حتی شاهد قیمت‌های زیر ۱۰۰ دلار نیز بودیم.

وی با بیان اینکه این رکود اقتصادی می‌تواند تقاضا را کاهش دهد، گفت: این عوامل موجب شده تا قیمت‌ها روند کاهشی داشته باشند، درواقع احتمال وقوع رکود اقتصادی به ویژه در کشورهای صنعتی و عامل فصلی موجب وقوع تغییراتی در قیمت می‌شود و باید دید کدام یک بر دیگری غلبه می‌کند.

این کارشناس با اشاره به وضعیت ایران در بازار گفت: ایران کماکان درگیر محدودیت است و تحت تاثیر تحریم‌ها نمی‌تواند از توان صادراتی خود استفاده کند، البته در این شرایط نیز صادرات نفت صورت می گیرد اما این تمام توان ایران نیست، چنانچه موانع برداشته شود، می‌توانیم نفت بیشتری صادر و درآمدهای بیشتری را اخذ کنیم.

منبع: ایسنا

یک فرصت برای نفت و گاز ایران

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره تلفنی پنجره دوجداره

برای مشاوره رایگان پروژه های نوساز و تعویضی و اطلاع از قیمت در و پنجره دو جداره از ساعت 8-17 با شماره 43082-021 تماس حاصل فرمایید.

یا شماره خود را در فرم تماس با ما سایت ثبت فرمایید تا با شما تماس گرفته شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه عایق کویر یزد می باشد. طراحی و بهینه سازی سایت: شرکت پارسا - Enfold Theme by Kriesi