کشش قیمت طلا به کرونا کم شد؟

اکنون که رشد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا آهسته شد، بازار طلا روی آثار زیان بار این اپیدمی روی اقتصاد تمرکز کرده و تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند همچنان قوی مانده است.

به گزارش ایسنا، طلا روز جمعه بازارها را غافلگیر کرد زیرا معامله‌گران از فرصتی که با پایین رفتن قیمت‌ها پیش آمده بود استفاده کرده و به خرید پرداختند و در نتیجه قیمت طلا تا پایان معاملات روز جمعه بیش از سه دلار افزایش یافت و در ۱۵۷۳ دلار و ۴۰ سنت بسته شد اما برای کل هفته حدود یک درصد کاهش نشان داد.

مهمترین خبر هفته گذشته بجز تحولات مربوط به اپیدمی ویروس کرونا، گزارش اشتغال آمریکا بود که نشان داد اقتصاد این کشور در ژانویه ۲۲۵ هزار شغل جدید ایجاد کرده و نرخ بیکاری به ۳.۶ درصد رشد کرده است.

پل اشورث، اقتصاددان شرکت “کپیتال اکونومیکس” در این باره گفت: تمامی اخبار مثبت بودند و رشد ژانویه بالاتر از حد انتظارات بود و تا حدودی شاید به هوا مربوط بود. این پنجمین ژانویه گرمی است که در رکوردها ثبت شده است. انتظار می‌رود اقتصاد آمریکا بر مبنای سالانه حدود دو درصد رشد کند و رشدش در نیمه دوم سال شتاب پیدا کند.

به گفته کارولین بین، اقتصاددان ارشد کالا در شرکت “کپیتال اکونومیکس”، اخبار ویروس کرونا همچنان بازار طلا را تحت تاثیر خود نگه خواهد داشت. هر خبری که از ویروس منتشر شود، مسیر قیمت طلا تعیین خواهد کرد. در چند روز گذشته شمار موارد ابتلا کاهش پیدا کرده و احتمالا شیوع این ویروس می‌تواند سریعا تحت کنترل قرار گیرد. اگر چنین باشد طلا با کاهش قیمت روبرو خواهد شد.

تحلیلگران می‌گویند به نظر می‌رسد ترس از ویروس کرونا به پیک خود رسیده و اکنون توجهات به پیامدهای اقتصادی آن معطوف شده است. اما تا زمانی که ابهام وجود دارد، قیمت طلا پشتیبانی خواهد شد. همچنان ابهامات فراوانی در خصوص این ویروس و تاثیر اقتصادی آن وجود دارد و این امر از بالا ماندن قیمت طلا حمایت می‌کند.

موضوع دیگری که مورد توجه سرمایه گذاران خواهد بود، اقدامات بانکهای مرکزی در سراسر جهان در واکنش به شیوع این اپیدمی و احتمال تشدید سیاستهای تسهیل پولی است که روند افزایش قیمت طلا در بلندمدت را تقویت می‌کند.

برخی از دولتهای آسیایی هفته گذشته واکنش نشان دادند. تایلند با اشاره به شمار زیاد کسب و کارهایی که از ویروس کرونا لطمه دیده‌اند، نرخهای بهره را به رکورد پایین یک درصد کاهش داده است و بانک مرکزی فیلیپین هم هفته گذشته نرخهای بهره را ۲۵ واحد افزایش داد و به ۳.۷۵ درصد رساند.

در این بین، رایان مک کی، استراتژیست کالا در شرکت “تی دی سکیوریتیز” پیش بینی کرد قیمت طلا در هفته جاری در بازه محدودی مانده و بین ۱۵۵۰ تا ۱۵۷۰ دلار معامله خواهد شد.

اما برخی از تحلیلگران خوش بینی بیشتری نسبت به طلا نشان دادند. فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در شرکت “بلو لاین فیوچرز” پیش بینی کرد طلا تا سطح ۱۵۹۰ دلار افزایش خواهد یافت و وحشت از کرونا همچنان از قیمت این فلز زرد پشتیبانی می‌کند.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، گزارش تورم و خرده فروشی آمریکا دو گزارش اقتصادی مهمی خواهند بود که هفته جاری منتشر می‌شوند و ممکن است روی روند قیمت طلا تاثیر بگذارند.

منبع: ایسنا

کشش قیمت طلا به کرونا کم شد؟