چین چقدر ذخایر ارزی دارد؟

ذخایر ارزی چین تا پایان ژانویه از ۳.۱۱ تریلیون دلار گذشت.

به گزارش ایسنا به نقل از شین‌هوا، با وجود کاهش صادرات و جنگ تجاری با آمریکا، میزان ذخایر ارزی چین در ماه ژانویه  نیز به روند صعودی خود ادامه داده و آن طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام کرده، میزان ذخایر ارزی این کشور با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه دسامبر به ۳.۱۱۵ تریلیون دلار رسیده است. وانگ چئون یینگ، سخنگوی این دفتر گفت: میزان ذخایر ارزی تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله نرخ های برابری ارز و تغییرات قیمت های دارایی ها افزایش یافته است.

به گفته آقای وانگ نگرانی از پیامدهای ویروس کرونا بر روی بازارهای مالی چین و منطقه شرق آسیا و هم‌چنین خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اصلی ترین عوامل تعیین کننده نرخ برابری ارز در هفته های اخیر بوده اند.

این مقام چینی هم چنین با اشاره به حفظ ثبات در محیط کلان اقتصادی چین با وجود افزایش نااطمینانی ها گفته است که دولت از طریق بهبود ساختارهای اقتصادی و تعادل‌بخشی به میزان عرضه و تقاضا در بازار ارز، به دنبال تداوم رشد نیرومند ذخایر ارزی خود در آینده است.

سخنگوی دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین افزود: زیرساخت های اقتصاد چین بسیار نیرومند هستند و با تداوم اجرای اصلاحات مورد نیاز برای مقابله با ریسک‌ها و چالش های موجود، میزان ذخایر ارزی در سطح مطلوب باقی خواهد ماند.

از سوی دیگر ذخایر ارزی در دیگر کشور آسیای شرقی یعنی اندونزی نیز افزایشی بود. طبق اعلام بانک مرکزی اندونزی، ذخایر ارزی این کشور تا پایان ماه ژانویه به ۱۲۹.۲ میلیارد دلار رسیده است که برای تایمن ارز مورد نیاز هشت ماه این کشور کافی است.

این بانک ضمن تعهد خود بر تقویت ذخایر ارزی بر استفاده از ابزارهای بانکی برای مدیریت بهتر بازار ارز و ثبات‌بخشی به ارزش پول ملی این کشور تاکید کرده است. در ماه ژانویه اندونزی سه میلیارد دلار اوراق قرضه به فروش رساند.

منبع: ایسنا

چین چقدر ذخایر ارزی دارد؟