پیش بینی سقوط درآمد نفتی اوپک به کمترین حد ۱۸ سال اخیر

اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی کرد با توجه به قیمت پایین نفت و محدودیت عرضه چشمگیر اوپک پلاس، درآمدهای حاصل از صادرات نفت اعضای اوپک امسال در مقایسه با سایر ۲۰۱۹ کاهش شدیدی پیدا کرده است. پیش بینی می‌شود این درآمدها به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۰۲ تاکنون سقوط می کند.

  • مجموع درآمد صادرات نفت اعضای اوپک در سال ۲۰۲۰

پیش بینی می شود مجموع درآمد صادرات نفت اعضای اوپک در سال ۲۰۲۰ به ۳۲۳ میلیارد دلار بالغ شود. اگر پیش بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا به حقیقت بپیوندد، درآمد نفتی اوپک به پایین‌ترین سطح در ۱۸ سال اخیر سقوط می کند. این گروه سال میلادی گذشته ۵۹۵ میلیارد دلار درآمد از صادرات نفت داشت اما شیوع پاندمی و سقوط قیمت نفت امسال به درآمدهای نفتی اوپک ضربه زده است. این گروه به منظور تقویت قیمتها و کمک به متوازن شدن بازار، حجم بالایی از تولیدش را محدود کرده است.

کاهش قیمت نفت اوپک

میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت سال گذشته ۶۴ دلار بود و امسال ۴۱ دلار است. این قیمت بیش از ۲۰ دلار در هر بشکه پایینتر از قیمتی است که اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی کرده بود. تولید نفت اوپک هم به دلیل کاهش تولید داوطلبانه پایینتر بوده است. طبق ارزیابی اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت اوپک در سال ۲۰۲۰ به ۳۰.۷ میلیون بشکه در روز بالغ می شود. این مقدار تولید ۳.۹ میلیون بشکه در روز در مقایسه با میانگین تولید ۳۴.۵ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۹ کمتر خواهد بود.

در بخشی از گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا آمده است: ادامه کاهش درآمد در سال ۲۰۲۰ به بودجه های مالی کشورهای عضو اوپک ضربه خواهد زد. زیرا این کشورها به درآمد حاصل از فروش نفت برای واردات کالا، تامین مالی برنامه های اجتماعی و حمایت از خدمات عمومی اتکای زیادی دارند، ضربه خواهد زد.

  • ریزش قیمت نفت

پاندمی کووید ۱۹ اقتصادهای همه تولیدکنندگان بزرگ نفت را به شدت کند کرده و ریزش قیمت نفت که بخشی از آن ناشی از جنگ قیمت کوتاه مدت میان عربستان سعودی و روسیه در آوریل بود، درآمدهای نفتی اقتصادهای وابسته به نفت در خاورمیانه و آفریقا را به شدت کاهش داده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، صندوق بین المللی پول در ژوییه پیش بینی کرد صادرکنندگان نفت در خاورمیانه و شمال آفریقا با کاهش درآمدهای نفتی خود به میزان ۲۷۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال پیش از آن روبرو خواهند شد.

منبع: ایسنا