پیشروی توقف ناپذیر طلا در بالای ۲۰۰۰ دلار

قیمت طلا پس از شکستن مرز ۲۰۰۰ دلار در شب گذشته، تحت تاثیر تقاضا برای دارایی امن و افت ارزش دلار آمریکا، در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی به پیشروی در بالای این مرز تاریخی ادامه داد.

به گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۲ درصد رشد کرد و به ۲۰۲۲ دلار و ۱۹ سنت رسید.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰.۹ درصد رشد کرد و به ۲۰۳۹ دلار و ۴۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز سه شنبه ۳۴ دلار و ۷۰ سنت معادل ۱.۷ درصد افزایش یافت و در ۲۰۲۱ دلار بسته شد.

به گفته کایل رودا، تحلیلگر شرکت آی جی مارکتس، کاهش ارزش دلار و بازده اسمی و ادامه گمانه زنیها درباره رشد اقتصاد جهانی و بسته نجات مالی آمریکا، عوامل موثر در بالا بردن قیمت طلا بوده اند. دورنمای طلا بسیار قوی مانده است. نکته جالبی که مشاهده شده این است که معامله گران در صعود اخیر قیمتها، قراردادهای خریدشان را کاهش داده اند که به معنای ورود خریداران جدید و کمک آنها به بالاتر رفتن قیمتها خواهد بود.

افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا همچنان در آمریکا ادامه دارد و دهها ایالت این کشور برنامه های بازگشایی را متوقف کرده یا از آن عقب نشسته اند. آمار مبتلایان جهانی به بیش از ۱۸.۴۱ میلیون نفر رسیده است.

رشد سریع موارد ابتلا به امیدها برای احیای اقتصادی سریع آمریکا لطمه زده و باعث سقوط بی سابقه بازده اوراق خزانه پنج ساله شده و هزینه نگهداری طلا را کاهش داده است.

شاخص دلار در برابر رقیبانش ۰.۳ درصد افت کرد و طلا را برای خریداران غیرآمریکایی ارزانتر ساخت.

بر اساس گزارش رویترز، مذاکره کنندگان کاخ سفید وعده دادند به طور ۲۴ ساعته روی طرح بسته نجات مالی کار کنند و دموکراتهای کنگره تلاش می کنند تا پایان هفته جاری درباره این بسته به توافق برسند.

وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز پیش بینی کرد هر اونس طلا ممکن است اصلاح قیمت اخیر در بالای مرز ۲۰۰۰ دلار را کامل کند و مقاومت در مرز ۲۰۲۸ دلار را تست کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، به ۲۵ دلار و ۹۵ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، به ۹۳۸ دلار و ۱۶ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۰.۸ درصد سقوط کرد و ۲۱۲۲ دلار و ۷۴ سنت معامله شد.

منبع: ایسنا

پیشروی توقف ناپذیر طلا در بالای ۲۰۰۰ دلار