پنیک کرونا برای نفت سنگین تمام شد

قیمت نفت آمریکا با شیوع سریع ویروس کرونا که ترس از کندی رشد اقتصاد جهانی را برانگیخته است، با بزرگترین کاهش هفتگی خود از سال ۲۰۰۸ به این سو روبرو شد.

به گزارش ایسنا، با گسترش ویروس کرونا از مرکز شیوع خود در چین به بیش از ۴۰ کشور جهان، سرمایه گذاران به شدت نگران تبعات منفی این اپیدمی هستند.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت با ۴.۹ درصد کاهش، در ۴۴ دلار و ۷۶ سنت در هر بشکه بسته شد. نفت آمریکا هفته گذشته حدود ۱۶ درصد کاهش داشت که بزرگترین کاهش هفتگی از دسامبر سال ۲۰۰۸ بود.

بهای معاملات آتی نفت برنت با ۳.۲ درصد کاهش، در ۵۰ دلار و ۷۴ سنت در هر بشکه بسته شد که پایینترین قیمت در ۱۴ ماه اخیر بود.

شمار موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشورهای دیگر اکنون از چین فراتر رفته است. بیش از ۲۷۰۰ نفر در چین بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشته اند و ۵۷ مرگ بر اثر ابتلا به کرونا در کشورهای دیگر ثبت شده است.

به گفته استفن اینس، استراتژیست ارشد بازار در شرکت اکسی کورپ، قیمتهای نفت به اخبار پیرامون ویروس کرونا واکنش نشان می دهند.

نفت برنت که روز پنج شنبه حدود دو درصد سقوط کرده بود، هفته گذشته حدود ۱۳ درصد کاهش نشان داد که بزرگترین کاهش هفتگی بهای نفت برنت از ژانویه سال ۲۰۱۶ بود.

اما برخی از فعالان بازار امیدوار هستند که بمحض بهبود تقاضا برای نفت، روند ریزش قیمتها متوقف شود.

در این بین بازار به امید این نشسته که اوپک و متحدانش شامل روسیه با کاهش بیشتر تولید نفت موافقت کنند. این گروه که به اوپک پلاس معروف است، در حال حاضر با هدف تقویت قیمتها ۱.۷ میلیون بشکه در روز از تولیدش را محدود نگه داشته و قرار است روزهای پنجم و ششم مارس در وین دیدار کند.

بر اساس گزارش رویترز، عربستان سعودی که گفته می شود به مذاکره با روسیه در خصوص سیاست تولید نفت ادامه می دهد، عرضه نفت به چین در مارس را به دلیل افت تقاضای پالایشگاهی ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده است.

منبع: ایسنا

پنیک کرونا برای نفت سنگین تمام شد