واکنش منفی دلار به تحریم‌های جدید

پس از دو صعود متوالی، دلار به افزایشی شد.

به گزارش ایسنا به نقل از سی ان بی سی، تصمیم آمریکا به اعمال تحریم های جدید بر ضد بخش فلزات ایران و برخی از مقامات ایرانی باعث شد تا نگرانی از افزایش مجدد تنش های بین ایران و آمریکا، مجددا باعث شکل‌گیری صف فروش دلار شود. دفتر کنترل دارایی وزارت خزانه‌داری آمریکا روز گذشته اعلام کرد چندین شرکت مرتبط با بخش فلزات از جمله گل‌گهر  و هم‌چنین برخی مقامات ایرانی از جمله علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و رئیس سازمان بسیج را تحریم کرده است.

کارل شاموتا، استراتژیست بازار در موسسه ” کمبریج گلوبال پیمنتس” گفت: این حقیقت که آمریکا هنوز رویکردی خصمانه در برابر ایران دارد باعث افزایش تقاضا برای دارایی‌های امن شده است.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با کاهش ۰.۱ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۷.۰۷۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۳۱۷ دلار اعلام شد.

در عراق نیز با وجود درخواست دولت مرکزی از آمریکا برای بیرون بردن نیروهای نظامی خود از این کشور، وزارت دفاع آمریکا با درخواست مذاکره با مقامات بغداد مخالفت کرده است.

روابط آمریکا با اروپا نیز بر سر مسائل تجاری کماکان متشنج است و پس از تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان توسط آمریکا، تنش‌ها بین متحدان دو سوی اقیانوس اطلس شدت گرفته و آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است با هم یک سپر دفاعی در برابر تحریم‌ها تشکیل دهند. از سوی دیگر نیز فرانسه آمریکا را تهدید کرده است که در صورت عملی شدن افزایش تعرفه‌ها، پرونده را به سازمان تجارت جهانی خواهد بود. برونو لو مر، وزیر دارایی فرانسه با غیرمنطقی خواندن مواضع آمریکا خواهان بازگشت به میز مذاکره شده است.

یوکیو ایشیزوکی، استراتژیست ارشد ارزی در موسسه ” دایوا سکیوریتیز” گفت: معامله گران بسیار ریسک گریز شده اند و این مساله تقاضا برای خرید ین و فرانک را افزایش داده است. در واکنش به تحولات خاورمیانه، دلار ضعیف شده است و باید ببینیم در ادامه اوضاع چه طور پیش خواهد رفت.

در حال حاضر تنها خبر امیدوارکننده برای معاملعه گران، احتمال امضای فاز نخست توافق تجاری بین آمریکا و چین خواهد بود که به گفته ترامپ برای روز پانزدهم ژانویه برنامه ریزی شده است. با این حال آن طور که رویترز گزارش داده است، چین برخلاف اظهارات ترامپ مبنی بر امضای فاز نخست توافق توسط روسای جمهور دو کشور، نخست وزیر خود را راهی واشنگتن خواهد کرد.

سین مک‌لین، استراتژیست ارزی در موسسه ” پپر استون” گفت: نمی دانیم چه خواهد شد اما باید صبر کنیم. شرایط خیلی حساس و شکننده است.

در آخرین دور از معاملات، پوند با ریزش ۰.۱ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۰۶۳ دلار مبادله شد. یورو نیز برای دومین روز متوالی نزولی شد و به ۱.۱۱۱۶ دلار رسید. همچنین هر دلار آمریکا به ۱.۳۰۵۲ دلار کانادا افزایش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۴۸۷ دلار سنگاپور مبادله شد.

تحولات انگلیس نشان می‌دهد که باید منتظر اتخاذ موضع سرسختانه تر از طرف لندن در برابر بروکسل به دنبال پیروزی تاریخی محافظه‌کاران در انتخابات بود. احتمالا انگلیس خواهان گرفتن امتیازات بیشتری از اتحادیه اروپا در خصوص توافقات تجاری، بانکی و گمرکی خواهد شد. مجلس جدید انگلیس با اکثریت قاطع آرا به لایحه دولت برای ترک اتحادیه اروپا تا ۳۱ ژانویه سال‌ آینده رای مثبت داد تا برگزیت یک گام بزرگ به سرانجام خود نزدیک شود. با این حال برخی از مسئولین اروپایی نسبت به طولانی شدن دوران گذار در صورت تغییر موضع انگلیس هشدار داده‌اند.

اورسلا فون در لین، رئیس کمیسیون اروپا با تغییر موضعی آشکار گفته است که اتحادیه اروپا شاید مهلت زمانی مذاکرات با انگلیس را تمدید کند. موضع گیری جدید مقامات مالی و درایی انگلیسی نیز نشان می دهد که بودجه سال ۲۰۲۰ متمرکز بر تقویت زیرساخت‌ها و افزایش هزینه های دولتی در بخش های آموزشی و درمانی خواهد بود که به معنای در نظر گرفتن یک دوره گذار طولانی برای برگزیت خواهد بود.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۰۹ درصد کاهش به ۱۰۹.۴۳۹ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۴۸۹ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۱۹۶ یوان چین اعلام شد.

منبع: ایسنا

واکنش منفی دلار به تحریم‌های جدید