ناکامی طلا برای شکستن رکورد ۱۶۰۰ دلار

قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی تحت تاثیر رشد ارزش دلار که نگرانیها نسبت به پیامدهای شیوع ویروس کرونا را تحت الشعاع قرار داد، تغییر چندانی نداشت.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ثابت بود و در ۱۵۷۵ دلار و ۶۷ سنت ایستاد. بهای معاملات این بازار روز گذشته تا مرز ۱۵۹۱ دلار و ۴۶ سنت صعود کرده بود که بالاترین قیمت از هشتم ژانویه بود.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۵۸۰ دلار رسید.

وارن پاترسون، تحلیلگر بانک ING در این باره گفت: ابهامات پیرامون ویروس کرونا همچنان از قیمتهای طلا پشتیبانی می‌کند و این فلز از حمایت نسبتا خوبی برخوردار است مگر این که شفافیت بیشتری درباره تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد چین و جهان حاصل شود.

طلا در شرایط ابهامات مالی و سیاسی به عنوان دارایی مطمئن با افزایش تقاضای خرید روبرو می‌شود.

هنگ کنگ نخستین مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را گزارش کرد که دومین مرگ در خارج از چین است. شمار تلفات این ویروس در چین به ۴۲۵ نفر رسیده است و پکن به کارشناسان سلامت آمریکایی اجازه داده است برای کمک به مبارزه با شیوع این ویروس وارد این کشور شوند.

شیوع ویروس کرونا باعث شده است معامله‌گران روی کاهش نرخهای بهره آمریکا تا ژوئن حساب باز کنند. پایین ماندن نرخهای بهره به نفع طلا است زیرا جذابیت سرمایه گذاری در این فلز که بازدهی ندارد را افزایش می‌دهد.

عاملی که در معاملات روز سه شنبه پیشروی طلا را متوقف کرد، رشد ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای رقیب بود که در معاملات روز دوشنبه ۰.۴ درصد صعود کرد. دلار روز گذشته تحت تاثیر آماری که بهبود فعالیت بخش تولید آمریکا در ژانویه را نشان داد، بزرگترین افزایش قیمت از دوم ژانویه را تجربه کرد.

بازارهای سهام آسیایی با وجود احتیاط سرمایه گذارانی که منتظر تدابیر محرک مالی بیشتر از سوی چین بودند، به سطح بالاتری صعود کردند.

بر اساس گزارش رویترز، بانک مرکزی چین قصد دارد نقدینگی بیشتری برای تقویت اقتصاد این کشور تزریق کند و اوایل هفته جاری وعده داد از ابزارهای سیاست پولی مختلفی برای کمک به زدودن تاثیر شیوع ویروس استفاده خواهد کرد.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا در محدوده ۱۵۳۷ تا ۱۵۸۲ دلار خنثی به نظر می رسد و اگر از این محدوده خارج شود، جهت قیمت مشخصی پیدا خواهد کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، به ۲۳۲۶ دلار و ۶۳ سنت رسید. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد کاهش، ۱۷ دلار و ۷۱ سنت معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری بالاتر رفت و به ۹۶۷ دلار و ۳۵ سنت رسید.

منبع: ایسنا

ناکامی طلا برای شکستن رکورد ۱۶۰۰ دلار