ناکامی طلا برای ثبت رکورد قیمت جدید

قیمت طلا پس از این که اواخر روز دوشنبه به بالای ۱۷۰۰ دلار صعود کرد، با امیدواری سرمایه‌گذاران به اجرای تدابیر محرک مالی بانکهای مرکزی جهان به منظور مقابله با اثرات اقتصادی شیوع ویروس کرونا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی بیش از یک درصد سقوط کرد.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۱.۴ درصد سقوط کرد و به ۱۶۵۶ دلار و ۲۴ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز گذشته به دلیل نگرانیها از شیوع ویروس کرونا تا مرز ۱۷۰۲ دلار صعود کرده بود که بالاترین رکورد از دسامبر سال ۲۰۱۲ بود.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۱.۱ درصد کاهش، ۱۶۵۷ دلار و ۱۰ سنت معامله شد.

به گفته استفن اینس، استراتژیست ارشد بازار در شرکت اکسی کورپ، بازارها اندکی نوسانی شده اند. به دلیل تدابیر محرک مالی در خارج از آمریکا و ژاپن که برای طلا در کوتاه مدت منفی است، ریسک پذیری به بازار برگشته است.

بازارهای سهام آسیا و دلار آمریکا در معاملات روز سه شنبه بهبود پیدا کردند و بازده اوراق قرضه هم از رکورد تاریخی اندک خود رشد کرد. ین ژاپن که ارز مطمئن به شمار می رود از بالاترین رکورد خود در بیش از سه سال گذشته عقب نشست.

مایکل مک کارتی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت “سی ام سی مارکتس” گفت: اگر بانک مرکزی آمریکا واکنش مالی قابل توجهی نشان دهد، نگرانی سرمایه گذاران نسبت به دورنمای رشد اقتصادی برطرف خواهد شد و این موضوع برای طلا منفی خواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، پس از اقدام هفته گذشته بانک مرکزی آمریکا در کاهش ۵۰ واحدی نرخهای بهره بازارها منتظر کاهش مجدد نرخهای بهره در نشست ۱۸ مارس این بانک هستند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، ۱۷ دلار معامله شد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد افزایش، به ۲۵۰۲ دلار و ۹۹ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۱.۵ درصد افزایش، در ۸۷۵ دلار و ۲۴ سنت ایستاد.

منبع: ایسنا

ناکامی طلا برای ثبت رکورد قیمت جدید