قیمت نفت از صعود بازماند

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی درپی افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا و تشدید تنش‌ها میان آمریکا و چین که سرمایه گذاران را به سوی دارایی‌های امن کشاند، کاهش پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۱۴ سنت معادل ۰.۳ درصد کاهش، به ۴۳ دلار و ۲۰ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۰ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش، به ۴۱ دلار و ۱۹ سنت در هر بشکه رسید.

کاهش قیمت نفت همسو با نزول بازارهای مالی آسیایی در بحبوحه نگرانیها نسبت به تشدید تنشها میان دو اقتصاد بزرگ جهانی پس از تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون و کنسولگری آمریکا در چنگدو بوده است. در این بین، موارد ابتلا به ویروس کرونا در جهان از مرز ۱۶ میلیون نفر عبور کرد.

با این حال برنت همچنان در مسیر رشد ماهانه در ژوییه قرار دارد و وست تگزاس اینترمدیت هم تحت تاثیر کاهش تولید داوطلبانه اوپک و متحدانش برای سومین ماه متوالی رشد خواهد کرد. تولید نفت در آمریکا هم کاهش پیدا کرده است.

تقاضا برای نفت در مقایسه با سقوط چشمگیری که در سه ماهه دوم سال داشت، تا حدودی بهبود یافته و از قیمتها پشتیبانی کرده است اما روند احیا به دلیل ازسرگیری قرنطینه در برخی از نقاط آمریکا و جهان که مصرف نفت را محدود می کند، پر افت و خیز بوده است.

به گفته تحلیلگران شرکت آی ان جی، به نظر می رسد فعالان بازار با توجه به ابهامات فراوانی که در خصوص تقاضا وجود دارد، برای گرفتن یک موضع قوی مضطرب هستند.

سرمایه گذاران همچنین منتظر برآورد خسارات احتمالی طوفان هانا هستند که اواخر هفته گذشته سواحل تگزاس را درنوردید و این ایالت و مکزیک را در معرض بارندگیهای شدید قرار داد. تولیدکنندگان نفت و گاز و پالایشگاهها اعلام کردند که انتظار ندارند این طوفان بر فعالیت آنها تاثیر بگذارد.

بهبود قیمت نفت از رکورد پایینی که در آوریل به آن سقوط کرده بود تولیدکنندگان نفت آمریکا را به افزایش دوباره تولید و صادرات ترغیب کرده است.

شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا هفته گذشته یک حلقه افزایش یافته و به ۱۸۱ حلقه رسیده که نخستین افزایش هفتگی از هفته منتهی به ۱۳ مارس بوده و نشانه دهنده احتمال اوج گیری تولید است.

در این بین، برنامه های بارگیری نفت روسیه نشان می دهد صادرات نفت این کشور از بنادر غربی در اوت نسبت به ژوییه ۳۶ درصد رشد خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، همچنین عربستان سعودی با صادرات ۲.۱۶ میلیون بشکه در روز دوباره بزرگترین تامین کننده نفت به چین در ژوئن شد. این رقم معادل حدود ۱۷ درصد از واردات نفت چین در ماه میلادی گذشته بود.

منبع: ایسنا

قیمت نفت از صعود بازماند