فروکش تب افزایش قیمت طلا با صعود دلار

روند افزایشی قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی تحت تاثیر رشد ارزش دلار که نگرانیها نسبت به شیوع اپیدمی جدید را تحت‌الشعاع قرار داد، متوقف شد.

به گزارش ایسنا، ارزش هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۵۷۹ دلار و ۳۸ سنت رسید.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۵۷۸ دلار و ۱۰ سنت رسید.

قیمت طلا در چهار روز گذشته تحت تاثیر شیوع اپیدمی ویروس کرونا که بازارهای مالی را بهم ریخته و باعث شده مقامات به وضع محدودیتهای سفر در طول تعطیلات سال نوی چینی اقدام کنند، افزایش پیدا کرده بود.

به گفته جان شارما، اقتصاددان بانک ملی استرالیا، نگرانیهای فزاینده نسبت به پیامدهای اقتصادی ویروس کرونای جدید از قیمت طلا در سطح ۱۵۸۰ دلار حمایت کرده است. طلا می تواند به مرز ۱۶۰۰ دلار صعود کند اما در محدوده ۱۵۷۰ تا ۱۵۹۰ دلار خواهد ماند زیرا بازار به اطلاعات بیشتری نیاز دارد و هنوز مسائل زیادی پیرامون این ویروس مبهم هستند.

بر اساس گزارش رویترز، بازارهای سهام آسیایی روز سه شنبه که شمار تلفات ویروس کرونا در چین به ۱۰۶ نفر رسید و کارشناسان سلامت، توانایی چین برای مهار این ویروس را که به بیش از ۱۰ کشور رسیده است، زیر سوال بردند به روند ریزشی روزهای گذشته ادامه دادند.

طلا در شرایط ابهامات سیاسی و مالی یک سرمایه گذاری مطمئن به شمار می رود. با این حال رشد قیمت طلا در واکنش به افزایش ارزش دلار که نزدیک به بالاترین حد خود در دو ماه گذشته قرار دارد، متوقف شد.

سرمایه گذاران همچنین منتظر نخستین نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا هستند که روزهای ۲۸ و ۲۹ ژانویه برگزار می‌شود و انتظار می‌رود سیاست گذاران آمریکایی نرخهای بهره را بدون تغییر نگه دارند. پایین ماندن نرخهای بهره به نفع طلا است زیرا جذابیت سرمایه گذاری در این فلز که بازدهی ندارد را افزایش می دهد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۱.۴ درصد صعود کرد و به ۲۲۹۹ دلار و ۹۶ سنت رسید. این فلز روز گذشته حداکثر هفت درصد ریزش قیمت داشت.

هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۸ دلار و پنج سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد افزایش، ۹۸۷ دلار و ۷۳ سنت معامله شد.

منبع: ایسنا

فروکش تب افزایش قیمت طلا با صعود دلار