فرصت جدید برای خرید طلا

با ادامه روند صعودی و نزدیک شدن قیمت هر اونس طلا به ۲۰۰۰ دلار، تحلیلگران می گویند ممکن است با تحکیم قیمت این فلز ارزشمند، فرصتهایی برای خرید در هفته جاری وجود داشته باشد.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار نیویورک برای مدت کوتاهی به ۲۰۰۵ دلار رسید و آخرین بار با ۱۹ دلار و ۱۰ سنت معادل یک درصد افزایش، در ۱۹۸۵ دلار و ۹۰ سنت بسته شد. طلا پس از ۹ روز افزایش متوالی که طولانیترین روند افزایشی از ژانویه بود، روز پنج شنبه ۱۱ دلار و ۱۰ سنت افت کرده و در ۱۹۴۲ دلار و ۳۰ سنت بسته شده بود. این فلز ارزشمند برای کل هفته ۴.۷ درصد افزایش قیمت داشت و در ژوییه هم ۱۰.۳ درصد رشد ماهانه ثبت کرد که بزرگترین رشد ماهانه از فوریه سال ۲۰۱۶ بود.

تحلیلگران اظهار می کنند عوامل زیادی در معاملات هفته جاری مورد توجه خواهند بود اما در مقطع فعلی هیچ عاملی مانع روند صعودی طلا نخواهد بود.

به گفته اورت میلمان، کارشناس فلزات ارزشمند گینزویل، اخبار اقتصادی خوب به نفع طلا هستند زیرا آمار بهتر از حد مطلوب، انتظارات تورمی را بالا می برد و انتظار می رود طلا در هفته جاری به مرز ۲۰۰۰ دلار صعود کند.

با نزدیک شدن آمریکا به زمان انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر، بازارها نوسان بیشتری را تجربه خواهند کرد.

دانیل پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا در شرکت آر جی او فیوچرز در این باره گفت: مطمئن هستم که ما همچنان با فلزات ارزشمند به خصوص طلا، از دیوار نگرانیها بالاتر می رویم و قیمتها بالاتر خواهد رفت. خواه شما ترامپ را دوست داشته باشید یا نه اما بازار او را دوست دارد و پیروزی جو بایدن در انتخابات احتمالا باعث ریزش شدید بازار خواهد شد.

طلا در حال حاضر یک فضای پرریسک را دنبال می کند که با دلار ضعیفتر مصادف شده و به نوبه خود به صعود طلا به رکورد جدید کمک کرده است.

به گفته پاویلونیس، میزان نقدینگی که به اقتصاد تزریق شده است، کم سابقه بوده است. طلا در چنین شرایطی یک دارایی امن به شمار می رود.

عقب نشینی قیمتها

تحلیلگران انتظار دارند طلا تا حدود تحکیم قیمت یا عقب نشینی قیمت پیدا کند با این همه نظرات درباره میزان این عقب نشینی متفاوت است.

میلمان بر این باور است که با توجه به رشد سریع قیمت طلا، روند تحکیم قیمت ممکن است طلا را تا مرز ۱۹۰۰ دلار یا حتی پایین تر از آن عقب برگرداند. طلا در محدوده ۱۹۴۰ دلار از حمایت قوی برخوردار بوده اما فرصت امتحان کردن آن را نداشته است. فعالان بازار هر گونه عقب نشینی قیمت را فرصتی برای خرید قلمداد خواهند کرد.

همچنین به گفته تحلیلگران، ارزش دلار آمریکا ممکن است در معاملات هفته جاری بهبود پیدا کند و رشد قیمت طلا را محدود کند.

در خصوص بسته جدید نجات مالی هفته گذشته پیشرفت چندانی میان جمهوریخواهان و دموکراتهای آمریکا صورت نگرفت. بنابراین بازارها در هفته جاری به دقت نتیجه این مذاکرات را که به تمدید بیمه بیکاری فدرال منجر خواهد شد، دنبال می کنند.

در هفته جاری آمارهای اقتصادی منتشر می شوند که برخی از آنها مانند آمار اشتغال ماهانه بخش غیرکشاورزی آمریکا مهم محسوب می شوند. بازار انتظار دارد اقتصاد آمریکا در ژوییه ۱.۴ میلیون شغل ایجاد کرده و نرخ بیکاری به ۱۰.۷ درصد کاهش پیدا کرده باشد. سایر آمار مهم شامل شاخص مدیران خرید بخش تولید آی اس ام، سفارش کارخانه ها، اشتغال بخش خصوصی آمریکا و شاخص مدیران خرید بخش غیرتولیدی آی اس ام و آمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری هستند.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، بانک مرکزی انگلیس هم روز پنج شنبه نشست سیاست پولی خواهد شد اما انتظار نمی رود تغییر قابل توجهی در سیاست خود صورت دهد.

منبع: ایسنا

فرصت جدید برای خرید طلا