صعود بورس ها در اروپا و آمریکا

برخلاف بورس های آسیایی، همتایان آن ها در اروپا و آمریکا آخر هفته خوبی داشتند.

به گزارش ایسنا به نقل از سی ان ان،  روند ابتلا به کرونا در برخی از کشورها همزمان با بازگشایی کسب و کارها مجددا حالت صعودی به خود گرفته و همین مساله زنگ خطر بازگشت موج کرونا در جهان را تقویت کرده است. با این حال به نظر می رسد هزینه قرنطینه برای اقتصاد کشورها آنچنان سنگین بوده است که خیلی از آن ها ترجیح می دهند به هر قیمتی شده فعالیت های اقتصادی را ادامه دهند. استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته است حتی در صورت بروز موج دوم همه گیری، دولت قصدی برای اعمال یک قرنطینه سراسری دیگر ندارد و فعالیت کسب و کارها ادامه خواهد یافت و دولت از آن ها حمایت می کند.

تاکنون بیش از هفت میلیون و ۷۳۲هزار و ۹۵۵ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۴۲۸ هزار و ۲۴۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۱۶ هزار و ۸۲۵ نفر، برزیل با ۴۱ هزار و ۹۰۱ نفر، انگلیس با ۴۱هزار و ۴۸۱ نفر، ایتالیا با ۳۴ هزار و ۲۲۳ نفر و فرانسه با ۲۹ هزار و ۳۷۴ نفر بوده است.

بانک جهانی در گزارش جدید خود از چشم انداز اقتصادی جهان پیش‌بینی کرده است متوسط رشد اقتصادی کشورها در سال جاری تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی گسترده کسب و کارها به منفی ۵.۲ درصد برسد که بدترین عملکرد از زمان جنگ جهانی دوم خواهد بود. به جز چین، رشد اقتصادی پنج قدرت اقتصادی دیگر منفی خواهد بود که در این بین آمریکا و ژاپن رشد منفی ۶.۱ درصدی و ۱۹ کشور عضو منطقه یورو (از جمله آلمان، فرانسه و ایتالیا) به طور متوسط رشد منفی ۹ درصدی را تجربه خواهند کرد که نشان می‌دهد کرونا به بحرانی بدتر از رکود بزرگ سال ۲۰۰۸ برای اقتصاد جهانی تبدیل شده است.

اگرچه بانک‌های مرکزی بزرگ در سراسر جهان به تزریق نقدینگی به بازارهای مالی ادامه می دهند، اما نسبت به توانایی بانک ها برای تداوم رویکرد حمایتی کنونی یا نگه داشتن نرخ بهره در سطوح منفی تردیدهایی وجود دارد. نرخ بهره اکنون در امریکا ۰.۲۵ درصد و در منطقه یورو، سوئیس و ژاپن منفی است.

از سوی دیگر، تنش‌های بین آمریکا و چین بر سر مساله هنگ کنگ پس از برخورد نیروهای امنیتی هنگ کنگی با معترضین این کشور شدت یافته است. آمریکا در تازه‌ترین اقدام خصمانه خود علیه چین اعلام کرد که در هر هفته تنها اجازه ورود دو هواپیمای مسافری چینی به خاک این کشور را خواهد داد. رسانه‌ها هم چنین از احتمال موافقت دونالد ترامپ با تحریم برخی از مقامات چینی به بهانه‌های حقوق بشری و دخالت در امور هنگ کنگ خبر داده‌اند.

چارلی ریپلی – کارشناس بازار  در موسسه”الیانس اینوستمنت – گفت: معامله گران منتظر انتشار داده‌های بیشتری هستند تا مشخص شود احتمال بروز موج دوم همه گیری چه قدر جدی است. روند احیای اقتصادی آغاز شده اما ریسک های قابل توجهی در مسیر باقی مانده است.

بورس آمریکا

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۵ هزار و ۶۰۵.۶۴ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۳۱ درصد صعود تا سطح ۳۰۴۰.۳۱ واحدی بالا رفت  و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۰۱ درصد افزایش در سطح ۹۵۸۸.۸۱ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

مساله برگزیت کماکان در صدر توجه معامله گران اروپایی قرار دراد. به نظر می رسد طرف انگلیسی پس از ثبت ارقام عجیب رشد ماه آوریل اندکی از مواضع قبلی خود عقب نشینی خواهد کرد. بنابر ادعای برخی از منابع خبری انگلیسی، این کشور به دلیل کاهش رشد اقتصادی و تداوم ریسک های ناشی از کرونا قصد دارد برنامقبلی خود برای اجرای نظام جدیدی گمرکی با اتحادیه اروپا را به تعویق بیاندازد. با این حال کابینه انگلیس اعلام کرده است قصدی برای تمدید دوران گذار فعلی ندارد و مصمم است هر چه سریع تر به جمع بندی بر سر شکل روابط اینده خود با اتحادیه اروپا برسد.

آن طور که مرکز آمار انگلیس در گزارش اخیر خود اعلام کرده است،  رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ اروپا در ماه آوریل منفی ۲۰.۴ درصد درصد رسید که ۲.۵ درصد کمتر از نرخ رشد پیش بینی شده قبلی و کمترین نرخ رشد ثبت شده تاریخ معاصر این کشور محسوب می‌شود.

بانک مرکزی انگلیس شرایط فعلی اقتصاد این کشور را از زمان جنگ جانشینی اسپانیا در قرن هجدهم بی سابقه دانسته است.

این وضعیت تنها محدود به انگلیس نیست: داده های منتشر شده توسط مرکز آمار اروپا نشان می دهد در نخستین فصل سال ۲۰۲۰ متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب منفی ۳.۶ درصد و منفی ۳.۲ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه چهارم در منطقه یورو ۳.۷ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۳.۳ درصد کاهش پیدا کرده است.

گوین گیدز، کارشناس بازار سرمایه در موسسه ” ریموند جیمز” گفت: بسیاری از معامله گران به این نتیجه رسیده اند که باید خود را برای یک دوره بازیابی اقتصادی طولانی مدت آماده کنند. در صورتی که بازارها مثل سابق بخواهند به هر خبر واکنش احساسی نشان دهند شاهد ادامه روند نوسانات شدید به مانند هفته های اخیر خواهیم بود.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۰.۴۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۱۰۵.۱۸ واحد بسته شد.  شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۰.۱۸ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۱ هزار و ۹۴۹.۲۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با صعود ۰.۴۹ درصدی در سطح ۴۸۳۹.۲۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۰.۲ درصد بالا رفت و به ۷۲۹۲.۸۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۷۵ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۳۰۵.۴۸  واحدی پایین رفت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۰.۷۳ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۳۰۱.۳۸ واحد بسته شد.  در چین شاخص “شانگهای  کامپوزیت” صعود ۰.۱۸ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۰۰۳.۰۸  واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۱.۸۹ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۸۴۷.۸۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن نزولی بود.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها مختلف بود. هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۰.۲۲ درصد کاهش به ۳۶.۲۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۴۷ درصدی به ازای ۳۸.۷۳ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۱۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۳۰.۷۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۲۸ درصدی به ازای ۱۷.۴۸ دلار مبادله شد.

منبع: ایسنا

صعود بورس ها در اروپا و آمریکا