روند صعودی شاخص های بورسی در اروپا و آمریکا

روند صعودی شاخص های بورسی در اروپا و آمریکا

روند صعودی شاخص های بورسی در اروپا و آمریکا ادامه یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، روند احیای اقتصادی در کشورهای مختلف ادامه دارد و بازارها رفته رفته در حال بازگشت به شرایط پیش از بحران کرونا هستند. با این حال احتمال سقوط آزاد مجدد اقتصادی در صورت بروز موج جدید همه گیری کاملا جدی است.

طبق اعلام مرکز آمار انگلیس، رشد اقتصادی این کشور در سه ماه منتهی به آگوست امسال به هشت درصد رسیده است که بهترین رشد فصلی ثبت شده ۱۰ سال اخیر محسوب می شود. این رشد نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل ۰.۹ درصد کمتر شده است.رشد اقتصادی در بسیاری از بخش های مهم اقتصادی این کشور در حال حاضر در سطح مثبت قرار دارد.

روند صعودی شاخص بورسی در اروپا و آمریکا

کاهش نرخ بهره

شماری از مقامات بانک مرکزی اروپا از آمادگی برای کاهش بیشتر نرخ بهره در صورت لزوم خبر داده اند. نرخ بهره در سطح منطقه یورو اکنون منفی و کمترین نرخ بهره ثبت شده در طول تاریخ این منطقه پولی است اما به نظر می رسد حتی این نرخ منفی و تزریق گسترده نقدینگی به بازار به شکل مستقیم و خرید اوراق قرضه توسط بانک مرکزی اروپا نیز هنوز نتوانسته است به عطش بازارها برای وجه نقد پاسخ بدهد.

به گفته مقامات بانک مرکزی اروپا، شیوع کرونا و پیامدهای جانبی آن بر روی بازار کار و انگیزه فعالان اقتصادی باعث کاهش تمایل آن ها به پس انداز یا مخارج بیشتر شده است و حکمفرما شدن رویکرد احتیاط در طرف تقاضا باعث ایجاد مشکلات زیادی برای طرف عرضه نیز شده است. شرایط کنونی تنها یک پیام برای سیاست گذار دارد و آن هم اینکه نباید خیلی امیدوار به احیای سریع رشد اقتصادی و طرف تقاضا بود.

در ژاپن نیز بانک مرکزی این کشور اعلام کرد نرخ بهره را به منظور حمایت از بازار و تحریک طرف تقاضا در سطح منفی ۰.۱ درصدی حفظ می کند. انتظار می رود مقامات بانک مرکزی ژاپن نیز مجبور به حفظ طولانی مدت سیاست های کنونی به مانند همتایان آمریکایی خود شوند.

کشمکش بر سر چگونگی و میزان بسته حمایتی جدید در برابر کرونا در آمریکا هنوز ادامه دارد و روند معاملات را تحت تاثیر قرار داده است. دموکرات ها طرفدار تزریق نقدینگی بسیار زیادی به اقتصاد هستند. طبق عقیده آن ها پرداخت های نقدی از ۱۲۰۰ دلار در ماه باید به ۱۸۰۰ دلار در ماه افزایش پیدا کند که این مبلغ طبق پیشنهاد دموکرات ها به جای یک بار پرداخت ماهانه در طول چهار پرداخت هفتگی و هر هفته ۴۵۰ دلار خواهد بود. جمهوری خواهان اما موافق پرداخت یارانه نقدی مستقیم با مبلغ کمتر و البته پرداخت ماهانه (در یک نوبت) هستند.

در هفته های اخیر چگونگی و میزان بسته حمایتی جدید به یکی از اصلی ترین موارد اختلافی بین سران دو حزب دموکرات و جمهوری خواه تبدیل شده و هم کنگره و هم دولت با بسته های پیشنهادی طرف مقابل مخالفت کرده اند. استیون منوچین- وزیر خزانه داری دیدارهایی را با نانسی پلوسی- رییس کنگره بر سر رسیدن به یک راه حل بینابین داشت که در مواردی نیز پیشرفت هایی حاصل شد اما دونالد ترامپ- رییس جمهور آمریکا از توقف این مذاکرات با کنگره خبر داده است.

این اختلاف نظر حساسیت ها را نسبت به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر بیشتر کرده است چرا که دو طرف در صورت پیروزی رویکردهای متفاوتی از هم را پیش خواهند گرفت.

لورتا مستر- مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در کلیولند گفت: حتی بدون بسته های حمایتی بیشتر نیز روند احیای اقتصادی ادامه می یابد اما از سرعت آن به شدت کاسته خواهد شد. خیلی ناامیدکننده است که هنوز نتوانسته ایم بر سر اجرایی شدن یک بسته جدید به توافق برسیم. با این حال بانک مرکزی کارهای زیادی انجام داده است و نرخ بهره بسیار پایین یک فرصت طلایی را برای تامین نقدینگی مورد نیاز کسب و کارها فراهم کرده است.

بهبود رشد اقتصادی و بازگشت تدریجی فعالیت ها در کشورهای مختلف هنوز هم نتوانسته است تا شرایط را به وضعیت قبل از بحران کرونا بازگرداند و انتظار می رود دست کم تا پایان سال آینده شاهد باقی ماندن سطح فعالیت های اقتصادی و در میزانی کمتر از آغاز بحران کرونا باشیم و این وضعیت در صورت معرفی نشدن یک واکسن موثر در مقابله با کرونا می تواند از این هم طولانی تر شود.

رئیس بانک مرکزی آمریکا در پیامی که می تواند حاکی از نیاز بیشتر به رویکرد حمایتی از بازارها باشد از نمایندگان کنگره آمریکا خواسته است تا با بسته های محرک جدید موافقت کنند. این درخواست پس از آن بیان می شود که به دلیل اختلاف نظر بین مقامات دو حزب اصلی آمریکا، هنوز جایگزین مناسبی برای لایحه سه تریلیون دلاری قبلی که اعتبار اجرای آن نیز منقضی شده، پیدا نشده است.

تاکنون بیش از ۳۶ میلیون و ۹۸۹ هزار و ۴۰۲ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۶۹ هزار و ۸۴۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۱۸ هزار و ۱۴۰ نفر، برزیل با ۱۴۹ هزار و ۱۸۹ نفر، هند با ۱۰۷ هزار و ۱۴۲ نفر، مکزیک با ۸۳ هزار و ۹۶ نفر و انگلیس با ۴۲ هزار و ۶۷۹ نفر بوده است.

بورس آمریکا  

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۴۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و  ۵۵۶ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۷۶ درصد صعود تا سطح ۳۴۷۲.۹۸ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۱۳ درصد افزایش در سطح ۱۱ هزار و ۵۵۱.۴۵ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۰.۶۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۰۱۶.۶۵  واحد بسته شد.  شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۰۷ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۳ هزار و ۵۱.۲۳ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با صعود ۰.۷۱ درصدی در سطح ۴۹۴۶.۸۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۰.۶ درصد پایین رفت و به ۶۹۵۰.۹۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد متفاوتی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۱۲ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۶۱۹.۶۹ واحدی پایین رفت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۰.۳۱ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۱۱۹.۱۳ واحد بسته شد. در چین شاخص “شانگهای  کامپوزیت” افزایش ۰.۱ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۶۸۱.۱۴ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۱.۰۹ درصد صعود و ایستادن در سطح ۶۱۰۲.۱۷  واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن نزولی بود.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها نزولی بود. هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۰.۶۴ درصد کاهش به ۴۰.۵۲  دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۴۹ درصدی به ازای ۴۲.۷۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۱.۲۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۲۷.۳۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۳.۴۴ درصدی به ازای ۲۵.۱۸ دلار مبادله شد.

منبع: ایسنا

واکاوی مشکلات صنایع پروفیل

چالش امروز تشکل‌های صنعتی چیست؟

دستمالچی: در شرایط فعلی نه‌تنها هیچ‌گونه کنترلی بر روند واردات محصولات مشابه تولید داخلی وجود ندارد، بزرگ‌ترین مشکل ما این است که علیرغم تولید پروفیل‌های خیلی خوب، متأسفانه پروفیل‌های بی‌کیفیت مجوز گرفته و وارد کشور می‌شوند همین‌طوربر ساخت در و پنجره متأسفانه هیچ نظارتی وجود ندارد و هر شرایط نامناسبی که نصب می‌شود هیچ مسئولیتی متوجه فرد نیست درصورتی‌که در و پنجره خیلی حساس است و در دنیا هم نظارت می‌شود.

دولت اگر نظارت بهتری داشت بیشتر مشکلات ما حل‌شده بود چون در داخل در و پنجره و پروفیل‌های خوبی ساخته می‌شود بنابراین بزرگ‌ترین مشکل ما استاندارد ساخت و استاندارد اجباری در و پنجره است. و حداقل انتظار تولیدکنندگان داخلی این است؛ تا زمانی که این رکود در کشور ادامه دارد از ادامه واردات کالاهای مشابه داخلی جلوگیری شود.

صداقت: کلاً در کشور حدود 40 هزار تن پروفیل یو پی‌وی‌سی مصرف می‌شود. البته میزان آن در سال 93 بیشتر هم بود. درحالی‌که تشکل‌ها 150 هزار تن ظرفیت تولید داخلی دارند و این مستلزم حمایت بسیار جدی از سوی دولتمردان است که این انتظار برآورده نمی‌شود. یعنی باید برای این عدم تناسب، بالانسی ایجاد شود و تعرفه واردات افزایش پیدا کند اما نه‌تنها افزایش نیافته بلکه دو سال است که نرخ تعرفه را نیز کاهش داده‌اند.

جا دارد با نام‌گذاری سال جدید که رهبر معظم، سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام‌گذاری کردند، برای مدتی حتی یک سال جنس مشابه وارد نشود تا تولیدکنندگان داخلی بتوانند این بحران و رکود و ظرفیت تولید بیش از تقاضا را مدیریت کنند، اما متأسفانه این حمایت هم صورت نمی‌گیرد.

شاید دولتمردانی که مرتبط با صنعت هستند مشغله زیادی داشته، فرصت نکردند که به جزئیات پرداخته، مشکلات موجود را بررسی کنند، ما پیام‌ خود را به گوش مسئولان می‌رسانیم که چالش وجود دارد و دولت می‌تواند از نظرات تشکل‌ها و سردمداران صنعت مشاوره بگیرند.

خطیبی: صنعت پروفیل و در و پنجره یو‌ پی‌وی‌سی جدا از مجموعه صنعت کشور نیست، صنعت کشور از سال 91 وارد بحران شده و درواقع تبدیل به بحران رکود شد، به‌طوری‌که در سال 94 صنعت کشور و تولید سخت‌ترین سال خود را طی کرد، من 45 سال در صنایع مختلف کار می‌کنم هیچ سالی را سخت‌تر از سال 94 تجربه نکردم.

رکود مضاعف شرایط اقتصادی کشور در بخش ساختمان، بلاتکلیفی سیاست‌گذاری‌های دولت در بخش ساختمان به دنبال آن هجومی که در دولت نهم و دهم به قضیه مسکن مهر بود، ناگهان در دولت یازدهم متوقف شد! این تضاد سیاست‌های دولت قبلی و فعلی به‌گونه‌ای شد که مسکن در یک محاق، تاریکی و بلاتکلیفی مطلق قرار گرفت.

هیچ سرمایه‌گذاری صحیحی در بخش مسکن نشد و مسکن‌های عمومی همه کنار رفت و به اجرای چند برج در تهران و شهرستان ختم شد. رکود در بخش مسکن تمام صنعت ساختمان را به‌صورت مضاعف دربرگرفت بالطبع ما هم بخشی از این صنعت هستیم. به فرض شرکت تولید کننده درو پنجره عایق کویر که در روز بالغ‌بر هزار واحد پنجره می‌تواند تولید و نصب کند؛ یعنی در سال نزدیک به 300 هزار پنجره می‌تواند در پروژه‌ها مصرف شود.

این درحالی‌ است که پیش‌تر مملکت در یک رونق اقتصادی قرار داشت، بحث مسکن و تأمین آن برای آحاد اجتماع مدنظر بود. سیاست‌های دولت به‌گونه‌ای بود که مسکن تعیین تکلیف شده بود همین‌طور سیاست‌های پولی مالی به این جهت هدایت‌شده بود و شرایط به‌گونه‌ای بود که بسیاری ظرفیت‌های مونتاژ و ساخت پروفیل‌ها همه می‌توانستند مؤثر باشند اما متأسفانه این تضاد سیاست‌های مسکن عمومی و مسائل پولی مالی که ناشی از سیاست‌های گذشته و حال سیستم دولت است و به دنبال آن مسائل بانک‌ها و سیاست‌های عمومی در زمینه صنعت و تولید باعث شده تا در عمل اتفاقی نیفتد و در این حالت وضعیت صنعت و تولید فلاکت‌بار شده به‌طوری‌که مسئولان خود، آمارهایی که از شهرک‌های صنعتی ارائه می‌‌دهند این است که بالغ‌بر 65 درصد از بخش صنعت متوقف‌شده است.

ما قادریم 150 هزار تن درو پنجره و پروفیل یو پی‌وی‌سی تولید کنیم، در شرایط رونق اقتصادی کشور، بخش مسکن نیازمند بالای 120 هزار تن از تولیدات درو پنجره و پروفیل یو پی وی است ولی متأسفانه بضاعت تولید ما به 40 هزار تن رسیده است و همین میزان تولید پروفیل هم با مشکلات بسیار زیادی برای جذب روبه‌روست، به دلیل اینکه طرف سازنده نمی‌تواند برای تأمین تولیدات خود بازاری ایجاد کند.

بنابراین امیدواریم که شرایط اقتصادی کشور و رکودی که گریبان گیر اقتصاد ایران است تبدیل به رونق بشود، یکی از روش‌های برون رفت از چالش ها و رشد اقتصادی، رونق مسکن و ساختمان است، در برنامه‌ریزی صنعت، بالغ‌بر 40% ظرفیت صنعت کشور مربوط به صنعت ساختمان است یعنی از میلگرد، تیرآهن و سیمان شروع می‌شود تا به رنگ و کاغذدیواری و قندیل و یراق و کاشی، در و پنجره و…یعنی اگر تکلیف صنعت ساختمان، سیاست‌های عمومی بخش ساختمان و مردم در کشور روشن شود 40% ظرفیت اقتصاد کشور به تحرک می‌افتد و از شرایط طاقت‌فرسای فعلی خارج می‌شود.

صنعت در شرایط اضطرار و بقا قرارگرفته و با حداقل‌های ممکن آن بخشی که توانسته بدون در نظر گرفتن سود تنها خود را حفظ کند امیدوار به آینده است بخشی هم که نتوانست به تعطیلی کشیده شده است، و من معتقدم با این سیاست‌های مقطعی و نسخه‌پیچی‌های موضعی این صنعت مشکلاتش حل نخواهد شد!

واکاوی مشکلات صنایع پروفیل

متولیان این صنعت معتقدند دولت به دلیل کمبود منابع مالی و سایر مشکلات اقتصادی امکان کمک جدی به بخش خصوصی ندارد و تشکل‌ها باید برای رونق فعالیتشان تلاش کند؟

دستمالچی: طی سال‌های اخیر به دلیل رکود کم‌سابقه در صنعت ساختمان، بسیاری از فرصت‌های شغلی در این صنعت از بین رفت بااین‌حال، در شرایط فعلی این تشکل آمادگی دارد تا در زمینه تدوین استانداردها و حتی تدوین قوانین و مقررات جدید طرف مشورت دولت قرار گیرد تا از این طرق از بروز چالش‌های بزرگ‌تر در این صنعت جلوگیری شود.

تولیدکنندگان صنایع پروفیل همچون سایر تولیدکنندگان از شرایط سال‌های تحریم آسیب‌های زیادی را متحمل شده‌اند و قوانین زیادی برای حل مشکلات صنعت وضع‌شده ولی تاکنون مشکلی از این صنعت حل‌نشده است به نظرم دولت باید کارگروه‌هایی برای رفع این موانع تشکیل دهد و بخش خصوصی نیز در کنار آن‌ها خواهد بود.

صداقت: بخش مشترکی از دولت که مرتبط با صنعت است لازم و ملزوم یکدیگر است، نه ما به‌تنهایی می‌توانیم همه مشکلات خودمان را حل کنیم نه دولت به‌تنهایی، مثالی از صنعت درو پنجره بزنم پروفیل‌های یو پی‌وی‌سی از 5 ماده ترکیب می‌شود، مواردی که وارداتی است به‌وفور در کشور یافت می‌شود باقیمت مناسب و شرایط خرید خیلی آسان، ولی پی‌وی‌سی که در پتروشیمی داخلی تولید می‌شود از ابتدای سال تاکنون بیش از 6 ماه است باعرضه و تولید آن دچار مشکل شدیم تشکل‌ها چطور می‌تواند آن را حل کنند؟ وزارت نفت یا پتروشیمی یا بورس باید به این مسئله رسیدگی کند. آیا میزان عرضه یا قیمت آن در اختیار تشکل‌هاست؟ بنابراین پاس دادن مشکلات به همدیگر درست نیست واقعاً باید کارگروه‌هایی از صنعتگر و مسئولان و متولیان آن در دولت باشند که این مسائل و چالش‌ها را بررسی کنند و بخش از مسائل که مربوط به تشکل‌ها می‌شود ما مدیریت کنیم و مقداری که سهم دولت است، دولت مدیریت کند.

در بحث واردات هم، بازرگان محصول خود را وارد و سود خود را دریافت می‌کند، باید بررسی شود چرا محصولات پتروشیمی از اول امسال تا پایان شهریور قیمت آن با رشدی بین 30 تا 65 درصد نوسان داشته، آن‌هم به مقدار موردنیاز که برای کفایت کند عرضه نشده است. دراین‌باره هم می‌تواند مشکلات تولید و هم مافیا حاکم باشد و موضوعی است که متولیان امور باید آسیب‌شناسی کنند.

گردهمایی خانواده بزرگ عایق کویر
گردهمایی خانواده بزرگ عایق کویر
گردهمایی خانواده بزرگ عایق کویر

خطیبی: یک تشکل صنعتی تشکیل‌شده از اعضای همان تشکل که به‌صورت انفرادی نتوانسته‌اند مشکلات خود را سروسامان دهند، بنابراین تلاش می‌کنند با مشارکت یکدیگر نیروی مضاعفی ایجاد می‌کنند برای حل کردن مشکلات و مسائل و تصمیم‌گیری‌های مشترکی که نتیجه آن باعث رونق در صنعتشان بشود.
حل این مسئله و مشکل کلی بخش صنعت و به‌صورت خاص صنعت ساختمان و بخش‌هایی از صنعت که وابسته و زیرمجموعه ساختمان هستند به‌نوعی تعیین تکلیف سیاست‌های کنونی دولت نسبت به وضعیت مسکن است و آن‌هم مسکن مردمی مسکنی که آحاد مردم می‌توانند در سراسر کشور به آن دسترسی داشته باشند.
درواقع تعیین نظام سیاست‌گذاری که تکلیف بخش صنعت، سیاست‌های مالی و پولی و پشتیبانی و شرایط خانوار و زوج‌ها را روشن می‌کند. بنابراین در یک شرایط شفاهی کشور نیاز به 5/1 تا 2 میلیون واحد مسکونی دارد این عدد وقتی سیاست‌های روشنی به دنبال آن باشد شروع به ایجاد تحرک می‌کند و می‌تواند تمام مسائل مالی و پولی و مواد اولیه اشتغال و… به‌صورت یک لوکوموتیوی که همه واگن‌ها را پشت خود به حرکت درآورد، حل کرده و به حرکت وا‌دارد.
یعنی درواقع سهم یک تشکل صنعتی در بسترسازی، ایجاد و تصمیمات اساسی چه می‌تواند باشد حتی صفر هم نیست. نهایتاً ما می‌توانیم نسبت به وضعیت مواد اولیه‌مان، شرایط عرضه و تقاضای مواد اولیه و نسبت تولیدات بالادستی خودمان معترض باشیم که برای آن‌هم کسی تبعیت نمی‌کند.
باز برمی‌گردم به صحبت‌های اولیه که در سال 90 بحران ارزی و بانکی آغاز شد و تأثیرات آن در سال 91، ارز را به 3 تا 4 برابر قیمت آن رساند. در آن مقطع علیرغم ناپایداری پول، به دلیل افزایش طرف تقاضا رونق صنعت و مسکن خیلی شرایط بهتری نسبت به امروز داشت، صنعت علیرغم بلاتکلیفی خود و مشکلات بسیار حاد و علیرغم این‌که سرمایه در گردش بیش از 5 برابر افزایش یافت بااین‌حال توانست بحران را طی کند چون تقاضا در جامعه وجود داشت .
اما الآن در شرایطی که قیمت درو پنجره PVC نوسان 30 تا 35 درصدی داشته، قیمت مواد را حتی اگر ثابت بگیریم چون تقاضایی وجود ندارد هیچ رونقی وجود ندارد و نهایتاً همه واحدهای تولیدی یکی پس از دیگری تعطیل می‌شوند و همین است که همکار من نسبت به میزان یا کیفیت محصول اعتراض می‌کند و همکار دیگر من درباره مواد اولیه معترض می‌شود.
در واقع همه اعتراض‌ها ناشی از یک نکته است و آن عدم رونق در صنعت و تولیدات و رکودی است که ما گرفتار آن هستیم و در بخش مسکن به‌صورت مضاعف! بنابراین باید سیاست‌گذاری انجام شود و تکلیف صنعت ساختمان کشور و مسکن عمومی مردم روشن شود.
ما سه تولیدکننده‌ای هستیم که همه این شرایط را تا الآن طی کردیم و توانستیم سرپا بایستیم ولی چه بهایی برای ایستادن سرپایی پرداخت کردیم، نمی‌دانم!
اما می‌دانم که به این امید تحمل کردم که در آینده نزدیک وعده‌های دولت یازدهم در مورد رفع این بحران رکودی حل بشود و صنعت ساختمان و مسکن از شرایط موجود خود خارج شود و بارونق ساخت‌وساز در کشور 40 درصد از صنعت که بخشی از آن ما هستیم به تکاپو بیفتد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره تلفنی پنجره دوجداره

برای مشاوره رایگان پروژه های نوساز و تعویضی و اطلاع از قیمت در و پنجره دو جداره از ساعت 8-17 با شماره 43082-021 تماس حاصل فرمایید.

یا شماره خود را در فرم تماس با ما سایت ثبت فرمایید تا با شما تماس گرفته شود.

قالب وردپرس نوین وب ساز دوربین مداربسته