بیتکوین پربازده ترین دارایی دنیا

ارزش بیتکوین از سال ۲۰۱۳ تاکنون ۵۵۰۷ درصد رشد داشته است و در حال حاضر بازار بیتکوین جهانی بیش از یک تریلیون دلار ارزش دارد.

بیتکوین پربازده‌ترین دارایی دنیا

داده‌های جمع‌آوری شده توسط چارلی بیلو (بنیانگذار موسسه کامپاند کپیتال ادوایزرز) نشان می‌دهد در یک دهه اخیر هیچ دارایی دیگری در جهان به اندازه بیتکوین بازدهی مثبت نداشته است.

طبق این داده‌ها ارزش بیتکوین از سال ۲۰۱۳ تاکنون ۵۵۰۷ درصد رشد داشته است. بازدهی سالانه این ارز تنها در دو سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ منفی بوده که به ترتیب بازدهی آن منفی ۵۸ درصد و منفی ۷۳ درصد اندازه‌گیری شده است. همچنین از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ارزش بیتکوین ۱۰۸ درصد رشد داشته است و برای نخستین بار نیز قیمت آن به قله ۶۱ هزار دلاری رسید.

  • ارزش بازار بیتکوین جهانی

در حال حاضر بازار بیتکوین جهانی بیش از یک تریلیون دلار ارزش دارد اما بسیاری از شرکت ها و سرمایه گذاران معتقدند بیتکوین پتانسیل رسیدن به سطوح قیمتی بالاتر را دارد. بیتکوین در روز گذشته پس از آن که رکورد ۶۱ هزار دلاری را به ثبت رساند با فشار فروش معامله گران به عقب رانده شد و اکنون در محدوده ۵۵ تا ۵۶ هزار دلاری معامله می شود. سال ۲۰۲۰ پاداش استخراج بیتکوین برای سومین بار نصف شد.

روبرتو تالاماس (محقق موسسه مساری) در واکنش به این یافته نوشته است که بازدهی بیتکوین در یک دهه اخیر به طور متوسط ۲۳۰ درصد بوده است. این بازدهی ۱۰ برابر بیشتر از بازدهی دومین بازار مالی پربازده جهان یعنی نزدک کامپوزیت بورس نیویورک با متوسط بازده سالانه ۲۰ درصدی طی این مدت بوده است. در رده سوم پربازده‌ترین دارایی‌-های جهان نیز شرکت‌های آمریکایی با ارزش بازار بیش از ۱۰ میلیارد دلار قرار دارند که بازده آن ها به طور متوسط ۱۴ درصد در سال بوده است.

منبع: ایسنا