بازار سقوط قیمت طلا را باور ندارد

شرکت کنندگان در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز با وجود ریزش سنگین قیمتها در معاملات جمعه، خوش بینی خود را از دست نداده و انتظار دارند این فلز ارزشمند در معاملات هفته جاری روند افزایشی خود را بازیابد.

به گزارش ایسنا، طلا که در آغاز هفته گذشته به مرز ۱۷۰۰ دلار نزدیک شده بود، با ریزش سنگینی که روز جمعه با وجود سقوط بازارهای سهام پیدا کرد، همه را متعجب کرد. شاخص داوجونز بازار آمریکا روز جمعه برای سومین بار در هفته گذشته به دلیل شدت گرفتن نگرانیها نسبت به شیوع سریع ویروس کرونا ۱۰۰۰ واحد سقوط کرد. مهمترین عامل تاثیرگذار در هفته جاری همچنان شیوع ویروس کرونا به خصوص اخبار مربوط به گسترش این ویروس در اروپا و آمریکای شمالی خواهد بود.

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها هفت نفر معادل ۴۷ درصد افزایش قیمت طلا و پنج نفر معادل ۳۳ درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند. سه نفر معادل ۲۰ درصد هم نظری نداشتند.

در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز، ۱۶۱۹ نفر رای دادند که بیشترین تعداد در دو سال و نیم گذشته بود. از میان آنها ۱۰۷۹ نفر معادل ۶۷ درصد افزایش قیمت و ۳۰۳ نفر معادل ۱۹ درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند در حالی که  ۲۳۷ نفر معادل ۱۵ درصد نظر خنثی داشتند.

در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته گذشته ۹۳ درصد از کارشناسان وال استریت و ۷۳ درصد از سرمایه گذاران به افزایش قیمت طلا رای داده بودند که پیش بینی آنها اشتباه از آب درآمد. در حالی که در طول هفته روند افزایشی پرقدرت طلا ادامه داشت اما این فلز ارزشمند روز جمعه با ریزش قیمت سنگین روبرو شد و به پایین ۱۶۰۰ دلار سقوط کرد.

معامله گران و تحلیلگران در توضیح کاهش قیمت طلا به افت شدید بازارهای سهام اشاره کردند که سرمایه گذاران را ناچار کردند برای پوشش ضرر خود به نقد کردن داراییهای دیگر از جمله فلزات ارزشمند بپردازند. هر اونس طلا در بازار معاملات آتی آمریکا ۷۵ دلار و ۸۰ سنت معادل ۴.۶ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۵۶۶ دلار و ۷۰ سنت بسته شد که بزرگترین کاهش روزانه از ۲۰ ژوئن سال ۲۰۱۳ بود.   قیمت طلا برای کل هفته حدود پنج درصد کاهش نشان داد که بزرگترین کاهش هفتگی از هفته منتهی به ۱۱ نوامبر سال ۲۰۱۶ بود. ریزش شدید قیمت جمعه، رشد ماهانه طلا را از بین برد و طلا را با ۱.۳ درصد کاهش ماهانه روبرو کرد.

کوین گریدی، رییس شرکت فونیکس فیوچرز به کیتکونیوز گفت: من نسبت به افزایش قیمت طلا در هفته جاری خوش بین هستم. اخبار مربوط به ویروس کرونا وخیمتر می شود و بنابراین نوسان قیمت طلا بالا خواهد ماند.

آدرین دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی هم اظهار کرد: قیمت طلا بالاتر خواهد رفت زیرا طلا در شرایط بی ثباتی بازار مالی باید عملکرد خوبی داشته باشد.

اما چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در شرکت “لاسال فیوچرز” اظهار کرد: نیروی حرکت قیمت طلا نزولی شده است. قیمت طلا اکنون به پایین محدوده ۱۶۲۱ دلار نزول کرده که ۵۰ درصد عقب نشینی از رشد قیمت قبلی را نشان می دهد.

اما دانیل پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا در شرکت “آر جی او فیوچرز” پیش بینی کرد قیمت طلا ثابت خواهد ماند. وی به کیتکونیوز گفت: فروش سنگین بازارهای سهام زمینه را برای بالا رفتن قیمت طلا مهیا می کند اما صحبتهایی در بازار وجود دارد مبنی بر این که احتمالا بانک مرکزی آمریکا برای حمایت از بازار سهام دست به اقدام بزند. اگر چنین باشد، تقاضا برای طلا به عنوان دارایی مطمئن افت خواهد کرد.

منبع: ایسنا

بازار سقوط قیمت طلا را باور ندارد