رشد قیمت طلا مهارناپذیر خواهد ماند

در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز، اکثریت هر دو گروه کارشناسان وال استریت و سرمایه‌گذاران ادامه روند افزایشی قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند.

به گزارش ایسنا، سرمایه گذاران حرفه ای و معامله گران به ادامه روند تسهیل سیاست پولی به عنوان عامل حمایت کننده از رشد قیمت طلا و همچنین آمار اقتصادی نامطلوب اشاره کردند. آمار اقتصادی نامطلوب هفته گذشته با انتشار آمار هفتگی متقاضیان دریافت بیمه بیکاری در آمریکا که سه میلیون نفر دیگر افزایش داشت و کاهش ۱۶.۴ درصدی خرده فروشی آمریکا در آوریل مورد توجه قرار گرفت.

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت برای هفته جاری، ۱۴ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۱۰ نفر معادل ۷۱ درصد به افزایش قیمت طلا و دو نفر معادل ۱۴ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و به همین تعداد نظر خنثی داشتند.

در این بین، ۱۰۸۸ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند که از میان آنها، ۷۵۰ نفر معادل ۶۹ درصد افزایش قیمت طلا و ۱۷۹ نفر معادل ۱۶ درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند و ۱۵۹ نفر معادل ۱۵ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته گذشته اکثر کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران افزایش قیمت طلا را پیش بینی کرده بودند. بهای معاملات آتی هر اونس طلا در بازار نیویورک روز جمعه پس از نوسان زیادی که تجربه کرد با ۱۵ دلار و ۴۰ سنت معادل ۰.۹ درصد افزایش، در ۱۷۵۶ دلار و ۳۰ سنت بسته شد که بالاترین قیمت در یک ماه گذشته بود و برای کل هفته ۲.۵ درصد رشد قیمت نشان داد.

کوین گریدی، رییس شرکت فونیکس فیوچرز اظهار کرد: من به رشد قیمت طلا در هفته جاری خوش بین هستم. در مقطع فعلی شاهد کند شدن بازارهای سهام هستیم. بسته های محرک مالی که از سوی بانکهای مرکزی رونمایی شده است، به بالا رفتن قیمت طلا کمک خواهد کرد. فضای نرخهای بهره اندک هم برای مدتی ادامه دارد و این امر برای طلا مثبت است.

جیم ویکاف، تحلیلگر تکنیکال ارشد کیتکونیوز نیز افزایش قیمت طلا را پیش بینی کرد و گفت خریداران هفته خوبی داشتند و عوامل فنی برای رشد قیمت طلا مثبت‌تر شده اند.

دانیل پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا در شرکت “آر جی او فیوچرز” به کیتکونیوز گفت که انتظار دارد طلا در هفته جاری روند صعودی داشته باشد به خصوص که دلار آمریکا در اواخر هفته گذشته ضعیف شد. همچنین نقره هم عملکرد بهتری نسبت به طلا پیدا کرده و عملکرد قوی این فلز ممکن است باعث افزایش علاقمندی به خرید طلا شود.

در این بین، مارک لیبوویت، تحلیلگر و ناشر وی آر متالز/ریسورس لتر پیش بینی کرد که طلا ممکن است عقب نشینی کند. وی به کیتکونیوز گفت: با وجود همه خوش بینی که به طلا دارم، همچنان بازار را در معرض تصحیح قیمت می بینم و کاهش قیمت این فلز در کوتاه مدت را پیش بینی می کنم.

کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت دارایی SIA اظهار کرد که به دلیل تعطیلاتی که چندین کشور در یک هفته و نیم آینده دارند، ممکن است فعالیت بازار تقلیل پیدا کند و به همین جهت وی نسبت به بازار طلا در هفته جاری نظر خنثی دارد.

منبع: ایسنا

رشد قیمت طلا مهارناپذیر خواهد ماند