افت سنگین دلار در بازارهای جهانی پس از تحولات عراق

به دنبال حمله به سفارت آمریکا در عراق، دلار با ریزش سنگین مواجه شد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، فضای معاملات ارز در نخستین ساعات آغاز سال نو تحت تاثیر ریسک های ژئوپلتیک قرار گرفت. در خاورمیانه، مردم عراق که به کشته شدن اعضای حشد شعبی در حمله هوایی آمریکا معترض بودند، به ساختمان سفارت آمریکا در بغداد حمله کرده و درهای ورودی این ساختمان را به آتش کشیدند.

از سوی دیگر کره شمالی نیز اعلام کرده است که دیگر به محدودیت آزمایش موشک های بالستیک پایبند نخواهد بود و آمریکا را متهم به شکست مذاکرات صلح کرده است. روابط آمریکا با اروپا نیز بر سر مسائل تجاری کماکان متشنج است و پس از تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان توسط آمریکا، تنش‌ها بین متحدان دو سوی اقیانوس اطلس شدت گرفته و آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است با هم یک سپر دفاعی در برابر تحریم‌ها تشکیل دهند. از سوی دیگر نیز فرانسه آمریکا را تهدید کرده است که در صورت عملی شدن افزایش تعرفه‌ها، پرونده را به سازمان تجارت جهانی خواهد بود.

در حال حاضر تنها خبر امیدوارکننده برای معاملعه گران، احتمال امضای فاز نخست توافق تجاری بین آمریکا و چین خواهد بود که به گفته ترامپ برای روز پانزدهم ژانویه برنامه ریزی شده است. با این حال آن طور که رویترز گزارش داده است، چین برخلاف اظهارات ترامپ مبنی بر امضای فاز نخست توافق توسط روسای جمهور دو کشور، نخست وزیر خود را راهی واشنگتن خواهد کرد.

مارشال گیتلر، تحلیل گر ارزی در موسسه “ای سی ال اس” گفت: روند بازارها تحت تاثیر مواضع محتاطانه قرار گرفته است. به نظر می رسد تا زمان از سر گیری معاملات در حجم بالا نمی توان به جمع بندی مشخصی رسید.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ریزش سنگین ۰.۲۷ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۶.۱۵۰ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۲۹۱ دلار اعلام شد.

تحلیل‌گران موسسه ” اکشن اکونومیکس” در گزارشی نوشتند: بازارها بی‌صبرانه منتظر امضا شدن فاز نخست نخست توافق تجاری آمریکا و چین هستند اما باقی ماندن ریسک های دیگر آن ها را کماکان نسبت به رشد اقتصادی در سال‌آینده نگران کرده است.

در آخرین دور از معاملات، پوند با افزایش ۰۰.۲ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۲۵۵ دلار مبادله شد. یورو اما پس از هفت نوبت متوالی صعود نزولی شد و به ۱.۱۱۸۷ دلار رسید. همچنین هر دلار آمریکا به ۱.۲۹۷۴ دلار کانادا کاهش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۴۷۳ دلار سنگاپور مبادله شد. اورسلا فون در لین، رئیس کمیسیون اروپا با تغییر موضعی آشکار گفته است که اتحادیه اروپا شاید مهلت زمانی مذاکرات با انگلیس را تمدید کند.

تحولات انگلیس نشان می‌دهد که احتمالا موضع لندن در برابر بروکسل به دنبال پیروزی تاریخی محافظه‌کاران در انتخابات سخت‌تر خواهد شد و انگلیس خواهان گرفتن امتیازات بیشتری از اتحادیه اروپا در خصوص توافقات تجاری، بانکی و گمرکی خواهد شد. مجلس جدید انگلیس با اکثریت قاطع آرا به لایحه دولت برای ترک اتحادیه اروپا تا ۳۱ ژانویه سال‌ آینده رای مثبت داد تا برگزیت یک گام بزرگ به سرانجام خود نزدیک شود. با این حال برخی از مسئولین اروپایی نسبت به طولانی شدن دوران گذار در صورت تغییر موضع انگلیس هشدار داده‌اند.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۱۲ درصد افزایش به ۱۰۹.۵۱۲۷ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۲۰۲ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۶۸۶ یوان چین اعلام شد.

منبع: ایسنا

افت سنگین دلار در بازارهای جهانی پس از تحولات عراق