شیشه لمینت

شیشه لمینت در سال ۱۹۰۳ و توسط یک شیمی دان فرانسوی بنام “ادوارد بندیکناس” و خیلی تصادفی اختراع گردید. وی در هنگام کار در آزمایشگاه و شکستن فلاکس شیشه ای که از نیترات سلولز تشکیل شده بود مشاهده کرد که قطعات شیشه ای متلاشی نشده و در کنار یکدیگر متصل باقی ماندند.
از این اختراع در جنگ جهانی اول و برای ساخت شیشه ماسک مورد استفاده قرار گرفت. در سالهای اخیر از شیشه های لمینت در صنعت خودرو سازی استفاده می گردد

 

شیشه لمینت

 

 

شیشه لمینت که از کنار هم قرار گرفتن دو یا چند شیشه تخت که توسط لایه میانی pvb (یک رزین تهیه‌ شده از پلی وینیل الکل و بوتیرآلدهید، تولیدشده در رنگ‌های مختلف) که به یکدیگر وصل شده اند تشکیل می گردد که لایه Pvb به شیشه می چسبد و سبب پیوستگی آن می شود. این لایه pvb در هنگام شکستن شیشه باعث پیوستگی آن می گردد و تا ۹۹% اشعه uv را کاهش می دهد و همچنین به عنوان عایق صوت عمل می کند.

 

 

 

 

 

مزایای شیشه لمینت

ایمنی

شیشه معمولی در برخورد با ضربه شکسته شده و به قطعات ریز و برنده ای تبدیل می شود که خطرات بسیاری را در پی خواهد داشت. در صورتی که شیشه لمینت به دلیل داشتن طلق PVB ، نیروی حاصل از برخورد را گرفته و در نتیجه در مقابل ضربه ایجاد شده مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. در صورت شکسته شدن شیشه لمینت، لایه PVB میانی، مانع از پاشیده شدن قطعات خرد شده به اطراف می شود و به بیان دیگر لایه مذکور با چسبیدن به قطعات شیشه شکسته شده، آنها را در کنار هم نگه می دارد و بدین ترتیب خطر آسیب و جراحت به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا می کند.
عایق صدا

مقاومت در برابر عبور صوت در شیشه لمینت قابل توجه است، به طوری که مانع از ورود اصوات از خارج می گردد و در مقایسه با شیشه معمولی عایق صوتی محسوب می شود.
کنترل اشعه UV

علل عمده فرسایش و رنگ رفتگی مبلمان و فرشها، فعل انفعالات شیمیایی ایجاد شده توسط تابش اشعه UV خورشید می باشد. افزودنی های جاذب UV بکار رفته در میان لایه PVB در شیشه لمینیت، می تواند تا حدودی جلوی این اشعه های مضر را گرفته واز خسارات وارده بکاهد.

 

شیشه لمینت

موارد استفاده شیشه لمینت

از این نوع شیشه می تـوان در ساختمان های تجـاری و مسکونی، اداری، فرودگاه ها، بانـک ها، بیمارستان ها، کارخانه ها، کابیـن و کف آسانسور، پوشش سقف، استخرها و نورگیرها، ویترین فروشگاه ها، گلخانه ها، پارتیشن ها و به طـور کلی اماکنـی که ایمنی و امنیت و همچنین کاهش آلودگی صوتی و اشعه های مضر خورشیدی در آن از اهمیت چشمگیری برخوردار است استفاده نمود. همچنین شیشه لمینت در مناطقی که بادهای سهمگین می وزد و خطر ایجاد طوفان و گرد باد وجود دارد گزینه مناسبی جهت استفاده در ساختمانها می باشد. در مواقع بروز زلزله شیشه لمینت بکار رفته در ساختمان ایمنی بسیار بالاتری از خود نشان می دهد.

شیشه لمینت

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *