صف خرید بانکی‌ها در روز افت بورس

صف خرید بانکی‌ها در روز افت بورس

پس از دو روز رشد در بورس تهران، قیمت اکثر سهم‌ها مجددا کاهشی شد اما بانکی‌ها هنوز با فزونی تقاضا بر عرضه و صف خرید مواجه هستند.

به گزارش ایسنا، امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادر تهران ۵۳۳ واحد افت کرد و به رقم ۱۵۶ هزار و ۹۵۰ واحدی رسید. همچنین شاخص کل هم وزن با  هشت واحد افت تا رقم ۲۷ هزار و ۱۲ واحدی پایین رفت.

شاخص آزاد شناور نیز با ۴۹۷ واحد کاهش رقم ۱۷۰ هزار و ۱۳۰ واحدی را تجربه کرد. در عین حال شاخص بازار اول و بازار دوم ۵۴۷ و ۳۱۸ واحد افت کردند. فلزی‌ها، بانک‌ها و موسسات اعتباری و تعدادی از پالایشگاه‌هایی و پتروشیمی‌ها امروز تاثیرگذارترین نمادها روی شاخص‌های بازار سهام بودند.

از جمله این نمادها می‌توان به فولا مبارکه اصفهان، صنایع مس ایران و پالایش نفت اصفهان اشاره کرد. هر یک از شرکت‌های یاد شده به ترتیب ۱۲۶، ۱۲۱ و ۹۶ واحد تاثیر کاهنده روی شاخص‌های بازار داشتند.

اما در طرف مقابل بانک ملت، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و بانک تجارت هر یک به ترتیب ۱۲۲، ۸۶ و ۷۲ واحد تاثیر مثبت روی شاخص‌های بازار داشتند.

فلزی‌ها که روز گذشته توانسته بودند مقداری رشد قیمت را تجربه کنند امروز یک دست قرمز پوش شدند؛ هرچند که کاهش قیمت این سهم‌ها عمدتا کمتر از دو درصد بود. در این گروه ۵۳ میلیون سهم به ارزش حدود ۱۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

اما بانکی‌ها امروز از پرمعامله‌ترین گروه‌های بازار سهام بودند؛ به طوری که حجم معاملات این گروه رقم ۹۰۳ میلیون سهم واوراق مالی را رد کرد و ارزش آن به ۱۴۴ میلیارد تومان رسید. این گروه بار دیگر در نوسانات شاخص‌های بازار تاثیر عمده‌ای داشتند و همچون روز گذشته عمدتا با صف خرید مواجه شدند.

فزونی شدید تقاضا بر عرضه باعث شد فعالان بازار سهام شاهد رشد قیمت یکباره بسیاری از نمادها در این گروه باشند. به عنوان نمونه بانک ملت امروز شاهد نزدیک پنج درصد افزایش قیمت در آخرین معامله خود شد و در نهایت در حالی به پایان معاملات رسید که حجم خرید میلیونی ثبت سفارش شده بود. وضعیت مشابهی در نماد بانک ملت، سینا و تعدادی از نمادهای دیگر دیده می‌شد.

در گروه محصولات شیمیایی قیمت سهم‌ها اکثرا روند کاهشی را شاهد بودند و بیشتر آنها با کمتر از دو درصد افت قیمت مواجه شدند. در این میان نمادهای همچون توکا، رنگ فولاد سپاهان، پاکسان، صنایع شیمایی فارس و معدنی املاح ایران با رشد قیمت بیش از سه درصد مواجه شدند. در گروه استخراج کانه‌های فلزی نیز روند قیمت سهم‌ها کاهشی بود و بسیاری از نمادها در گروه فرآورده‌های نفتی نیز کاهش قیمت را شاهد بودند.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۴۶۲ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن دو میلیارد سهم و اوراق مالی رسید.

شاخص کل فرابورس با ۶.۱۹ واحد افت روبرو شد و به رقم ۱۸۲۰ پایین رفت. ارزش معاملات این بازار رقم ۴۳۴ میلیارد تومان را تجربه کرد و حجم معاملات به رقم ۵۳۵ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *