بازار نفت در چند قدمی بحران کمبود عرضه

بازار نفت در چند قدمی بحران کمبود عرضه

اختلالات عرضه در بازار نفت با وجود این که قیمت‌ها در روزهای پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی نوسانی بوده و کاهش پیدا کردند، ممکن است هنوز تمام نشده باشد.

به گزارش ایسنا، تعمیرات در تاسیسات پالایش نفت ابقیق زمان فوق العاده فشرده‌ای دارد. طبق گزارش بلومبرگ، شرکت آرامکوی سعودی پیش از حملات حدود ۵۰ میلیون بشکه نفت در مخازن داخلی کشور و حدود ۸۰ میلیون بشکه دیگر در مخازن واقع در بنادر سراسر جهان داشت.

آرامکو مصمم است سطح صادرات نفت خود را با برداشت از ذخایر، حفظ کند. همچنین تصمیم گرفته است تولید محصولات پالایشی را حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش دهد که صادرات محصولات پالایشی را کاهش خواهد داد اما نفت خام بیشتری برای صادرات وجود خواهد داشت. یک استراتژی دیگر آغاز تولید در برخی از میادین فراساحلی است.

اما آرامکو وعده داده است تعمیرات را انجام داده و فعالیت تاسیسات ابقیق را تا پایان سپتامبر به سطح پیش از حملات بازگرداند که به معنی فرصت کمتر از دو هفته است. اگر تعمیرات طولانی‌تر شود، سرمایه‌گذاران سعودی ذخایر نفت عربستان سعودی را زیر ذره بین قرار می‌دهند و هر گونه اختلال عرضه به خریداران، پیامدهای جهانی خواهد داشت. به گفته آمریتا سان از شرکت “انرژی اسپکتس”، سعودی‌ها تنها به اندازه حدود یک ماه ذخایر نفت دارند.

ممکن است چند هفته زمان لازم باشد تا همه چیز معلوم شود. با توجه به محموله‌های نفتی فراوان اکتبر که در مسیر تحویل به مشتریان هستند، کمبودهای موجود در اواخر اکتبر معلوم خواهد شد. در حال حاضر مشکلاتی در بازار معاملات کاغذی دیده می‌شود در حالی که مشکلات بازار فیزیکی بعدا معلوم خواهد شد.

همچنین بدبینی فزاینده‌ای نسبت به گستردگی واقعی خسارات وارده و توانایی عربستان سعودی برای بهبود هر چه سریع‌تر وضعیت وجود دارد. تحلیلگران کومرس بانک در یادداشتی نوشتند ارزیابی تاثیر طولانی مدت این حملات بر زیرساخت نفتی عربستان سعودی دشوار است زیرا این کشور احتمالا مشکلات موجود را به دلیل اهمیت روابط مشتریانش و برنامه عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو، کوچک‌تر از حد واقعی شمرده است.

اگر آرامکو جایگاه خود به عنوان یک تامین کننده مطمئن را از دست دهد، پیامدهای شدیدی برای ارزش‌گذاری این شرکت در زمان عرضه اولیه عمومی سهام آن خواهد داشت. در این بین، روزنامه فایننشیال تایمز گزارش کرده که دولت عربستان سعودی شهروندان ثروتمند این کشور را برای حضور در خرید سهام آرامکو و تضمین موفقیت برگزاری این رویداد تحت فشار قرار داده است. ریاض نسبت به موقعیت آرامکو پس از حملات به ابقیق به شدت نگران است.

همچنین خبرهایی منتشر شده مبنی بر این که عربستان سعودی برای عمل به تعهداتش به مشتریان ممکن است لازم باشد نفت خام وارد کند که پرسشهایی را درباره توانایی آرامکو برای حفظ سطح صادرات برانگیخته است. البته در خصوص نفتی که در مخازن بوده، احتمالا مشکلات کیفیت وجود خواهد داشت اما اگر عربستان سعودی که بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده نفت جهان است، به یک باره به واردات نفت اقدام کند، زنگ خطر به صدا درخواهد آمد.

به گفته تحلیلگران کومرس بانک، اگر سعودی‌ها واقعا از عراق نفت درخواست کرده باشند، نشان می‌دهد که آسیب به زیرساخت عربستان سعودی در حقیقت گسترده‌تر بوده و مدت طولانی‌تری از آنچه مقامات این کشور ادعا کرده‌اند ادامه پیدا خواهد کرد. آرامکو گزارش‌ها مبنی بر درخواست خرید نفت از عراق را تکذیب کرده است.

در این بین اختلالات عرضه دیگری که پیش آمده است ممکن است بازار نفت را دچار بحران کند. بیش از یک هفته پیش، نفت بانی لایت نیجریه پس از مختل شدن فعالیت یک خط لوله، با وضعیت اضطراری روبرو شد. این خط لوله در چند سال گذشته مکررا هدف حمله گروههای مسلح قرار گرفته است. همچنین ونزوئلا به دلیل تشدید تحریمهای آمریکا و نگرانی خریداران از مجازات واشنگتن، ممکن است با کاهش بیشتر صادرات نفت خود روبرو شود. اکنون که سیستمهای مخازن این کشور پر شده است، ممکن است ونزوئلا ناچار شود تولید بالادستی را محدود کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در لیبی نیز جنگ بر سر کنترل شرکت ملی نفت تشدید شده است. یک زیرمجموعه این شرکت در بخش شرقی لیبی در تلاش است تا کنترل صادرات نفت را به دست بگیرد. در گذشته جنگ بر سر حق قانونی صادرات نفت به اختلال عرضه از سوی لیبی منجر شده بود.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *