واکنش مثبت نفت به احتمال توافق چین با آمریکا

واکنش مثبت نفت به احتمال توافق چین با آمریکا

قیمت نفت روز دوشنبه تحت تاثیر کاهش تولید گروه اوپک پلاس و نزدیک شدن آمریکا و چین به توافق تجاری، افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت ۲۹ سنت یا ۰.۵ درصد نسبت به قیمت نهایی روز جمعه افزایش یافت و به ۶۵.۳۶ دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۷ سنت یا ۰.۵ درصد افزایش، در ۵۶.۰۷ دلار در هر بشکه ایستاد.

این افزایش پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر نزدیک شدن آمریکا و چین به توافق تجاری برای پایان دادن به جنگ یک ساله میان دو کشور روی داد. این دو کشور در شرف امضای قراردادی هستند که خطر افزایش تعرفه‌های آمریکا روی واردات کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را رفع می‌کند.

آمریکا و چین در طول سال میلادی گذشته درگیر جنگ تجاری بودند که جریان تجارت کالاها به ارزش صدها میلیارد دلار را مختل کرد و نگرانی‌ها نسبت به کندی اقتصاد جهانی را برانگیخت.

امیدواری به پایان اختلافات تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان، به حمایت از بازارهای نفت که در دو ماه گذشته تحت تأثیر توافق کاهش تولید اوپک و غیر اوپک روند صعودی پیدا کرده‌اند، افزوده است. یک منبع آگاه از مذاکرات تجاری آمریکا و چین به رویترز اظهار کرد: به نظر می‌رسد این قرارداد به واقعیت نزدیک شده زیرا پکن قول تغییرات اقتصادی ساختاری و حذف تعرفه‌های تلافی‌جویانه را داده است.

اوپک به همراه روسیه و سایر کشورهای غیر اوپک که به گروه اوپک پلاس معروف هستند، در دسامبر برای کاهش عرضه به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز در نیمه اول سال ۲۰۱۹ توافق کردند که سهم اوپک از این کاهش تولید، ۸۰۰ هزار بشکه در روز است.

با این حال بانک بارکلیز در یادداشتی اعلام کرد صادرات اوپک بیش از ۱.۵ میلیون بشکه در روز از نوامبر کاهش یافته است.

به گفته تحلیلگران انرژی در شرکت “فیتچ سولوشنز”، تصویر عرضه امسال محدودتر به نظر می‌رسد و انتظار می‌رود میانگین قیمت نفت برنت ۷۳ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۱۹ بالغ شود.

قیمت نفت تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا افزایش بیشتری پیدا کرده است، در حالی که در آمریکا نشانه‌هایی از کندی روند رشد تولید دیده می‌شود. تولید این کشور از اوایل سال ۲۰۱۸ بیش از دو میلیون بشکه در روز افزایش یافته و به بیش از ۱۲ میلیون بشکه در روز صعود کرد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت‌های انرژی آمریکایی هفته گذشته شمار دکل‌های حفاری نفت را به پایین‌ترین میزان در ۹ ماه اخیر رساندند زیرا برخی از تولید کنندگان با وجود رشد بیش از ۲۰ درصدی بهای معاملات نفت، برنامه‌هایشان برای کاهش هزینه در سال جاری را دنبال کردند.

با این حال بارکلیز اعلام کرد: ما معتقدیم احتمال تکرار این عملکرد در نیمه دوم امسال برای تولید نفت آمریکا وجود دارد.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *