مراقب معامله سهام در شرکت‌های بازار پایه باشید

مراقب معامله سهام در شرکت‌های بازار پایه باشید

آن طور که معاونان فرابورس ایران به تازگی اعلام کردند در حال حاضر شرکت‌هایی در بازار پایه حضور دارند که علی رغم رشد قیمت سهام شان چشم‌انداز روشنی از وضعیت فعالیتشان در آینده وجود ندارد، یعنی حتی امکان دارد تعطیل شوند. آن ها در مورد داد و ستد سهام در بازار پایه به معامله گران هشدار می‌دهند.

به گزارش ایسنا، در طی روزهای اخیر شرایط بازار سهام به نحوی بود که با توجه به افزایش نرخ ارزهای خارجی ارزش شرکت‌ها و قیمت سهم ها افزایش یافت. در این میان حتی سهم‌های زیان ده هم سوار بر موج بازار رشد کردند و حتی سهم‌هایی در بازار پایه که وضعیت چندان مطلوبی ندارند نیز با رشد قیمت همراه شدند. چند روز گذشته یکی از معاونان فرابورس به معامله‌گران بازار پایه در خصوص وضعیت شرکت‌های موجود در این بازار و به ویژه تابلو «پایه ج» هشدار داد و به تازگی نیز معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران به معامله‌گران سهام شرکت‌های موجود در بازار پایه اعلام کرد که وضعیت واقعی این شرکت‌ها را در محاسباتشان لحاظ کنند.

سیدمهدی علم‌الهدی با اشاره به رشد قیمت سهام شرکت‌های موجود در بازار پایه خطاب به معامله‌گران این بازار گفت: بر اساس گزارش‌های حسابرسان، ابهام‌های اساسی در وضعیت صورت‌های مالی برخی از این شرکت‌ها وجود دارد و با توجه به مقررات این بازار نمی‌توانیم منعی در تداوم معاملات داشته باشیم اما سهامداران در تصمیم‌گیری‌هایشان این نکات را در نظر بگیرند.

علم‌الهدی با بیان اینکه برخی از شرکت‌های موجود در بازار پایه بعضا فعالیتشان متوقف است و چندین برابر دارایی‌هایشان بدهی دارند، افزود: این شرکت‌ها نه تنها چشم‌انداز روشنی از وضعیت سوددهی ندارند، بلکه حتی چشم‌اندازی نسبت به آینده و ادامه فعالیت خود ندارند، اما در حال حاضر قیمت سهامشان با افزایش غیرمنطقی روبه‌روست و این مسئله باید توسط خریداران این سهم‌ها مورد توجه قرار گیرد.

علاوه بر هشدار معاون پذیرش و ناشران فرابورس، چندی پیش در اواخر شهریورماه بهنام محسنی – معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس – نیز با اشاره به رشد اخیر متغیرهای معاملاتی در بازار سرمایه، بار دیگر نسبت به تحرکات و نوسانات غیرعادی قیمت‌ها در بازار پایه هشدار داده و گفته بود: موضوعی که در معاملات اخیر بازار پایه و نوسانات قیمتی زیاد برخی نمادهای موجود در این بازار با آن مواجهیم، انتخاب شرکت‌هایی برای دستکاری قیمت است که در سال گذشته فعالیت عملیاتی نداشته‌اند، رشد قیمتی خاصی را ثبت نکرده‌اند و نقدشوندگی این سهم‌ها در یک سال گذشته بسیار پایین بوده است.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *