محکومیت توتال در پرونده رشوه برای قراردادهای نفتی ایران

محکومیت توتال در پرونده رشوه برای قراردادهای نفتی ایران

دادگاهی در پاریس شرکت نفت و گاز توتال را به‌دلیل پرداخت رشوه به مقامات دولتی در سال ۱۹۹۷ با هدف کسب قراردادهای نفت و گاز در ایران به پرداخت ۵۷۳ هزار دلار معادل ۵۰۰ هزار یورو جریمه محکوم کرد.

به گزارش ایسنا، توتال متهم شده ۳۰ میلیون دلار رشوه تحت پوشش قرارداد مشاوره پرداخت کرده تا قرارداد توسعه میدان گازی پارس جنوبی در ایران را بدست آورد.

دو دهه پس از پرونده رشوه سال ۱۹۹۷، شرکت توتال در سال ۲۰۱۷ نخستین غول نفتی بود که پس از برچیده شدن تحریم‌های قبلی علیه تهران، به ایران بازگشت و قراردادی را برای توسعه فاز ۱۱ پروژه پارس جنوبی امضا کرد. اما پس از خروج آمریکا از برجام و اعلام بازگشت تحریم‌ها علیه تهران از سوی واشنگتن، توتال به‌دلیل واهمه از مجازات آمریکا از این پروژه کنار کشید.

پاتریک پویانه – مدیرعامل توتال – اوایل ماه ژوئن اظهار کرده بود شانس دریافت معافیت برای ادامه کار در پروژه پارس جنوبی بسیاری اندک است و توتال پیش از آغاز تحریم‌های آمریکا، از ایران خارج شد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، برای نخستین بار نیست که توتال بر سر پرداخت رشوه به مقامات دولتی در پروژه‌های نفت و گاز مربوط به ایران جریمه می‌شود.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در سال ۲۰۱۳ هم توتال را به نقض قانون ضدفساد و پرداخت ۶۰ میلیون دلار رشوه به واسطه‌ها برای کمک به کسب قرارداد توسعه میدان‌های نفت و گاز سیری آ و ای متهم کرد. سهام توتال در بازار بورس نیویورک عرضه می‌شود. این شرکت قبول کرد برای حل و فصل این پرونده، ۳۹۸ میلیون دلار پرداخت کند.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *