فشار روسیه بر اوپک پلاس برای تغییر محاسبه تولید نفت

فشار روسیه بر اوپک پلاس برای تغییر محاسبه تولید نفت

منابع آگاه در اوپک و روسیه می‌گویند مسکو احتمالا در نشست ماه آینده با اوپک، از این تولیدکنندگان نفت خواهد خواست شیوه محاسبه تولید نفت این کشور را تغییر دهند.

به گزارش ایسنا، مدت سه سال است که کشورهای اوپک و غیراوپک با هدف متوازن کردن بازارها و تقویت قیمتها، تولید نفت خود را محدود کرده‌اند اما روسیه تولید خود را به شیوه‌ای متفاوت از سایرین ارزیابی می کند.

برخلاف عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان عضو اوپک، روسیه میعانات که نوع فوق سبک نفت خام است و در زمان تولید گاز استخراج می شود را هم در آمار تولید نفت خام خود حساب می کند. در گذشته این شیوه مشکلی نداشت اما اکنون که روسیه میادین گازی جدیدی در قطب شمال و شرق سیبری راه‌اندازی کرده و خط لوله گازی جدیدی را با چین می‌گشاید، تولید میعانات گازی هم افزایش پیدا می کند. این به معنای عدم پایبندی به توافق کاهش تولید میان کشورهای اوپک و غیراوپک خواهد بود و روسیه بر آن است تا از چنین اتفاقی اجتناب کند.

به گفته یکی از منابع آگاه از تصمیمات روسیه، مسکو قطعا مسئله میعانات را در نشست دسامبر مطرح خواهد کرد زیرا تولید این کشور افزایش خواهد یافت.

با این حال منابع آگاه اشاره نکردند که موافقت اوپک با تغییر سهمیه روسیه مشروط به موافقت مسکو با تمدید توافق کاهش تولید در سال آینده یا کاهش بیشتر تولید خواهد بود. اما این بحث ممکن است دیدار اوپک و متحدانش معروف به گروه اوپک پلاس را که در حال حاضر با عرضه اولیه عمومی سهام آرامکوی سعودی همزمان شده است، پیچیده تر کند.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه روز چهارشنبه اظهار کرد که در دیدار اوپک پلاس ممکن است تغییر سهمیه تولید نفت مورد بحث قرار گیرد اما در این باره توضیح بیشتری نداد.

روسیه در سپتامبر میدان بزرگ شرق سیبری را راه‌اندازی کرد تا خط لوله گازی جدید به چین را تغذیه کند. شرکت گازپروم روسیه که یک سوم از گاز اروپا را تامین می‌کند، در طول زمستان با تقاضای بالاتر از سوی اروپا مواجه است. این شرکت امسال حجم بالایی گاز برای مشتریان اروپایی تامین کرده و مجبور شده میعانات بیشتری تولید کند.

روسیه از سال ۲۰۱۷ با وجود رونق تولید نفت آمریکا، همراه با اوپک تولید نفتش را محدود کرده تا از قیمت‌ها پشتیبانی کند. این کشور برای سال ۲۰۱۹ موافقت کرد تولیدش را به میزان ۲۲۸ هزار بشکه در روز محدود کرده و به حدود ۱۱.۱۸ میلیون بشکه در روز برساند. با این حال تولید روسیه امسال به طور میانگین ۱۱.۲۵ میلیون بشکه در روز بوده که به معنای تولید ۷۰ هزار بشکه در روز بالاتر از سهمیه توافق شده با اوپک بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، عمده این مازاد تولید مربوط به میعانات گازی است که طبق آمار انرژی روسیه، تولید آن در فاصله ژانویه تا اکتبر سال ۲۰۱۹ به میزان چهار درصد رشد کرد و به حدود ۷۷۰ هزار بشکه در روز رسید.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *