رکورد تاریخی بورس شکسته شد

رکورد تاریخی بورس شکسته شد

کمتر از یک ماه پیش شاخص بورس توانسته بود برای اولین بار در تاریخ بازار سرمایه ایران کانال ۲۲۴ هزار واحدی را بشکند. امروز پس از گذشت ۲۶ روز کاری، این شاخص با پشت سر گذاشتن کانال مذکور رکوردی تازه به ثبت رساند.

به گزارش ایسنا، حجم نقدینگی که در این روزها به بازار سرمایه وارد می‌شود قابل توجه است؛ به طوری که ارزش روزانه معاملات بورس تهران به راحتی رقم ۱,۰۰۰ میلیارد تومان را رد می‌کند و فعالان بازار در این شرایط تا حدودی هیجانی رفتار می‌کنند. صف‌های غیر منتظره خرید و فروش گواهی بر این رفتار غیر بنیادی است.

این رفتار سبب شده حتی سهم‌هایی که از نظر تحلیل صورت‌های مالی دلیل بنیادی برای رشد نداشته باشند رشد کنند و این موضوع جو هیجانی بازار را بیشتر کرده اما سرمایه‌گذاران غیر حرفه‌ای در چنین شرایطی ریسک بالایی را تحمل می‌کنند؛ به طوری که بارها به این افراد توصیه شده که به طور مستقیم به معاملات وارد نشوند.

امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۴۳۹ واحد رشد کرد و برای اولین‌بار در تاریخ بازار سرمایه در تراز ۲۲۶ هزار و ۹۸۳ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل هم وزن با ۱۲۹۳ واحد رشد تراز ۵۳ هزار و ۶۰۰ واحدی را تجربه کرد.

شاخص آزاد شناور نیز ۲۵۳۵ واحد رشد کرد و به رقم ۲۵۶ هزار و ۶۰۴ واحدی رسید. شاخص بازار اول و دوم نیز هر کدام به ترتیب ۱۴۲۰ و ۶۵۸۱ واحد رشد کردند.

پتروشیمی مبین، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، مخابرات ایران، بانک ملت و بانک ملت هر کدام به ترتیب ۱۹۶، ۱۸۳، ۱۱۸ و ۸۱ واحد تأثیر افزاینده روی شاخص‌های بازار سرمایه داشتند، اما معدود نمادهایی همچون پالایش نفت بندرعباس، خدمات انفورماتیک و لابراتور داروسازی دکتر عبیدی هر کدام به ترتیب ۷۲، ۳۹ و ۲۸ واحد تأثیر کاهشی روی شاخص‌های بازار سرمایه داشتند.

خودرویی‌ها نیز امروز در راستای رشد شاخص‌های بازار حرکت کردند و بسیاری از نمادهای معاملاتی در این گروه بیش از چهار درصد رشد قیمت را تجربه کردند. مجموع نمادهای خودرویی حجم معاملات ۱.۳ میلیارد سهم و اوراق مالی را داشتند و ارزش آنها به رقم ۲۶۱ میلیارد تومان رسید به طوری که از ارزش معاملات دیگر گروه‌ها بالاتر رفت.

بعد از خودرویی‌ها نمادهای بانکی بیشترین ارزش معاملات را تجربه کردند به طوری که در این گروه ۱.۴ میلیارد سهم و اوراق مالی به ارزش ۱۱۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان دادوستد شد. بیشتری نمادهای بانکی امروز نوسان کمتر از دو درصد را شاهد بودند. اما دارویی‌ها نیز به رشد شاخص‌های بازار کمک کردند و عمدتاً با افزایش قیمت مواجه بودند.

در این میان در گروه فرآورده‌های نفتی تقریباً نیمی از سهم‌ها با رشد قیمت مواجه شد و نوسان قیمت‌ها عمدتاً کمتر از یک درصد بود.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۱,۳۵۱ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات به رقم چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون سهم و اوراق مالی دست یافت.

آیفکس نیز ۵۸.۸۹ واحد رشد کرد و رقم ۲۹۱۰ را به ثبت رساند. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۸۴۵ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات عدد ۱.۶ میلیارد سهم را پشت سر گذاشت.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *