رالی بازی در بازار ارز!

رالی بازی در بازار ارز!

بازار ارز دیگر بازار معاملات منطقی دلار و انواع دیگر ارز نیست و هر روز می‌توان نامی جدید بر آن گذاشت؛ بازاری که یک روز فعالان بازار آن را قمارخانه می‌دانند و روز دیگر سرعت و رقابت برای خرید دلار و تغییر قیمت در آن آنقدر بالاست که شبیه مسابقات رالی شده است.

به گزارش ایسنا، همان‌طور که پیش‌بینی‌های روز گذشته نشان می‌داد، امروز (چهارشنبه) بازار و قیمت‌های آن با نوسان تندی همراه شد. دلار که از روز یکشنبه ۱۵ هزار تومان را تجربه کرد، به مرور وارد نرخ ۱۶ هزار و در عصر روز گذشته به ۱۷ هزار تومان وارد شد. امروز قیمت دلار در معاملات بازار ارز از ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان استارت خورد و به سرعت این قیمت صعودی پیش رفت؛ به طوری که تا زمان تنظیم این گزارش قیمتی که از سوی صرافان اعلام می‌شود، حدود ۱۸ هزار و ۴۰۰ تومان برای فروش است. یورو نیز در این رقابت جا نمانده و در روز گذشته که با حدود ۱۹ هزار تومان بسته شده بود، اکنون تا بیش از ۲۱ هزار تومان معامله می‌شود. اما این تمام ماجرای بازار ارز نیست و فقط کافی است که از محوطه میدان فردوسی تا چهارراه استانبول را دقایقی قدم بزنیم در آن زمان می‌توان مشاهده کرد که چگونه وضعیت بازار دگرگون شده است، آن هم در شرایطی که مسئولان همچنان تاکید دارند کاری به این بازار نداشته و فقط سه درصد معاملات ارز در آن انجام می‌شود!

شرایط بازار به گونه‌ای است که ازدحام بالایی داشته و تقریبا تمامی افراد حاضر در بازار خریدار دلار هستند و فروشنده‌ کمیاب شده است. وضعیت بازار طوری شده که حتی دلالان و صرافان هم فروشی نداشته و فقط به دنبال خرید ارز هستند. کافی است که در بازار فردوسی از یک نفر در مورد ارز برای فروش سوال شود آنگاه در مسیری که حرکت می‌کنید، چند دلال و خریدار به دنبال شما حرکت کرده و تقاضای خرید دارند. برایشان حتی دیگر مهم نیست که شخص فروشنده چه قیمتی برای ارز خود پیشنهاد می‌دهد؛ در نمونه‌ای وقتی که قیمت در بازار ۱۸ هزار و ۴۰۰ تومان برای فروش و خرید تا ۱۷ هزار و ۸۰۰ تومان است، برخی حاضرند تا ۱۸ هزار تومان از شما خرید کنند.

آشفتگی بازار ارز در حدی است که قیمت برای فروش کاملا پرت اعلام شده و در مواقعی زمانی که شخصی حدود ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان فروشنده است، در کنار او نفر دیگر ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان هم قیمت می‌دهد و جالب اینجاست که دلالان برای داغ کردن بازار دائم از نبود ارز سخن گفته و با صدای بلند می‌گویند “حتی یک صد دلاری هم نمی‌توان در بازار پیدا کرد” و این هیجان خریدارانی که انتظار گرانی بیشتری دارند را افزایش می‌دهد.

موضوع دیگری که در بازار به وضوح مشاهده می‌شود، صرافی‌ها هستند که امروز نیمه تعطیل بوده و درهای صرافی را بسته‌اند، حتی آن دسته صرافی‌هایی که ارزهای خدماتی می‌فروختند، اکنون تابلوهای خود را خاموش کرده و هیچ معامله‌ای انجام نمی‌شود.

فعالان بازار ارز که از کنترل آن ناامید شده‌اند می‌گویند “تا وقتی که مسئولان خودشان را از این بازار کنار کشیده‌اند و رهایش کرده‌اند، هیچ امیدی به ترمیم آن نداریم و هر اتفاقی و هر قیمتی در آن بعید نیست. “

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *