دلار بر قله هفتگی

دلار در بازار هفتگی

ارزش دلار در بازارهای جهانی به بالاترین سطح یک هفته اخیر رسید.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،  در معاملات روز سه شنبه بازارهای ارز، فضای معاملات بار دیگر کاملا تحت تاثیر اخبار مربوط به جنگ تجاری آمریکا و چین قرار گرفت. نشریه گلوبلال تایمز” به نقل منبعی آگاه از دولت چین گزارش کرده است که آمریکا و چین بسیار به فاز نخست توافق تجاری نزدیک شده اند. قرار است ژی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در هفته‌های آینده دیدار و در خصوص راهکارهای برون رفت از بن بست فعلی گفتگو کند.

کریگ ارلام، تحلیل گر ارشد بازار در موسسه”اواندا ” گفت: اخبار مثبت از تحولات جنگ تجاری باعث ایجاد موج جدیدی از خوش‌بینی‌ها در بین معامله گران شده است با این حال نباید فراموش کرد که قبلا هم بارها اعلام شده که طرفین نزدیک به امضای توافق هستند اما مجددا اختلافات، طرفین را از میز مذاکره دور کرده است.

چین و آمریکا درگیر یک جنگ تجاری طولانی مدت بوده‌اند که اکنون وارد شانزدهمین ماه خود شده است و از آن به عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش رشد اقتصادی جهان نام برده می‌شود تا جایی که بانک جهانی، زیان این جنگ برای اقتصاد جهانی طی دو سال‌ آینده را حدود ۷۰۰ میلیارد دلار برآورد کرده است. دو طرف طیف گسترده‌ای از محصولات وارداتی یکدیگر را مشمول تعرفه‌های اضافی کرده‌اند.

از سوی دیگر هر چند رئیس‌جمهور چین گفته که چین به دنبال پرهیز از یک جنگ تجاری با واشنگتن است اما در عین حال گفته است که این کشور هراسی از اقدام متقابل در صورت لزوم ندارد. طرف آمریکایی نیز سیگنال های متناقضی را فرستاده تا جایی که نمایندگان مجلس سنا از دولت خواسته اند تا معافیت همکاری با شرکت چینی هوآوی را لغو کند.

ری آتریل، تحلیل گر معاملات ارزی در بانک ملی استرالیا گفت: اخبار متضاد باعث شده است تا بازار حدس‌های مختلفی بزند و کسی نمی داند که قرار است در نهایت چه اتفاقی بیافتد.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، با ۰.۰۹ درصد افزایش در مقایسه با روز گذشته و در سطح ۹۸.۳۵۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۰۳۴ دلار اعلام شد.

در حوزه برگزیت نیز حزب محافظه کار کماکان از رقیب اصلی خود یعنی حزب کارگر در نظرسنجی‌ها پیش است. جرمی کوربین- رهبر حزب کارگر- وعده داده است در صورت پیروزی در انتخابات، رفراندوم برگزیت را برای بار دوم برگزار خواهد کرد اما افزوده که در جریان این همه پرسی موضعی بی‌طرف اتخاذ خواهد کرد.

در آخرین دور از معاملات، پوند با ۰.۱۶ درصد کاهش قیمت نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۸۹۷ دلار مبادله شد. هر یورو نیز  با ۰.۱درصد کاهش به ۱.۱۰۱۶ دلار کاهش یافت. هم‌چنین هر دلار آمریکا به ۱.۳۳۰۷ دلار کانادا افزایش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۶۵۰ دلار سنگاپور مبادله شد.

ارزش دلار کانادا در روزهای اخیر به دنبال گسترده‌تر شدن اعتصابات کارکنان راه‌آهن ملی این کشور در اعتراض به تصمیم مدیران برای تعدیل بخشی از کارکنان دچار ریزش شدیدی شده است. این اعتصابات هم‌چنین حمل و نقل ریلی و حمل محصولات کشاورزی را در برخی از استان های این کشور با اختلالاتی همراه کرده که نگرانی ها از کاهش رشد اقتصادی این کشور در سه‌ماهه پایانی سال را تشدید کرده است.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار به ۱۰۸.۹۸۸۴ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۷۳۹ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۲۸۶ یوان چین اعلام شد.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *