جزئیات معامله ۳.۳ میلیارد یورویی "نیما"

جزئیات معامله ۳.۳ میلیارد یورویی “نیما”

با گذشت حدود ۵۰ روز از اجرایی شدن بسته جدید ارزی و فعالیت بازار ثانویه ارزی، بیش از دو میلیارد و ۳۸۷ میلیون یورو ارز از سوی صادرکنندگان در سامانه نیما فروش رفته و واردکنندگان حدود یک میلیارد و ۸۹۰ میلیون یورو خریداری کرده‌اند. متوسط نرخ برای این معاملات بین ۹۵۰۰ تا بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.

 به گزارش ایسنا، از ۱۶ مردادماه سال جاری بسته جدید ارزی دولت در دستور کار قرار گرفت که در راستای اصلاح سیاست اولی بود که از فروردین ماه به مرحله اجرا در آمد. بر این اساس قرار شد تا تمامی ارز ناشی از صادرات غیرنفتی وارد سامانه نیما و البته بازار ثانویه شده و در آن تمامی واردکنندگان مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت نیاز ارزی خود را تامین کنند.

بررسی آخرین وضعیت معاملات ارزی در سامانه نیما از این حکایت دارد که در فاصله سپری شده از زمان اجرای بسته جدید ارزی، صادرکنندگان بالغ بر دو میلیارد و ۳۸۷ هزار میلیون دلار ارز در سامانه فروختند و در مقابل واردکنندگان بیش از یک میلیارد و ۸۹۰ میلیون یورو بابت تامین نیاز واردات خریداری کرده‌اند. در این بین اختلاف حدود ۵۰۰ میلیون یورویی وجود دارد که مربوط به فروش از سمت صادرکنندگان بوده، ولی هنوز در اختیار واردکننده قرار نگرفته است.

همچنین بررسی روند  فروش  ارز حاصل از صادرات از نیمه مردادماه تاکنون نشان دهنده آن است که بالاترین حد فروش به فاصله زمانی بین ۱۵ تا ۲۰ شهریور ماه بر می‌گردد که در یک روز بیش از ۲۳۰ میلیون یورو فروش انجام شده و در بقیه روزها حداکثر فروش تا ۱۴۰ میلیون یورو بوده است. اما در مقابل عرضه‌ای که صادرکنندگان داشته‌اند، حجم خرید واردکنندگان پایین‌تر بوده؛ به طوری‌که حداکثر مبلغ خریداری شده در یک روز تا ۹۰ میلیون یورو ثبت شده که مربوط به فاصله ۱۲ تا ۱۴ شهریور ماه و همچنین ۱۸ تا ۲۰ همین ماه است.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *