تهدید ترامپ دلار را بالا نگه داشت

تهدید ترامپ دلار را بالا نگه داشت

دلار تحت تاثیر اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر احتمال ادامه جنگ تجاری آمریکا با چین و افزایش نگرانی معامله گران بازارهای ارز جهانی، ثابت و تقریبا بالا ماند.

به گزارش ایسنا،  دونالد ترامپ ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در مصاحبه با وال استریت ژورنال ، بار دیگر ضمن اعلام این که انتظار دارد تعرفه‌های واردات روی ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را از ۱۰ درصد فعلی به ۲۵ درصد افزایش دهد، تهدید خود برای اعمال تعرفه روی باقی واردات چین را تکرار کرد.

بازار ارزهای جهانی نیز به شدت تحت تاثیر این خبر قرار گرفت و موجب شد بسیاری از سرمایه گذاران و معامله گران به آتش بس و پایان جنگ تجاری میان ایالات متحده آمریکا و چین ناامید شوند.

شاخص دلار در برابر سایر ارزهای بزرگ جهان، روز سه شنبه با ایستادن بر روی ۹۷.۰۱ واحد تقریبا ثابت و بالا ماند که بیشترین میزان آن از ۱۵ نوامبر سال جاری میلادی تاکنون به شمار می رود.

دلار بعد از افزایش نگرانی معامله گران و سرمایه گذاران در خصوص احیای رشد اقتصادی جهان و همچنین کاهش احتمال آتش بس و تنش‌های سیاسی و تجاری میان چین و آمریکا، نسبت به سایر ارزهای بزرگ جهان در دو معامله گذشته خود روندی صعودی را تجربه کرده و موجب شده است که بسیاری از معامله گران به سمت و سوی سرمایه‌گذاری‌های امن‌تری همچون معاملات دلار روی بیاورند.

امانوئل انجی، تحلیلگر ارشد بازار ارز در بانک OCBC در یادداشتی نوشت: آخرین نوسانات بازارهای جهانی ارز بخصوص دلار تنها تحت تاثیر جو روانی و رسانه ای حاکی از سخنان و اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر رد احتمال آتش‌بس در جنگ تجاری میان آمریکا و چین بوجود آمده است.

در حالی دونالد ترامپ در خصوص این مساله اظهار نظر کرده است که تنها چند روز تا دیدار و ملاقات با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در جریان نشست گروه ۲۰ در بوئنس آیرس آرژانتین باقی مانده است و بسیاری از کشورها و سرمایه‌گذاران نیز امیدوار بودند که این نشست و ملاقات می‌تواند آتش جنگ تجاری این دو کشور را خاموش کرده و به کاهش تعرفه‌های گمرکی و واردات محصولات مختلف منجر شود.

از طرفی دیگر، معامله گران بازار ارز در چهارشنبه این هفته منتظر اظهارات ژرومه پاول، رئیس بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا نیز هستند تا درباره احتمال افزایش نرخ بهره تا پایان سال جاری میلادی و همچنین سیاست‌های تحکیم مالی در این کشور سخن بگوید که خود امر تاثیرگذاری در بازارهای جهانی ارز و نوسانات آن به شمار می‌رود.

پیشتر اخبار منتشر شده حاکی از آن بود که به احتمال زیاد فدرال رزرو آمریکا قصد دارد به منظور اجرای سیاست‌های تحکیم مالی یک بار دیگر تا پیش از پایان سال جاری میلادی دسامبر ۲۰۱۸،  نرخ بهره را افزایش دهد.

نیک توییدال، بعنوان یکی دیگر از تحلیلگران ارزی در این باره می‌گوید: پیش بینی دورنمای کاهش رشد اقتصادی جهانی تاثیر منفی برای دلار خواهد گذاشت بنابراین در صورتی که هیچ خبر مثبتی از نشست گروه ۲۰ آرژانتین خارج نشود، بار دیگر انتظار می‌رود که دلار به روزهای امن ترین ارز و سرمایه گذاری در جهان بازگردد.

ین ژاپن نیز که دلار ۰.۱۲ درصد در برابر آن کاهش داشت، در بازار معاملات روز سه شنبه در ۱۱۳.۴۳ دلار ایستاد و بعنوان یک دارایی و ارز امن در جهان معامله شد. بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که ین ژاپن همچنان در برابر دلار تحت تاثیر تفاوت سیاست‌های تحکیم مالی فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی ژاپن با یک روند نزولی و کاهشی روبرو باشد.

این در حالیست که دلار در برابر ین ژاپن در ۵ روز متوالی معاملات ارزی در جهان با ۱.۱ درصد رشد و افزایش مواجه شده بود.

یورو نیز در بازار معاملات آسیایی روز سه شنبه تحت تاثیر توافق اتحادیه اروپا با ایتالیا بر سر تعیین بودجه، با اندکی افزایش در برابر دلار در ۱.۱۳۳۵ دلار معامله شد.

پوند انگلیس نیز امروز تحت تاثیر افزایش نگرانی بر سر مسائل مربوط به بریگزیت ، با ۰.۲ درصد کاهش در ۱.۲۸۰۷ دلار ایستاد و معامله شد. رهبران اتحادیه اروپا در نشست ویژه روز یکشنبه توافق بریگزیت مورد توافق با دولت انگلیس را تایید کردندالبته این تاییدیه هنوز پایان راه نیست و نیاز به موافقت پارلمان انگلیس دارد که در آنجا مخالفان جزئیات توافق بریگزیت به مقابله با آن خواهند پرداخت.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *