تقویت لیر با کاهش نرخ بهره در ترکیه

تقویت لیر با کاهش نرخ بهره در ترکیه

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را ۳.۲۵ درصد دیگر کاهش داد.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی صباح، بانک مرکزی ترکیه برای دومین ماه متوالی نرخ بهره را کاهش داد و با این اقدام خود، زمینه تقویت لیر در برابر ارزهای دیگر را نیز فراهم کرد. کمیته پولی بانک مرکزی ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نرخ بهره در این کشور با ۳.۲۵ درصد کاهش به ۱۶.۵ درصد رسیده است.

کمیته پولی بانک مرکزی ترکیه در بیانیه خود افزوده است: با نگاهی رو به جلو، انظتار می رود که پیشی گرفتن صادرات از واردات به تقویت رشد اقتصادی کمک کند و به تدریج از محدوده رشد منفی خارج شویم. این کمیته اطمینان دارد که تراز حساب جاری ترکیه به روند رو به بهبود خود ادامه خواهد داد.  

پیش تر رجب طیب اردوغان که از مخالفان سرسخت نرخ بهره بالا محسوب می‌شود و بارها و بارها خود را دشمن نرخ بهره خوانده است، گفته بود که هدف ترکیه آن است که نرخ بهره را تا پایان سال حدود ۱۵ درصد کاهش دهد و سپس به نرخ تک رقمی برساند. رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود وعده داده است که مردم ترکیه ثمره کاهش نرخ بهره را خواهند دید: وقتی که این اتفاق افتاد خواهید دید که نرخ تورم نیز به طرز محسوسی کمتر خواهد شد.

رجب طیب اردوغان که همانند همتای آمریکایی‌اش به اتخاذ رویکر انتقادی از نرخ بهره بالا مشهور است گفت بود: من نسبت به نرخ بهره آلرژی دارم. من کاملا مخالف نرخ بهره بالا هستم. اردوغان پیش‌تر نیز نرخ بهره بالا را مادر شیاطین خوانده بود.

به دنبال برکناری رئیس قبلی بانک مرکزی ترکیه و روی کارآمدن تیم جدید، چرخه کاهش نرخ بهره در ترکیه آغاز شده است تا جایی که بانک مرکزی نخستین بار در ماه ژوئیه نرخ بهره را به ۱۹.۷۵ درصد کاهش داد و انتظار می‌رود که این روند کماکان ادامه داشته باشد.

به دنبال کاهش نرخ بهره، ارزش لیر در برابر ارزهای مهم تقویت شد تا جایی که نرخ برابری هر دلار معادل ۵.۶۸۶۱ لیر، هر یورو معادل ۶.۲۹۸ لیر و هر پوند معادل ۷.۱۰۸۷ لیر اعلام شد.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *